Augmented Reality, sanırım bu kelimeyi birçoğunuz duymuşsunuzdur. Özellikle firmaların pazarlama aracı olarak kullandığı ancak daha bir çok alanda kullanılan bir uygulama. Ama benim ilgimi en çok çeken ise eğitimde kullanılan uygulama şekli.

AR türkçe karşılığı arttırılmış gerçeklik ( yazıya tıklayarak wikipedia daki detaylı tanımı görebilirsiniz ).

Kimya dersini düşünelim; genelde hepimiz 2 Hidrojen atomu ile bir Oksijen atomundan su molekülünün meydana geldiğini biliriz. Peki bu atomları çekirdek etrafında görebilirmiyiz , elbette hayır, ancak AR sayesinde sınıfta sanal gerçekliği kullanarak 3D olarak 2 Hidrojen ve 1 Oksijen atomlarını gördüğünüzü ve de bu ikisinin biraraya gelerek su molekülünü oluşturduğunu gördüğünüzü hayal edin lütfen. Yada Resim dersinde resimlerin birden calandığını düşünün veya Tarih dersinde tarihi kişiliklerin birden konuşmaya başladığını düşünün. Veya matematik dersinde sorunun bir anda çözüm aşamalarının ortaya çıktığını.Yada sizce…..

Farklı örnekler için şu videolara göz atmanızı tavsiye ederim:

http://www.youtube.com/watch?v=5qRcIek4NY0#t=27

Şimdi gelelim bu uygulamanın beden eğitimi derslerinde nasıl kullanılabilir olduğuna. Bu birazda hayal gücünüzü nasıl kullandığınız ile ilgili aslında. Mesela QR kodu daha önceiki yazılarda okudunuz. Mesela QR Kod kullanarak ders programı yazmak nasıl olur sizce buradan indirebileceğiniz bir ders programı örneğini QR Kod okuyucunuza okutun lütfen. Kağıda yazdığımız açıklamaları görüntülü hale getirebileceksiniz.

AR için QR Kodun çok daha gelişmiş hali diyebilriz. Şöyle bir örnek vermek istiyorum; öğrencilerimize fitness salonu kullanırken uymaları gereken kuralları yazılı olarak veriyoruz sizce kaç tanesi gerçekten bunu okuyor şimdi şöyle düşünelim fitness salonun kapısına koyacağımız ufak bir AR işareti ( ki teknoloji kullanmaya zaten motive olmuş bir jenerasyondan bahsediyoruz ) ile öğrenciler uygulamayı çalıştırarak kuralları sizin hazırladığınız bir video ile izleyebilecekler. Diğer bir örnek ; koşu bandının üzerine koyacağınız işrareti okutarak cihazın nasıl çalıştığını anlatan bir video ile öğrenciler kendi kendilerine öğrenebilecekler.

Ya da futbol konusunu düşünelim ; slalom dribbling çalışmasını ünlü bir futbolcu ile yanyana yaptığınızı düşünelim böylelikle hareketlerinizi kıyaslama imkanı bulacaksınız.

 

Atletizm branşında yine ünlü bir atlet ile takoz çalışması yaptığınızı düşünün.

 

ve bunların hepsini sadece ufak bir mobil cihazla yapabildiğinizi…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER