Fen Bilimleri Derslerinde Algodoo ile Simülasyonlar Oluşturun

2 3.911

21.yy dijital çağ olarak adlandırılan günümüzde araştırma sonuçları öğrencilerin teknolojiye duydukları ilgiyi vurgulamaktadır. Öğrenciler teknolojiye yoğun bir şekilde ilgi duymakta ve kullanmaktadır. Ülkemizde fen bilimleri öğretim programının vizyonunda belirtildiği üzere araştıran-sorgulayan öğrenciler yetiştirebilmek için öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımlarını sağlamak gerekmektedir. Bu doğrultuda alan yazında yapılan çalışmalarda da vurgulandığı üzere fen bilimleri derslerinin vazgeçilmezi simülasyonlar (benzetimler) ön plana çıkmaktadır. Simülasyonlar öğretmen tarafından kullanıldığı zaman teknolojinin öğretmen merkezli kullanımından ileriye gidilememektedir. Simülasyonlar kullanılırken öğrencileri sürece dahil etmek, öğrencileri simülasyon tasarlamaya ve değişkenleri değiştirmelerine fırsat vermek simülasyonların etkili kullanımı için elzem önem taşımaktadır. öğretmen ve öğrenciler tarafından geliştirilen simülasyonlar aracılığıyla öğrenciler aktif olarak öğrenme öğretme sürecine katılabilmektedir. Ayrıca laboratuar ortamında deney araç gereç ve malzemelerinin sınırlı olduğu durumlar için de simülasyonlar derslerin etkili bir şekilde işlenmesine katkı sağlamaktadır.

algodoo

Günümüzde fen bilimleri derslerinde PhET (https://phet.colorado.edu/tr/) gibi hazır simülasyonlar kullanılırken Algodoo gibi basit bir ara yüze sahip simülasyon programları ile de simülasyon geliştirmek mümkündür. Algodoo fizik konuları için geliştirilmiş 2 boyutlu ücretsiz ve kullanıcı dostu ara yüzüne sahip eğitsel yazılımdır. Ayrıca kod yazmaya gerek kalmadan sürükle bırak yöntemiyle kolay bir şekilde simülasyon oluşturulabilmektedir. Algodoo özellikle alanyazında öğrenilmesi zor ve öğrencilerin kavram yanılgılarına sahip olduğu belirtilen fizik kavramların öğretimi-öğreniminde kullanılabilecek araçları menülerinde bulundurmaktadır. Algodoo ile öğrenciler fizik kavramları ile ilgili hipotezlerini bilgisayar ortamında test ederek yaparak yaşayarak öğrenebilmektedir. Öğrenciler bu programla ayrıca yerçekimi, sürtünme kuvveti ve hatta havanın sürtünme katsayısını da hesaba katarak kendi fizik tabanlı oyunlarını tasarlayabilmektedir.

Algodoo bahsedildiği üzere fizik tabanlı bir program olmasına rağmen, öğretmen ve öğrencilerin hayal gücüne bağlı olarak fen bilimleri dersi kapsamındaki diğer disiplinlerde (kimya, biyoloji, astronomi gibi) de uygulanabilmektedir. Alanyazında Algodoo kapsamında yapılan araştırmalar; Algodoo yazılımının eğlenceli ve motive edici ortamı ile öğrencilerin fen kavramlarını öğrenmelerine destek sağladığını göstermektedir. Ülkemizde ise Algodoo ile sınırlı sayıda uygulama ve bilimsel araştırma ile karşılaşmaktayız. Algodoo yazılımının eğitimde uygulanmasına dair kendi tecrübelerimi paylaşacak olursam, yaklaşık 4 yıldır yazılımı yoğun bir şekilde sınıflarımda kullanıyorum. Şuan akıllı tahtalarımız okula geldi ve yükledik yazılımı. Dersleri bir tarafa bırakıyorum, teneffüslerde bile öğrencilerim “Hocam Algodoo ile oynayabilir miyiz?” Diye soruyorlar. Geldiğimde bakıyorum çok enteresan simülasyonlar yapmışlar ve çılgınca eğleniyorlar. Yani öğrenciler Algodoo yazılımını bir oyun gibi algılıyor. Zaten istediğimizde bu değil mi? Teknoloji ile oynarken öğrenmek, tam bir dijital yerli işi…

Sınıfta öğrencilerim ile yaptığım birkaç Algodoo uygulaması aşağıda linkleri ile birlikte verilmiştir.

Sürat öğrencilerin anlamakta zorlandığı bir konu, Algodoo ile sınıfta yaptığımız bir uygulamanın linki aşağıdadır. Grafik çizimlerini yazılım sayesinde çok net görebiliyoruz.

Algodoo fizik tabanlı bir yazılım ancak hayal gücüne bağlı olarak biyolojide de kullanılabilirliğine dair bir örnek. Dolaşım sistemi uygulamamız.

 

Kuvvet konusunda uygulama yaparak kuvvet konusunu keşfetmek adına yazılım harikalar yaratabiliyor.

 

Yine programı fizik dışında kullandık. Periyodik cetveli Algodoo ile yaptık.

Algodoo yazılımı ile daha birçok uygulamamız mevcut. İncelemek isterseniz, youtube kanal linki aşağıdadır.

http://www.youtube.com/c/İbrahimevrenOzer

2 Yorum Yapıldı
  1. […] Fen Bilimleri Derslerinde Algodoo ile Simülasyonlar Oluşturun […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.