Teknoloji Devleri’ nin kendi aralarındaki rekabet en çok eğitimcilere yarıyor. Google’ ın Google Apps For Education ile yaptığı atak ile birçok okul Google Okulu oldu. Google Drive ve sınıf içi kullanımda adından çok söz ettiren Google Classroom uygulaması öğretmenlerin olmazsa olmazları arasında. Microsoft ise OneNote uygulaması ile cevap vermeye çalışıyor. Microsoft tarafında da çok güzel uygulamalar geliştiriliyor. (Sway, Officemix vb…)

Apple’ ın son hamlesi ise IOS 9.3 ile birlikte tanıtılan Apple School Manager. Özellikle apple cihazlarıyla 1:1 tabletli eğitim yapan okullar için oldukça güzel imkanlar sunuyor.

Creativity ve Productivity başlıklarını ön plana çıkararak öğrencileri bu yönde geliştirmeye çalışan Apple ekibi nihayet öğrencileri çok fazla serbest bırakmanın o kadar hayırlı olmadığının farkına varmış ki Apple School Manager ile MDM kullanımını ön plana çıkarmış.

MDM nedir?

Mobile Device Management (Mobil Aygıt Yönetimi) cihazlara uzaktan erişim sağlamaya yarayan ve cihazların bir takım özelliklerini kısıtlamaya yarayan bir sistemdir. OSX işletim sistemli bilgisayarlarda bulunan Apple Configurator kullanılarak cihazlar yapılandırılabilir veya Meraki (CISCO), Casper, MobileIron gibi firmalardan destek alınarak cihaz yapılandırmaları kablosuz ağ üzerinden yapılabilir. Cihazlara bir profil dosyayı yüklemek suretiyle bazı kısıtlamar getirmek mümkün. Örneğin;
Apple SchoolÖğrencilere çok fazla özgürlük tanımak, onların üretkenliğini arttırmak ile doğru orantılı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Öğretmenler ve ebeveynler olarak onlara teknolojiyi doğru bir şekilde ve amacına uygun olarak kullanmayı öğretmeliyiz. 21. yüzyıl öğrenme becerilerini kavramaları için çaba göstermeliyiz. Diğer bir yandan da kendilerini kontrol etmekte başarılı olamayan öğrenciler için de bazı kısıtlamalar uygulamanın çok da olumsuz bir tutum olmadığını savunmaktayım. Apple bile bunun farkına vararak Apple School Manager ile MDM kullanımının önünü açmış. MDM kullanımı, okulların bilgi işlem departmanları çok önemlidir. Tüm cihazlara toplu bir şeklide kurulum yapmak, kablosuz ağ şifreleri tanımlamak ve uygulama yüklemek mümkün.

SINIF YÖNETİMİ

Bugüne kadar cihazların uzaktan yönetilmesine izin vermeyen Apple, IOS 9.3 ile birlikte bu yasağı kaldırdı. Ders esnasında tüm öğrencilerin ipad ile ne yaptıklarını görmek pek mümkün değil. Öğretmenin sınıfa hakimiyeti ne kadar iyi olsa da sunum dinlerken yetişkinler bile cep telefonlarını kurcalamadan edemiyorlar. Apple Classroom uygulaması öğretmene cihazlara hükmetme yetkisini veriyor. Öğretmen ders esnasında tüm ipadleri kilitleyebilir, istediği zaman da kilidi kaldırabilir.

ITUNES-U

Tüm ders dökümanlarının bir arada bulunduğu multimedya içeriği destekleyen harika bir araç. Ayrıca öğretmenler buradan ödev gönderip alabilir ve öğrenciye gerbildirim verebilir. Google Classroom ile benzer özellikler taşımaktadır. Google Classroom’ dan daha derli toplu bir yapıya sahip olması bir avantaj olsa da pdf üzerine yazı yazma özelliği sadece Ipad Air ve üzeri cihazlarda desteklenmektedir.

Yeni bilgiler geldikçe yazımızı güncelleyeceğiz. Sizlerin de deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER