AR (Augmented Reality) son yıllarda adından sıkça bahsettiren ve aslında bundan sonra da hayatımıza daha çok girecek olan bir uygulama. Kısaca “Artırılmış Gerçeklik”  ile  artık baktığınız şey gördüğünüz şey olmayacak…

AR uygulamasi, gözlerimizle algıladığımız GERÇEK fiziksel ortamların çeşitli ses, resim, video, 3D animasyonlar vb. dijital ortamlarla   zenginleştirilmesine olanak sağlamakta böylece biz eğitimciler için de güzel bir eğitim araci olarak kullanılabilmektedir.

Ben bunun için hem Android hem de İOS işletim sistemlerinde rahatça kullanabileceğiniz  “AURASMA” adında ücretsiz bir uygulama önerebilirim. Tek yapmanız gereken aslında nasıl ve hangi materyalle (resim, ses, video, 3d animasyon…) zenginleştirmek istediğinize karar vererek belirlemek ve bununla zenginleştireceğiniz fiziksel bir gerçekliği eşlemek. Artık kendi kanalınızı yaratarak herkesle bu aslında zengin ama sade, çok şey anlatan ama bakınca göremediğimiz gerçekleri paylaşabilirsiniz.

Küçükken seyrettiğim bilim kurgu filmlerinde doğa üstü karakterler gözlükleriyle veya kendi güçleri sayesinde insanların bakınca fark edemeyecekleri gizli geçekleri görebiliyorlardı. Aslında bakmayın küçükken dediğim belki bundan bir 20 yıl öncesine dayanıyor. Son 4 yıldır bu uygulama hayatımıza girdiğine göre gerçeğe dönüşmesi çok da zaman almamış.

Tabi bugün bir öğretmen olarak “Bunu nasıl kullanabilirim?“, özellikle önyargıyla yaklaşılan matematik ve fizik derslerinin öğreticisi olarak “Bundan nasıl faydalanabilirim?” sorusularına yavaş yavaş cevap bulmaya çalışıyorum. Bu yazımla da umarım bütün öğretmen ve eğitim teknoloğu meslektaşlarımda yeni fikirler  uyandırabilirim.

Aslında geçen yıl aldığım “Gamification” eğitimi sayesinde de AR’la  tanıştım. Aşağıdaki video gelecekte insan yaşamı için öngörülen bir hayat şekli. Yorumu sizlere bırakıyorum…

Tabi gamification demişken eğlenceden bahsetmemek olmaz. Özellikle fotoğraf çekmeye odaklı yüksek megapixel’e sahip yeni telefonlarda (ki hemen ısınma sorunu aşılmalı) “AR Effect” denilen bir uygulama yüklü. Bu uygulama ile daha renkli daha eğlenceli ve zengin fotoğraflar çekebiliyor ve inanın çok EĞLENİYORSUNUZ 🙂 “Gamification” burada devreye girdi ve  ben dayanamayıp aldığım telefonu elimden düşüremiyorum. Aşağıda çektiğim fotoğraflardan bir kolaj ve bir tanıtım videosu bulacaksınız.

dgfhjkl

 

 

Yorumlarınız bekliyorum… Sizler de çalışmalarınızı benimle paylaşabilir ve varsa sorularınızı yanıtlayabilirim.

#paylaşmakgüzeldir