Online eğitim sektörü dünyada hızla gelişiyor. 2016’nın sonuna kadar pazar büyüklüğü 51.5 milyar dolar olacağı öngörülen bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye’de de online eğtimin potansiyeli farkedilmiyor değil. Örneğin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın AB fon destekli Bilge İş Projesi kapsamında, işveren ve çalışanların ücretsiz katılabileceği eğitimler, MOOC formatında tamamen online olarak sunulacak.

Öte yandan Türkiye’deki az sayıdaki online eğitim şirketi de farklı çapta ve alanlarda projeler geliştirmeye devam ediyor. Universiteplus da, hayatboyu öğrenme kapsamında Türkiye’deki üniversitelerle online eğitim projeleri geliştiren bir online eğitim şirketi. Esasında birebir başka eşi de yok. Bu yazıyı yazmamın sebebi ise, online eğitimin hala birçok kişi tarafından yeterince tanınmıyor olması. Hatta, bir online eğitim şirketinde çalıştığımı söylediğimde, nasıl bir iş yaptığımın kolay kolay anlaşılmaması da bir diğer yazma nedenim diyebiliriz. Universiteplus özelinde yazdığım bu yazıyla, umarım daha çok kişi bu tarafta neler olduğuna dair daha net bir fikre sahip olur 🙂

Özetle Universiteplus nedir?

Universiteplus, Türkiye’deki en iyi üniversitelerle partnerlikler kuran, sektörel ihtiyaçlara yönelik online sertifika programları tasarlayan, hazırlayan, pazarlayan, satan, öğrenciye platformu üzerinden sunan ve eğitim sürecindeki tüm öğrenci ilişkilerini yöneten bir şirket.

Bir cümleye sığan çok katmanlı tüm bu işleri şimdi tek tek açıklayayım:

Hangi üniversitelerle çalışıyoruz?

Yukarıda en iyiler derken mübalağa etmemiştim. Çalıştığımız üniversiteler arasında (şimdilik) İstanbul’daki en iyiler yer alıyor. Bunların ilki 2015’in başında Boğaziçi Üniversitesi oldu. Boğaziçi Üniversitesi tarihinde ilk defa dışarıdan bir şirketle eğitim anlaşması yaparak platformumuz üzerinden online İngilizce kursları vermeye başladı. Böylece, akademisyenlerin verdiği video-derslerlerle yola çıkan Universiteplus kısa süre sonra üniversite partnerliklerine başlamış oldu. Hemen ardından, yine Boğaziçi Üniversitesi’yle İnovasyon ve Girişimcilik sertifika programını hayata geçirerek, bu defa online sertifika programlarını bünyesine kattı.

Online eğitimde edindiğimiz değerli know-how, teknik altyapımız, pazarlama ve satış becerilerimiz üniversitelerin akademik birikimiyle bir araya gelince adeta bir voltran etkisi yarattığımızı keşfettik ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde diğer üniversiteler tarafından da bu potansiyel farkedildi. Partner üniversitelere, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve son olarak da İstanbul Üniversitesi eklendi. Hiç şüphe yok ki, bu liste daha da uzayacak.

Nedir bu sektörel ihtiyaçlar?

Universiteplus’ın hedef kitlesi, kendileri için yeni bir alanda kariyer hedefi koyan kişiler ile var olan kariyerini bir üst seviyeye taşımayı hedefleyen beyaz yaka çalışanlarından oluşuyor. Bu amaçlarla üniversite öğrencilerinden başlayarak öğrenme heveslisi olan herkes platformumuzdan yararlanıyor. Örneğin, Türkiye’de hem kurumsal şirketlerin hem de startup ekosisteminin vazgeçilmez bir iş kolu olan kodlama alanında nitelikli çalışanlar yetiştirmenin önemi ortada. Bu nedenle İstanbul Teknik Üniversitesi ile yakında başlayacak olan IT okulunda, şirketlerce en çok ihtiyaç duyulan programlama dillerini öğretmeyi amaçlıyoruz.

