Beden Eğitimi Dersinde Teknoloji Uygulaması: Walkermeter

1 439

Günümüzde spor yapabilmek için insanlar sürekli yer arıyorlar. Kapalı spor salonlarını bir spor eğitmeni olarak elbette tavsiye ediyorum. Fakat dışarıda yapılan aktiviteleri de unutmamamız gerekiyor. Dışarıda yapılan aktiviteler bazen daha faydalı bile olabiliyor.

Peki dışarıda nerede spor yapabiliriz?

Dışarıdaki alanlarda araçların olmadığı alanları tercih etmemizde yarar var. Spor esnasında vücudumuz kan ile oksijeni normalden daha fazla taşımakta ve kullanmaktadır. Bu sebeple sahillerimizdeki yürüyüş parkurlarını ve uygun olan ormanlarımızı kullanmamız çok önemli. Bu noktada, çevremizi teşvik ederek spor yapmaya yönlendirmemiz gerekiyor. Asıl önemli olan da, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sporun sağlık açısında çok önemli olduğunu anlamaları olacaktır. Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. Günüzümüzde tüm çocuklar ellerinde iPad’lerle bu düşüncemizden çok uzakta duruyorlar. Hareket etmiyorlar ve ellerinde tabletlerle vakit geçiriyorlar. Onlara sabırla sporun önemli olduğunu anlatmamız gerekiyor. Bu süreçte dikkatlerini çekmek için de ancak onların dünyasına girerek dikkatlerini çekebiliriz.

walkmeter
Sizlere çok basit bir iPad uygulaması ile bu önemli ihtiyacı kısmen de olsa karşılayabileceğinizi söylemek istiyorum: “WALKMETER

Apple Store’dan indireceğiniz ve ücretsiz bir uygulama olan Walkmeter ile yürüyüş yapabilir, zamanı görebilir ve ayrıca yaktığınız kaloriyi görebilirsiniz.

Bu uygulamayı kendi okulumda öğrencilerim ile sahilde koşu parkurlarında uyguladım. Öğrencilerimin çok hoşuna gitti. Yürüyüş esnasında düzenli aralıklar ile yaktıkları kalorileri ve yürüdükleri mesafeyi, yerleri harita üzerinden gördüler. Geçen zamanı değerlendirerek yorumlarda bulundular. Bu süreç içerisinde öğrencilerimin sonuçları birbileri ile paylaşmaları daha da çarpıcı oldu benim için. Öğrencilerim, farkında bile olmadan uzun bir süre yürüyüş yaptıklarını, ders sonunda oturdukları ve uygulamayı kontrol ettikleri zaman anladılar. Birbirlerinin sonuçlarından etkilenen öğrencilerim daha da çok keyif aldılar.

Saygılarımla,
TUNA TANRIVERDİ
Beden Eğitimi Öğretmeni / Antrenör

Görsel Kaynak: Kaynak 1 – Kaynak 2

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.