Öğretmenler için ders içeriği oluşturmak, öğrencileri derse hazırlamak, öğrencilerin derse olan motivasyonlarını sağlamak her zaman zor bir iş olmuştur. Bunun yanı sıra günümüz öğretmenleri “Flipped Classroom” yönteminden yararlanarak, öğrencinin derse gelmeden bazı konuları araştırmış ve öğrenmiş olmasını beklemektedir. Böylelikle öğretmen dersin süresini daha etkin kullanmayı hedeflemektedir. Ancak öğretmen faktörü olmadan öğrencinin tek başına derse hazırlıklı gelmesi için yönergeleri çok iyi alması ve öğrenmesi gerekmektedir. İşte bu noktada kullanabileceğiniz etkili bir içerik hazırlama sitesi olan “Blendspace” ten yararlanmanız mümkün.

Blendspace sitesine üye olmak ve ders içeriğini (yazı, resim, bağlantı, video, vb.) sürükle bırak yöntemiyle oluşturmak oldukça kolay. Oluşturduğunuz ders içeriklerini birçok alanda (Edmodo, Facebook, Twitter, Drive, vb.) paylaşmanız da mümkün. Dilerseniz öğrencilerinizle dersin kodunu paylaşarak onları içeriği düzenlemeleri için davet de edebilirsiniz. Peki, tüm bunları nasıl yapacaksınız?

Nasıl Üye Olunur?

Üye olmak için sitenin sağ üst köşesinde yer alan Sign Up düğmesine ve ardından I’m a Teacher düğmesine tıklayın ve karşınıza çıkan pencerede yer alan boş alanları doldurun. Dilerseniz Facebook ya da Google hesabınızla da üye olabilirsiniz.

blendspaceNedir

Ders İçeriği Oluşturma

New Lesson düğmesine basarak yeni ders içeriği hazırlamaya başlayabilirsiniz.

blendspaceyenidersekleme

Templates seçeneğine basarak derslerinizin nasıl bir şablonda görüneceğini belirleyebilirsiniz. Standart olarak ilk 6 kare blok yapısı kullanılmaktadır.

blendspacenedir-2

Başlık olarak dersin adını (örn.Oyun Bağımlılığı) üstte yer alan kutucuğa girin.

Konuya bir açıklama yazısıyla başlamak isterseniz bloktaki Add Text seçeneğine basabilirsiniz.

blendspacenedir-3

Karşınıza çıkan pencere, yazılarınızı kolayca düzenleyebileceğiniz küçük bir kelime işlemci arayüzüne sahip. Kısa bir açıklama yazısı yazdıktan sonra Done düğmesine basabilirsiniz.

blendspaceblokekleme

Artık ilk blok hazır.

blendspace-2

Sanal ortamda yer alan doküman, görsel veya videolarınızı eklemek için sağdaki pencereden yararlanabilirsiniz. Bu pencere ile Youtube, Google, Flickr, Drive, Dropbox gibi birçok alandan dosya ekleyebilirsiniz.

blendspacekullanimi

Örneğin Youtube kanalından oyun bağımlılığı ile ilgili bir video araştıralım. Arama kelimesini yazdıktan sonra karşınıza çıkan videoyu sürükle bırak yöntemi ile ikinci bloğa taşıyabilirsiniz.

blendspaceduvar 

Sınıf Oluşturmak ve Ders İçeriklerini Paylaşmak

Classes seçeneğine tıklayarak istediğiniz sınıf düzeyini seçtikten sonra sınıfın adını girin ve Add Class düğmesine basın.

blendspacesinif

Sınıflarınızı oluşturduktan sonra öğrenci eklemek için Add Students düğmesine basın ve karşınıza çıkan penceredeki bağlantıyı ve sınıf kodunu öğrencilerinizle paylaşın. Öğrencilerinizin verdiğiniz bağlantıya girdikten sonra I’m a Student seçeneğine tıklayarak formu doldurmaları gerekmektedir.

blendspaceyukleme

Öğrencileriniz sınıfınıza dâhil olduktan sonra Lessons sayfanızda yer alan derslerinizden birini seçerek Share düğmesine tıklayın.

blendspaceders

Karşınıza çıkan pencereden paylaşmak istediğiniz sınıf/sınıfları seçin. Dilerseniz dersin bağlantısını kopyalayabilir ya da diğer sanal ortamlarda da paylaşabilirsiniz.

blendspacepaylasim

Öğrencilerinizle bir ders üzerinde ortaklaşa çalışabilmek ve düzeltmeler yapmak için Collobrate seçeneğine tıklamanız yeterli. Karşınıza çıkan pencereden Link for collaborators altındaki bağlantıyı öğrencilerinizle paylaştığınızda onlara ders içeriğini düzenleme hakkını da vermiş olursunuz.

Blendspace platformunu tüm ders içeriklerinizi oluştururken tercih edebileceğiniz gibi bir çok farklı içeriğe de ulaşmak için kullanabilirsiniz. Gallery bölümünde yüzlerce içeriği inceleyebilir ve derslerinizde kullanabilirsiniz.