Bir diğer örnek ise dijital pazarlama sertifika programı. Pazarlama stratejisi dijitalden geçmeyen bir şirket neredeyse yok. Dolayısıyla dijital pazarlamanın en az bir koluna hakim olmayı gerektiren bir çağda yaşıyoruz. İçerik pazarlamadan, SEO’ya, web analytics’ten e-mail pazarlamaya birçok alt kırılımı olan dijital pazarlama sertifika programımızı sektörün önde gelen isimleriyle veriyor olmaktan dolayı şanslı hissediyoruz.

Benzer şekilde, stratejik marka yönetimi, kullanıcı deneyimi tasarımı ve oyunlaştırma gibi trendi yüksek alanlarda nitelikli çalışan ihtiyacını karşılamak için sertifika programları da oluşturduk.

Dersler nasıl hazırlanıyor ve işleniyor? 

Universiteplus’ta ders içerikleri temel olarak videolaştırılıyor. Yardımcı materyallerle birlikte eğitim yönetimi sistemine aktarılarak hafta hafta oğrencilerin erişimine açılıyor. Testler ve ödevler verilerek konular olabildiğince pekiştiriliyor. Web konferansları da yapılarak eğitmenlerle öğrenciler canlı ders yapabiliyorlar.

Teknik altyapımız var derken?

Online eğitimin olmazsa olmazı bir eğitim yönetim sistemidir. Altyapıdan kastımız bu. Eğitim yönetim sistemleri (İngilizcesi learning management systems, kısaca LMS), ders materyallerinin saklandığı, ölçme-değerlendirme faaliyetlerinin yapılabildiği, öğrencilerin öğrenme faaliyetlerinin raporlanıp notlandırılabildiği, forum tartışmaları gibi aktivitelerin yapılabildiği çoğunlukla bulut tabanlı sistemlerdir. Universiteplus’ta eğitimler, kendi yazılım ekibimizin geliştirdiği Learnerstone adlı LMS üzerinden gerçekleşir. Dolayısıyla, Learnerstone bizi diğer firmaların LMS’lerine bağlı kalmadan eğitimleri kolayca sunabilmemizi sağlarken, gerektiğinde herhangi bir teknik iyileştirme veya geliştirmeyi kısa zamanda çıkarabilmemize de olanak tanıyor.

Eğitimleri hedef kitleye nasıl ulaştırıyoruz?

Üniversite anlaşması yapıldı, çıkarılacak programın müfredatı hazırlandı, eğitmenlerle video içerikler oluşturuldu, tüm dersler LMS’te öğrenci erişimine hazır hale getirildi. Şimdi sırada en kilit nokta yani pazarlama ve satış var. Üniversitelerin imdadına yetiştiğimiz en önemli noktalardan biri bu.

Universiteplus’ta eğitim programları tamamen dijital kanallardan hedef kiteleye ulaştırılıyor. Bunların içinde, sosyal medya çalışmaları, e-mailingler, Google ve Facebook reklamları gibi pazarlama faaliyetleri yer alıyor. Aynı zamanda müşteri ilişkileri ekibimiz de, eğitim programlarımıza ön başvuru yapan kişilere geri dönüşler sağlayarak satışlar gerçekleştiriyorlar.

Alo, Universiteplus mı? Yardımcı olur musunuz?

İşin önemli bir bölümü de eğitimler başladıktan sonra yaşanıyor. Universiteplus’taki eğitim programlarına kayıtlı öğrencilerle olan tüm ilişkileri de biz yönetiyoruz. Eğitimin başlangıcından bitişine kadarki süreçte yaşadıkları her türlü teknik veya akademik durum bizim tarafımızdan ele alınıyor. Buradaki kilit, hızlılık ve çözüm odaklı olabilmek. Uzaktan yapılan bir eğitim işinde öğrenci kendini sahipsiz hissetmeden, yaşadığı her türlü sıkıntının çözümünü bulabilme güvencesi bekliyor. Gün içinde zamanımızın önemli bir bölümünü öğrenci ilişkilerini yönetme işine ayırıyoruz.

Böylece neredeyse tüm süreci anlatmış olduk. Biz Universiteplus’ta yeni projelere can vermeyi, yapılmamışları hayata geçirmeyi seviyoruz. Şimdi işimiz gücümüz sertifika programları hazırlamak, bundan sonra gelsin diploma programları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here