1600’lü Yıllarda STEAM Eğitimi

0 439

Mehmet, 1560’larda yemek ve yatacak yer karşılığı bahçıvan olarak işe başlamış. Ekstra maaş almıyormuş ancak işini severek yapıyormuş. Bahçede çalışırken mekâna gelen musiki cemiyetini görmüş ve musikiye merak salmış. Çok iyi bir musiki ustası olmuş. Cemiyetlerin aranan adamı haline gelmiş. Sonra gördüğü bir rüya üzerine mesleğini değiştirmeye karar vermiş.

Bir gün, bir sedefkârı çalışırken görmüş, ilgisini çekmiş. Gitmiş ustanın yanına.

Mehmet: Ben bu mesleği yapmak istiyorum.

Usta: Al şu keskiyi eline ve şu noktaya vur.

Vurmuş Mehmet gösterdiği noktaya.

Usta: Peki, tekrar aynı noktaya vur.

Usta tekrar tekrar aynı noktaya vurmasını söyledikçe Mehmet hep aynı noktaya vurmuş keseri, hiç kaydırmadan. Ve kabul etmiş onu yanına. Tahmin edeceğiniz gibi ilerleyen zamanlarda iyi bir sedefkâr olmuş Mehmet.

Bununla yetinmemiş tabi. Mimar olmak gayesiyle Enderun’a kayıt olmuş.  (Günümüz teknik üniversitesi. O dönem medreselerde beşeri ilimler yoktu. Kabul edilenler Enderun’da eğitim alıyordu.    Mimar olmanız için sedefkâr tezgâhından geçmeniz gerekiyor. ) Koca Sinan’ın öğrencisi olmuş sedefkâr Mehmet. İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük mimarlardan Mimar Sinan’ın öğrencisi olmak…

Çeşitli görev ve mevkilerde çalıştıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun “baş mimarı” olmuş. Ve hepimizin gurur duyduğu en bilinen eseri Sultanahmet Camii’ni inşa etmiş Sedefkâr Mehmet Ağa.

Aslında hikâye bundan sonra başlıyor.

Hepimiz eğitimde fırsat eşitliğini savunuyoruz. Bu anlatılanlarda ülke ve şahıs yerine istediğiniz isimleri yerleştirin ve düşünün, “Maaş almadan yemek ve yatacak yer karşılığında bahçıvan olarak işe başlayan bir insan, koca ülkenin baş mimarı olmuş. Ona sormadan hiçbir bina inşa edilememiş. Ve tarihe mal olmuş birçok eser inşa etmiş. ”

1996 yılında Cambridge’de III. Türk Sanatları sempozyumunda eski Topkapı Sarayı Müdürü Kemal ÇIĞ bir sunum yaptı. Sultanahmet Camii’nin içinde kullanılan mermer yapılara dikkat çekti. 12 cins mermer kullanıldığını, bu mermerlerin belirli yontumlarla özel olarak yerleştirildiğini anlattı.

Risalei Mimari adlı eseri inceleyen ÇIĞ, caminin inşası sırasında neler yapıldığı, Sedefkâr Mehmet Ağa’nın yetişme tarzını okudu.

Mimarın aldığı musiki eğitiminin cami akustiğini yaparken büyük rol oynadığını fark etti. Hiçbir eserde bu kadar mermer kullanılmadığının altını çizen ÇIĞ, inşaat sırasında 7 ustanın cami içinde devamlı sesler çıkararak gezdiğini, istedikleri oktavda ve makamda sesi alana kadar mermer oymalarını düzelttiğini, duruma göre de yeni parçalar ve farklı cins mermerler yerleştirdiklerinden bahseder. Sonuç olarak 12 makamda ses alınabilen, akustiği mükemmel bir eser ortaya çıktı.

Evet, Sedefkâr Mehmet Ağa’nın elinde VEX Robotics setleri yoktu. Bir T cetveli birkaç tane de dönemin aletleri. Ama aldığı eğitimler, ilgilendiği alanlar ve hobileri onu başarıya ulaştırdı.

STEAM eğitiminin en önemli gerekçelerinden biri öğrencilerimizin ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlamak, severek yapacağı meslekleri fark etmelerini sağlamaktır.

Öğrencilerimize tarihten aldığımız ilham ve güçle, öğrendikleri bilgilerin ve bu bilgileri tecrübe ederek yaptıkları uygulamaların önemini anlatıyoruz. Her bilginin kıymetini, bu bilgileri günlük hayatlarında nasıl kullanacaklarını, fen, matematik, teknoloji eğitimlerinin yanı sıra, müziğin, görsel sanatların, tasarımın gücünü anlatıyoruz.

Temel branşların ayrı ayrı değil bir bütün olarak ele alınması gerektiğini, bu bilgileri mühendislik ve teknoloji eğitimleriyle harmanlayarak öğrencilerimize anlattığımız eğitimlerde en büyük yardımcımız VEX Robotics.

VEX Robotics müfredatını uyguladığınızda “Uzaktan kumandalı bir oyuncaktan öte olduğunu“ fark edeceksiniz. Bir ürün ortaya çıkarırken öğrencilerinizin tasarıma, mekaniğe ve mühendislik ilimlerine olan ilgisinin yanında, öğrendikleri matematik ve fen bilgilerinin ne kadar gerekli olduğunu göreceksiniz.

Şöyle düşünüyorum;

Mühendislik, teknoloji, sanat, tasarım hobileri olan öğrenciler gelecekte Mars’a inşa edilecek eserlerin mimarı olacaktır.”

Hititler ‘den, Selçuklu ’ya, Bizans’a, Roma’ya ve Osmanlı’ya, 10’larca medeniyet yaşamış bu topraklarda kaynağımız ve malzememiz o kadar çok ki, öğrencilerimiz için bu başarılar uzak değil.

Saygılarımla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.