Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen ipad, iphone, tabletler hakkında yazmak istedim bugün sizlere. Bebeklik çağından başlıyor çocuklarımızın en çok sevdiği, ellerinden bırakmak istemediği akıllı telefon ve tabletlerle tanışmaları.

Önceleri ne kadar akıllı benim çocuğum, doğuştan biliyor teknolojiyi, telefonun nasıl açılacağını biliyor diye gururla bahsediyoruz teknolojiye olan ilgilerinden. Sonra çocuklarımız biz bir şeylerle ilgilenirken (alış-veriş yaparken, arkadaşımızla sohbet ederken…) sussunlar diye ellerine veriyoruz telefon, tablet benzeri araçları.

Gelişen teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor elbette. Ben karşı değilim çocukların teknolojiden uzak kalmalarına ama bir eğitimci olarak da sınırsız oynamamaları gerektiğini düşünüyorum.

Hatta ben de kulübümde ve zaman zaman derslerimde kullanıyorum. Sizlerle akıl oyunları kulübümde kullandığım bazı uygulamaları paylaşmak istiyorum.

Quoridor (İki oyuncu ile ya da tek başına oynanabiliyor. Her oyuncu kendi taşını karşı tarafa ulaştırmaya çalışıyor. İki tarafta da 10’ar tane engel koyma hakkı var. Engelleri akıllıca koyan oyunu kazanıyor.)

IMG_1199

Flow Free (Aynı renk noktaları oyun alanında hiç boşluk kalmayacak şekilde birleştirmek gereken bir oyun.)

IMG_1200

Pentablock (Katamino benzeri bir oyun.)

IMG_1201

Aces Traffic (Otoparka karışık şekilde park etmiş arabaları çıkışa götürüp otoparkı boşaltmak gerekiyor.)

IMG_1202

TheMagicEgg (Yumurta tangram oyunu.)

IMG_1203

One T Draw (Her seviyede farklı bir geometrik şekiller oluşuyor. Şekillerin kenarları üzerinden bir kere geçmek koşulu ile bütün noktalara ulaşmanız gerekiyor. Seviyenin zorluğuna göre bazı çizgilerden iki kere geçilebiliyor.)

IMG_1204

TwoDots (Aynı renk noktaların birbirleştirilmesi ile oynanıyor. Her seviyede yok etmeniz gereken belli sayıda noktanız oluyor.)

IMG_1205

CrossFingers (Çeşitli şekillerdeki tahtaların ekrandaki bir boşluğa yerleştirilmesi gereken bir oyun.)

IMG_1206

Math Fight (İki kişilik, matematik işlemlerinı hızlı yapmak gereken bir oyun.)

IMG_1207

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER