Bir başka Apple etkinliği daha. Tüm dünyada eğitim alanında bu kadar sık organize olan başka bir teknoloji firması görmek mümkün değil. Türkiye’deki çalışmaların da sıklaşacağını umuyoruz. Her sene BETT Show öncesinde organize edilen bu etkinliğe Londra’ya kadar gidip de katılmamak olmaz. Etkinlik üç ana temadan oluşuyor. “Learning”, “Creating”,”Assessment”. Bu temaları işleyen paralel çalıştaylar, iki keynote konuşması, bir başarı hikayesi ve okullarındaki çalışmaları tanıtan öğrenci, öğretmen gruplarından oluşan standlar etkinliğin haraketli geçmesine sebep oldu.

Richard Teversham’ın keynote konuşması Simon Sinek’in “WHY” isimli kitabından söz etmesi ile başladı. Sizin sebebiniz nedir peki? Öğrencilerinizin daha fazla öğrenme aktivitelerine katılmalarını sağlamak mı? Yoksa başarınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Öğrenci ve öğretmenlerinizin pek çok materyal taşımaları yerine bir araç ile hayatlarını kolaylaştırmak mı hedeflediğiniz? İçerik mi geliştirmek istediğiniz, yoksa bütçeniz mi sizi bu yöne götüren? Konuşmacının değindiği gibi herkesin teknolojiyi kullanma sebebi farklı ve okullar yola çıkmadan önce kendi nedenlerini bulmaları gerek.

Richard’ın en güçlü argumanı “kullanıcılar Apple teknolojilerini “basit” olduğu için tercih ediyor”. Çünkü son kullanıcı hiçbir yönergeye ihtiyaç duymadan bu teknolojileri kullanabiliyor ve böylece teknolojiye değil içeriğe odaklanabiliyor. Apple ürünlerini “Healthy snack” ifadesi ile tanımlamasına yüzde yüz katılmasam da kişisel öğrenme araçları olduğu konusunda beni ikna ediyor. Son olarak Apple ürünlerini üç kategoride özetledi. Araçlar (ipad, macbook, ipod gibi), içerik oluşturma ve paylaşımı (ibook, apps, ibook author ve ülkemizde de kullanımının sıklaşacağını beklediğimiz itunes u) ve son olarak profesyonel gelişim fırsatları.

Mobil öğrenmeye değinen William Rankin’in konuşması fazlasıyla detaylıydı. En beğendiğim kısmı ise eğer birbirimiz ile bağlantılı isek çok daha fazlasını yapabiliriz fikri oldu. Bu fikir “kişiselleştirilmiş öğrenme” kavramının aslında “bireysel öğrenmeden” ayrılan yönünü ortaya koyuyor. Daha açık söylemek gerekirse “kişiselleştirilmiş öğrenme” öğrencinin araçlar ile başbaşa kaldığı ve sadece doğru yapıp yağmadığını kontrol etmek için öğretmenle (tahta ile) iletişim kurduğu bir öğrenme biçimi kesinlikle değil. Bu bakış açısı üzerine kurulu modeller de pek yakında kaybetmeye mahkum görünüyor. William öğrenmenin kişisel organizasyon gerektiren bir sistem olduğuna değindi. Buna göre iki şeye ihtiyacımız var: Erişim ve Topluluk. Öğrenci topluluk ile yani öğretmenle, diğer öğrenciler ile hatta tüm dünya ile bağlı olmalı ki “daha fazlasını” yapabilsin. Kendimizi düşünelim. O zaman neden bu etkinliklere katılıyoruz ki, kendi kedimize sunumları izleyelim, öğrenelim.

Daha sonra katıldığımız çalıştaylarda Flipped Classroom modelinde kullanılabilecek “Explain Everything” ve “Neu Annotate”, öğrenci-öğretmen etkileşimine bir çözüm olan Nearpod, Sunum aracı Keynote, Puppet Pals, Garageband gibi yaratıcılık araçları, video aracı imovie gibi uygulamalara değinildi. Essa Academy’den Abdul Chohan’ın değindiği gibi Apple teknolojileri “basit” ve “güvenilir”. Keşke biraz da ucuz olsa.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikLaptop/Tablet programına geçmeli miyiz?
Sonraki İçerikBETT Show 2013
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER