31 Temmuz’da Türkiye’de satışa çıkacak Apple Watch’ı yurtdışından   edindim ve bir süredir keyifle kullanıyorum. Saat takmayı benim için zevkli hale getiren bu teknolojiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Apple’ın tasarladığı bu giyilebilir teknoloji  38 ve 42 MM olarak 2 boyutta  ve 3 farklı modelde üretilmiş; Sport, Classic ve Edition. iPhone 5 ve 6 ile uyumlu çalışan Apple Watch gün içinde size pek çok kullanışlı fonksiyonu ile  eşlik ediyor. Bluetooth aracılığı ile telefonunuza bağlanan Apple Watch ne mi yapıyor? O kadar çok şey yapıyor ki :

Öncelikle ana ekranda saat görüntüsü (Faces) ile birlikte görünmesini istediğiniz diğer bilgileri görebiliyorsunuz, hava durumu, takvim, aktivite gibi görünmesini istediğiniz menüleri hafif bir dokunuşla özelleştirip istediğiniz şekilde bir  saat görüntü elde edebiliyorsunuz. Bu ekran bileğinizi kaldırdığınız an görünüyor ve üzerindeki küçük kırmızı bir noktacıkla gelen bildirimlerinizi  de haber veriyor. Aramalarda ise  bileğinizde küçük bir titreşim  hissediyorsunuz.

egitimde-apple-watch1

egitimde-apple-watch-kullanimi

egitimde-apple

egitimde-apple-watch-kullanim-2

 

kara-simsek-apple-watch

Bildirimler demişken iPhone’unuza Apple Watch uygulamasını indirip hangi uygulamalarınızın Apple Watch’unuzda olmasını istiyorsanız onları seçip, bildirimlerinizi görebiliyorsunuz.. Swarm’dan 10 dakikada bir bildirim almak istemiyorsanız, kapatabilirsiniz örneğin. Mailleriniz, Whatsapp mesajları, mesajlar anında görülüp ekrandan okunabiliyor. Eğer günlük yaşantınızda koşturuyorsanız bu gerçekten büyük bir konfor. Telefon rehberinizden 12 adet numarayı da aktarıp, Apple Watch’dan arama gerçekleştirebiliyorsunuz, bu ayarı da yine telefonunuzdaki Apple Watch uygulaması ile kolayca yapabiliyorsunuz. Ben en çok kolumdan görüşme yapabilmeyi sevdim, şu an etraftakiler garipsiyor ama yakında etrafımızda Michael Knight’lar çoğalacak. 80’li yıllarda (yani benim çocukluğumda) izlediğim Kara Şimşek dizisinde bize hayal görünen yandaki sahne gerçek oldu sonunda:)

Apple Watch’ın özellikleri burada bitmiyor tabi; benim  sevdiğim diğer bir özellik ise mesajları da otomatik yanıtları kullanarak veya ses kaydı aracılığı ile dikte ettirerek yanıtlayabilmek; eğer karşınızdakinin de Apple Watch’ı varsa hareketli ikonlar, parmaklarınızı bir kez dokundurup bir tık, iki parmağınızı bastırıp kalp atışınızı bile gönderebiliyorsunuz. Bu kadar özel mesajlar sanırım ilk kez bu teknoloji ile gerçekleşti.

Apple bizim sağlığımızı da düşünmüş. Gün içinde yaptığımız egzersizle ilgili de ‘Aktivite’ uygulaması ile kayıtlar tutup, bize arada bir ayağa kalkmamız gerektiğini söyleyen mesajlar veriyor. Dilerseniz günlük bir kalori hedefi belirleyip Apple Watch’unuzun size yaptığı hatırlatmalar sayesinde o hedefi yakalayabiliyorsunuz. Teknolojinin insana hareket etmeyi de unutmamasını sağlayan ve bunu kaydedip ölçen, analizler yapan bir saat yapmışlar. Spor etkinlikleri için çok detaylı ayarlamalar da mevcut.  Bir de saatin alt kısmında bulunan sensörler sayesinde kalp atışlarınızı ölçebiliyor bu akıllı saat.

egitimde-apple-watch-kullanimPek çok ayarın yapılabildiğinden bahsettim ama bunların saat üzerinde nasıl yapıldığından bahsetmedim. O kadar sade ve basit tasarlanmış ki, saatin sağ tarafında sadece Digital Crown ve küçük bir tuş var. Bir de ekrana bir normal bir de hafif bastırarak dokunarak (Force Touch) pek çok ayarı kolayca yapabiliyorsunuz. Bir ekranın iki dokunuş arasındaki farkı algılayabilmesi gerçekten muhteşem bir özellik. Teknik donanımı ince ince işlenmiş Apple Watch’ın kenarındaki  ‘Digital Crown’,  yani o küçük düğme hafifçe çevrildiğinde  pek çok ayarı yapabiliyor, menüleri karıştırabiliyor, renk ayarı yapabiliyor, telefon rehberinde gezebiliyorsunuz.

Son özellikler olarak  Siri’nin Digital Crown’a biraz bastırdığınızda çalıştığını da ekleyeyim. Siri size yine telefonunuzdaki gibi yardımcı oluyor, yolunuzu gösteriyor, haritalar açıyor 🙂 Peki müzik dinlemek istiyorsanız ne olacak? Apple Watch Bluetooth bir kulaklıkla müzik dinlemenizi de sağlıyor, isterseniz şarkıları saatinize bile kaydedebiliyorsunuz.

Ben  şimdiden bu teknolojiyi eğitime nasıl entegre ederim, öğrencilerimde olduğunda neler yaparım’ı düşünmeye başladım ve çok heyecanlandım. Hızına yetişemediğim bu teknoloji her yıl yeni ürünler sunup bize yeni yeni olanaklar sunuyor. Bu nedenle önce özelliklerini iyi algılayıp neler yapılabileceği üzerinde çalışmak gerekiyor her bir yeni ürünün.. Ben de bunu yapacağım! Zamana yetişmenin öğrettiğimiz şeyler aynı olsa da güncel araçları bilinçli bir şekilde kullanmanın  eğitimi ileriye götüreceğinden hiç şüphem yok çünkü…

Öne Çıkan Görsel Kaynağı: Kaynak

2 YORUMLAR

CEVAP VER