Nedir bu artırılmış gerçeklik? Blippar’ın kurucusu olan Ambarish Mitra bunu “kullanmış olduğumuz nesnelerle beraber gerçek zaman dahilinde bir dijital bilgiye ulaşabilmek” diye açıklıyor.

“Artırılmış gerçeklik (AR), fiziksel, gerçek dünyadaki içeriklerin bilgisayar tabanlı sensörler tarafından çoğaltılarak ses, video, grafik ve GPS verisine dönüştürülmesi anlamına geliyor.

Artırılmış gerçekliği günümüzde daha çok Project Glass’ın sunduğu gibi bilgisayar tabanlı bir gerçeklik olarak biliyoruz. Bu kapsamda gerçek görüntüler, çoğaltılmaktan çok değiştiriliyor; böylece gerçekliği algılama kapasitemiz artırılıyor. Kısa bir örnek verirsek, Project Glass taktığımız zaman gökyüzüne bakıyoruz ve görüş alanımız içinde hava durumu beliriyor.

resim1

Ancak bu örnek AR’nin kesinlikle bu kadar sıradan bir teknoloji olduğu anlamına gelmiyor. Aslına bakarsanız henüz bir şey görmüş değiliz. AR’nin sunduğu özellikler dijital dünyada eşi benzeri görülmemiş bir fayda ve eğlence sağlayabileceği gibi geleceğin akıllı ev, araba hatta fabrikalarının inşa edilmesinde de öncü teknolojilerden biri olacak.”

Bizler eğitimin içinde arttırılmış gerçekliği pek çok yerde kullanabiliriz, bunun bir sınırını koymak doğru değil. Sınıfımızda bir panoyu artırılmış gerçekliklik uygulamasıyla dijital hale getirebiliriz ya da hazırlamış olduğumuz bir etkinliğin içindeki resme  bir video yerleştirerek öğrencilerimize sürprizler hazırlayabiliriz. Artırılmış gerçekliği Fen dersinde sınıfta ilk kullandığımda öğrencilerin tepkileri inanılmazdı, bazı öğrenciler bunun gerçek olamayacağını bile ifade ettiler.

resim2

Artırılmış gerçekliği kullanabileceğimiz pek çok uygulama var aslında; ama bana en kullanışlı geleni Aurasma oldu, diyebilirim.

Bu konuda derinlemesine bir araştırma yaptığınızda derslerde kullanmak için karşınıza daha değişik fikirler de gelecektir. Örneğin; ABD’li çizgi roman devi Marvel, dünyanın ilk görsel internet tarayıcısı uygulaması Aurasma ile birlikte çalışarak kendi AR uygulaması olan Marvel AR’yi üretti. Akıllı telefon veya tabletlerin kamerasıyla dergilerin taranmasını sağlıyor. Bu şekilde, dergide gizlenen yazarın notları, yorumları veya orijinal çizimler gibi ekstralar görülebiliyor. Bu bilgiyi okuduğumda hemen benim de öğrencilere verdiğim ders notlarına gizli videolar eklemek veya vermiş olduğum etkinlikteki sorular için “Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı Sertifika Programı” nda öğrendiğim Educreations programı ile hazırlayabileceğim soru çözüm videolarını ekleyebilirim düşüncesi geldi.

Eminim sizler de derslerinizde bu teknolojiyi kullanarak  farklı örnekler ortaya çıkarıp öğrencilerinize keyifli dakikalar yaşatacaksınızdır.Tasarlamış olduğunuz farklı uygulamaları bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Not: Bu arada öğrencilerim 7. sınıf Fen Bilimleri dersi için Artırılmış Gerçeklik kullanarak Güneş Sistemi panosunu hazırlıyorlar belki sizlere de bir fikir olur 🙂

Videolarda eğitimde kullanım örnekleri ve işleyişi ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

https://vimeo.com/95545216

https://vimeo.com/95543577

Kaynak:

Kerawalla, Lucinda, et al. ““Making it real”: exploring the potential of augmented reality for teaching primary school science.” Virtual Reality 10.3-4 (2006): 163-174.

http://www.gokhanmms.com/2014/01/05/fiziksel-ile-dijital-dunya-arasinda-bir-kopru-blippar-augmented-reality/ :10.05.2014, 12.32

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/gelecegi-sekillendirecek-teknoloji-artirilmis-gerceklik.html?position=0 :10.05.2014, 13.29

https://www.ted.com/talks/matt_mills_image_recognition_that_triggers_augmented_reality

https://www.youtube.com/watch?v=5qRcIek4NY0

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER