Anneler, ilk virüsümüzü yazalım mı ?

0 152

 

“Bu yaşta ne virüsü!” veya “Ben programlamadan anlamam!” dediğinizi duyar gibiyim. Bunlar sizi endişelendirmesin. Karşımızda çocuğumuzun verisini kullanan büyük sosyal ağlar, gizli servisler, terör örgütleri var. Buna karşı ilk hamlemizi yaparak bir “karşı program” üreteceğiz. Bu program sistemin işleyişini bozacak.

Virüsümüzün ismi “Hayalet Ol!”

Yapacağımız tek şey her ayın bir gününü “Hayalet Olma Günü” ilan etmek ve çocuğunuzla şöyle bir anlaşma yapmak. Eğer ayın bu günü geldiğinde; o ana kadar sosyal ağda bulunan fotoğraflarını, paylaşımlarını silerse siz de ona bir sürpriz hediye alacaksınız.

Bu şekilde çocuğunuz aslında her ay düzenli bir şekilde profil temizliğini yapmış olacak ve hakkında bilgi toplamak isteyenlerin işi ciddi bir şekilde zorlaşacak. Ayrıca hakkında bilgi toplayarak ona reklam yollamak isteyen markalarda bunu kolaylıkla yapamayacaklar.

İşte sizin ilk karşı programınız. Ortada kodlar yok fakat ciddi bir şekilde sistemin işleyişini bozan bir karşı program, bir virüs yazmış olduk.

Sosyal ağların birey ve toplum üzerindeki derinlemesine şöyle bir tabloyla karşılaşıyoruz. Kişi sosyal ağlarda bulunan profillerinden güç alarak kendini topluma karşı farklı konumlandırabiliyor. Beğeni, paylaşım sayısını esas alarak kendini üstün görebiliyor. Fakat buradaki hormonlu gerçekliğin çoğu zaman gerçek hayatta bir karşılığı olmuyor. Bununla karşılaşan bireyler de daha çok içine kapanık hale gelerek, ciddi iletişim sorunları yaşayabiliyor.

Hayalet Ol programı ile sosyal ağın hafızasını silerek bu bağlılığın oluşmasının da ciddi bir şekilde önüne geçebiliyoruz. Ödül mekanizmasıyla bu duruma oyunlaştırma katarak ilgi çekici bir hale getiriyoruz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.