Eylül ayındaki Apple etkinliğinde yeni iPhone 7 modelleri, IOS 10, Sierra OS gibi yenilikler tanıtıldı. Önümüzdeki yazılarda genel olarak bu yeniliklerden bahsedeceğiz ama bu yazıda biz eğitimciler için önemli bir yenilik olan iWork Collaboration (Eş zamanlı İşbirliği)’dan bahsetmek istiyorum.

Yeni güncelleme ile Keynote, Pages ve Numbers uygulamalarında iş arkadaşlarınızla veya öğrencilerinizle aynı anda aynı proje üzerinde çalışabilirsiniz. Projeye katkıda bulunmasını istediğiniz kişiyi apple kimliği ile ya da mesaj yoluyla davet edebilirsiniz.
ios10-iphone6-numbers-collaborate-add-peopleDavet ettiğiniz kişinin dosyaya erişim ayarlarını da değiştirip dosyada değişiklik yapmasına izin verebilir ya da sadece dosyayı görüntülebilmesine izin verebilirsiniz.
ios10-iphone6-numbers-collaborate-share-options
Şimdiye kadar iWork uygulamaları olan Pages, Numbers ve Keynote’ u sadece mac bilgisayarlarda iphone veya iPadde kullanabiliyorduk. Artık tüm dosyalarınıza herhangi bir PC’den www.icloud.com adresinden görüntüleyebilir ve ayrıca dosyalarınız üzerinde çalışabilirsiniz.

OFFLINE ÇALIŞMA ÖZELLİĞİ

Mac bilgisayarda iPhone veya iPadde uygulama üzerinde offline olarak da çalışabilirsiniz. İnternette bağlandığınızda çalışmanızı senkronize edip iş arkadaşlarınızın da yaptığınız değişiklikleri görmesini sağlayabilirsiniz.

NOTLARINIZI ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞIN

Gün içerisinde en çok kullandığım uygulamalardan biri NOTLAR. Hızlıca not almam gerektiğinde notlar uygulamasını açıp kısa notlarımı oraya kaydediyorum. IOS 9 ile notlar uygulaması güncellenene kadar farklı not uygulamaları denemiştim. Bazen notlarımın arasına fotoğraf eklemem veya çizim yapmam gerekebiliyordu.IOS 9 ile birlikte notlar uygulamasına ihtiyacım olan birçok yeni özellik eklendi. IOS 10 ile birlikte Apple cihazlarında bulunan notlar uygulaması da gerçek zamanlı işbirliği özelliği de geldi. 5. Sınıflarda İngilizce dersine iki öğretmen girdiğimiz için hafta içinde koordinasyon toplantıları düzenliyoruz. Fakat ders yoğunluğunda bir araya gelmek pek mümkün olmayabiliyor. Birbirimize aktarmamız gereken bilgileri ortak not defterine kaydedip koordinasyonu sağlayabiliyoruz.
fullsizerender

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER