iOS Volume Purchase Program(VPP) Artık Türkiye’de!

0 0

Okullarda 1:1 projesi yürütürken, projelerinde kullanmak üzere Apple ürünlerini seçen Eğitim Teknolojileri yöneticileri için en büyük yüklerden birisi ücretli uygulamaların her kullanıcı için ayrı ayrı satın alınması ve uygulamaların kullanıcılara dağıtılamamasıdır.
Bu durumda aygıtlarda hangi uygulamaların var olduğu, yüklenmiş olması gereken uygulamalar arasında eksik uygulama olup olmadığı gibi soruların cevapları bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemler bizim için hem ekstra uğraş ve zaman kaybı olmakla beraber hem de ekstra bir maliyet..

Aslında Apple eğitim kurumlarını ve diğer toplu kullanıcı ihtiyaçlarını düşünerek iOS uygulamalarının, Mac uygulamalarının ve iBook Store ‘da bulunan kitapların toplu bir şekilde satın alınması, dağıtılması ve yönetilmesi için Volume Purchase Program (VPP) adlı servisini yayına almıştı.

Bu servis Türkiye ‘de faal olmadığı için Türkiye’de faliyet gösteren eğitim kurumları Volume Purchase Program (VPP) adlı servisten yaralanamıyor. Bu problemin çözümü için okullar Apple Configurator, Profile Manager ve gelişmiş mobile device management (MDM) uygulamalarına yönlendiriliyor fakat Apple Configurator ve Profile Manager tam anlamıyla problemi gideremiyor, sorunun çözümüne en yakın sonucu veren ZENworks, AitWatch vb. ileri seviye Mobile Device Management (MDM) çözümleri fakat bu uygulamalarda ekstra olarak maliyet gerektiriyor.

Apple ‘ın son duyurusu ile birlikte içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkede Volume Purchase Program artık aktif olarak hayata geçecek ve bu ülkelerde eğitim kurumları Volume Purchase Program for Education adlı servis ile birlikte uygulamaları ve e-kitapları toplu olarak satın alabilecek, dağıtabilecek ve bu uygulamaları yönetebilecekler.

Aygıtlar üzerinde istenilen uygulamalar vpp servisi ile bulut üzerinden kurulabilecek. Bu özellik sayesinde örneğin bir öğrencinin iPad’inde kurulu olması gereken uygulamaların bir listesi yapılıp eksik olan uygulamalar otomatik olarak kurulabilecek.
Volume Purchase Program for Education servisinin kullanılması okulları azımsanmayacak bir maddi külfetten kurtarıyor. Bu servisle beraber okullar 20 veya daha fazla uygulama satın alımlarında %50 oranında indirimin sahibi olacak. Bu katkıyla beraber Volume Purchase Program (VPP) ‘nin okullarda kullanımı cazip hale geliyor. Volume Purchase Program (VPP) servisi uygulamalarda geçerli olduğu gibi iBook Store üzerinden yapılan e-kitap satın alımlarında da geçerlidir.

VPP Enroll sayfasından hesabınızı aktif edebilir ve kullanıma başlayabilirsiniz fakat ülkemizde faaliyete tam anlamıyla geçmediği için sayfa şu an Türkiye kullanıcıları için aktif değil. Bu süreçte Volume Purchase Program (VPP) servisinin kullanımıyla ilgili olarak Şubat 2014 tarihli VPP Guide ‘ı inceleyebilirsiniz.

Volume Purchase Program for Education adlı servisin Türkiye ‘de yayına gireceği tarih tam olarak belli olmasa da iOS 8 ‘in tanıtımıyla beraber bir hız kazanan Apple hareketliliğini göz önüne alırsak iOS 8 ile beraber gireceğini düşünüyorum.

Volume Purchase Program(VPP) ülkemizde kullanıma açıldığında nasıl kullanıldığıyla ilgili bir yazıyla kullanımı hakkında da bilgi vereceğim.

Güncelleme 1:

Apple VPP servisini Türkiye ‘de faal duruma getirdiğini açıkladı. Artık VPP Enroll sayfasından VPP servisine kayıt olabiliriz. VPP Enroll sayfasından VPP servisine  kayıt olurken iTunes ‘da daha önceden kullanmadığınız bir kurumsal e-posta adresi ile kayıt olmanız gerekmektedir.

Kişisel bilgilerinizi, sizin o kurumda çalıştığınızı doğrulayacak bir kurum çalışan bilgisini ve kurum bilgilerinizi forma girdikten sonra Apple ‘ın Vpp üyeliğinizi aktif etmesini bekleyebilirsiniz.

Vpp servisini kullandıktan sonra ilk izlenimimi ve nasıl kullanabileceğinizi bir sonraki yazımda anlatacağım.

 

 

Kaynak: http://www.apple.com/education/it/vpp/

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.