Son yıllarda dünyada Augmented Reality(AR) fırtınası eserken eğitim sektörünün bundan etkilenmemesi beklenemezdi. Gerçek dünya ile sanal dünya arasında bağlantı sağlayarak “gerçek ” üzerine eş zamanlı olarak ses,video veya 3D gibi dijital içerik bindirip gerçeği gerçekten daha fazlası haline getirebilme olanağının biz eğitimciler ve öğretim teknologları için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

2 ay önce Brüksel’de European Schoolnet Future Clasroom LAB’ de Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen 8 eğitimciyle SMART’ın “True Collaboration” mottosuyla duyurduğu SMARTamp’ın kullanımı için radikal pilot senaryolar yazmak amacıyla bir araya geldik.Öğrenme senaryolarını yazarken teknoloji trendleri olarak Augmented Reality ve 3D Printerların üzerinde durduk.

Türkiye’ye döner dönmez hali hazırda “Bilgi ve İletişim Teknolojieri” dersinde uygulamakta olduğum,ayrıca “Kimya” ve “Müzik” derslerinde öğretmenlerimizin uygulamasına rehberlik ettiğim iTec Projesi (Innovative Technologies for Engaging Clasroom) aktivitelerini öğrenme senaryosu ve ders planı doğrultusunda revize edip AR aktivitelerini de sürece katarak uygulamalarımıza devam ettik.(iTec Projesi’ni ayrıntılı bir şekilde başka bir zaman yazacağım).
En son Eğitim teknolojileri Zirvesi’ndeki iTec sunumumuzda yer alan AR uygulama örneklerini içeren videoyu altta paylaşıyorum.Videonun ilk kısmında AR uygulamalarının Kimya dersinde,İkinci kısmında Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersinde ve üçüncü kısımda da Müzik dersinde nasıl uygulanmış olduğumuzu görüyor olacaksınız.

1.kısım ” Kimya”(00:00 ile 00:37 arası)
Ders tasarımımızda öğrenenler ,öğretmenlerinin edmodo üzerinden vermiş olduğu videoyu izleyip iTec aktivitelerini (hayal et,keşfet, haritala ,Konu odaklı işbirliği yap, sor, tekrar yap,göster,yansıt) gerçekleştiriyorlar.Örneğin İsa Kertenkelesi’nin batmama sebebini düşünüp,araştırıp,tartışıyorlar ve buldukları bilgiyi(Yüzey Gerilimi) paylaşmak için AR destekli posteri tasarlıyorlar ve sunuma hazırlıyorlar. Buradaki AR destekli canlanan poster “yap”,”tekrar yap” ve “göster” aktivitelerimizi karşılıyor.Öğrenen kendi öğrendiği bilgiyi kullanarak bilginin kalıcı olmasını sağlarken başka bir öğrenen için de öğrenme materyali hazırlamış oluyor.

2.Kısım “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” (00:38 ile 3:00 arası)
Öğrenenler İtec aktivitelerini sırasıyla gerçekleştirerek hayallerindeki odayı 3 boyutlu olarak Sketchup da çiziyorlar ,”göster” aktivitesi için video da gördüğünüz AR destekli posterleri hazırlıyorlar.Diğer öğrenenler veya gençler de mobil telefon veya tabletleri kullanarak Aurasma uygulamasıyla o posterleri canlı hale getirip içeriği -tasarımı daha net görüp bilgi alabiliyor.

3.Kısım ” Müzik” (3:01-5:34 arası )
Öğrenenler takımlara ayrılıyor,her takım farklı bir dilde söylenmiş şarkı için itec aktivitelerini gerçekleştiriyorlar.Şarkıların sözleri,sanatçılar,hangi dilde söylendiği gibi .(felicita,quizas,Ta Mavra,Tu Te Reconnetras) Bunları tamamladıktan sonra şarkıları AR materyaline dönüştürüyorlar.Bu tasarımda yine AR destekli posterler “yap”,”tekrar yap” ve “göster” aktivitelerimizi karşılıyor.

Uygulama sonrası yaptığım mini ankette çıkan sonuçlar:
Öğrenenlerin %85’i AR uygulamalarını içeren etkinlikleri ilgi çekici buluyor.
Öğrenenlerin % 78’sı kendi ürünlerinin AR haline getirmek istiyor.
Öğrenenlerin %82’si diğer derslerde de AR uygulamaları kullanmak istiyor.

AR ile hazırlanmış ders materyalleri öğrenenlerin ilgi ve motivasyonunun olabildiğince üst düzeye çıkarabilir ve “gerçekten daha fazla gerçek ” içeren öğrenme deneyimi yaşatabilir.Bu piyasadaki AR ile hazırlanmış materyallerin artmasına ve kalitesine bağlı olarak ve AR uygulamalarının dersin tasarımına nasıl eklendiğine göre değişir.
Eğer 1:1 veya BYOD uyguluyorsanız ,derslerle ilgili sadece hazır AR’ler kullanmak yerine bizim yukarıda farklı derslerde uyguladığımız gibi öğrenenlerin eleştirel düşünme ve yaratıcılıklarını geliştirmek adına ,pedagoji ve içeriği bir kenara bırakmadan öğrenenlere AR materyalleri üretme fırsatı vermeyi unutmayın.Böylelikle öğrenenleri Revize Bloom Taksonomisinin üst basamaklarına taşıyabilirsiniz.Bırakalım öğrenenler üretsinler…

3 YORUMLAR

  1. Merhaba. Farklı bir sunum ve öğretim için mükemmel. Bu şekilde posterler (videolar, 3d vs.) hazırlayabilmemiz için kısaca bilgilendirme yapabilir misiniz?

  2. Merhaba sergi için Augmented Reality hakkında bilgi alamam gerekiyor aklımda qr kodları üzerinde fobik maskelerle sanal gözlükle görülecek şekilde insanların yüzüne oturtmak fakat nasıl tsarlıyacağım konusunda bir fikrim yok yardımcı olabilir misiniz? mailim frkn3481@gmail.com

CEVAP VER