Öğretmen 2.0 l 6 Adımda Teknolojiyle Sınıfınızı Dönüştürün!

0 268

Siz hala sınıfınızda tebeşir mi kullanıyorsunuz? Öğrencilerinize daha önce hazırladığınız, yıllanmış defterinizden mi not tutturuyorsunuz? Sınıfınızda teknolojiyi kullanmaktan korkuyor musunuz? Teknolojiyi, sizden daha çok kurcalayan öğrencilerinizden öğrenmek istemiyor musunuz? Geleceğin sınıfını merak ediyor musunuz? O zaman elinizdeki tebeşiri yavaşça yere bırakın ve kitap içeriği gibi kendisi de alanında lider olan Burcu Aybat’ın Öğretmen 2.0 kitabında yazdıklarına kulak verin ve gelecek şimdiden sınıfınıza gelmiş olsun.

Burcu Aybat Kimdir?

Robert Koleji’nde eğitim teknolojileri koordinatörü. Bu konuda 20 yıllık bir tecrübeyi, 6 ülkede 50’den fazla okulda eğitim teknolojilerini sınıflara uygulamakla meşgul. ODTÜ mezunu, Bahçeşehir’de doktorasını yapmakta. 1:1 laptop/tablet uygulamaları, e-öğrenme, Adobe eğitim liderliği, Microsoft eğitim uzmanı, Google sertifikalı eğitmen, EğitimTek eş kurucusu ve çalıştığı alanlarda her geçen gün daha fazla öğretmene eğitimler veren bir uzman eğitim gönüllüsü.

Öğretmen 2.0 Kitabı

Kitap, Abaküs Yayınları’nca Nisan 2016’da basılmış. 208 sayfadan oluşuyor ve 25₺’lik bir etiketi var. Farklı sitelerde 17₺ veya 18₺ gibi daha düşük fiyatlara alabilirsiniz. İlerleyen günlerde kitabın içeriğine yakışır bir şekilde e-kitap halinde çıkmasını da canı gönülden isterim.

Kitabın İçeriği

Kitap 6 adımda sınıfımızı teknolojiyle donatmayı hedefliyor. Bu adımlar sırasıyla şöyle:

  • Adım 1: Rahatlık çemberinizden çıkın
  • Adım 2: Öğrencilerinizi tanıyın
  • Adım 3: Hedeflerinizi gözden geçirin
  • Adım 4: Öğrenme ortamı tasarımı yapın
  • Adım 5: Teknolojiyle sınıfınızı dönüştürün
  • Adım 6: Öğrencilerinize öğrenmenin sahipliğini verin

İlk adımla yazar, eğitimcileri bulundukları rahatlık çemberinden çıkarmayı, farklı teknolojileri denemeye cesaretlendirmeyi hedefliyor. İşaret fişeği yakıp öğretmenleri yıllardır kımıldamadıkları yerlerinden oynatmayı amaçlıyor. Bunları yaparken güncel hayattan, uygulanabilir örneklerle olayı daha da cazip hale getiriyor.

İkinci adımda teknolojiyle doğan ve her geçen gün gelişen, değişen yeni nesli, öğrencilerimizi tanımamıza yardımcı oluyor. Oyun oynamaktan gözleri şişen, sürekli müzik dinleyen ve bizim hiç kitap okumadıklarını düşündüğümüz öğrenci kesimine farklı bir bakış atıyor. Yeni neslin özelliklerine de değinen yazar, onların dikkatini derse nasıl çekebileceğimizin ipuçlarını veriyor.

Üçüncü adımda bir öğretmenin sınıfta hedefleri, çocuklarımızı bekleyen dünya, düşünmeyi öğretmek, müfredatı yetiştirme zorunluluğu gibi her gün karşı karşıya kaldığımız sorunlara parmak basıyor. Tabi siz bunları okurken yazar, araştırma linkleri, ekler ve tablolarla da kitabın bölümlerini bir hayli zenginleştirmiş.

Dördüncü adım öğrenme ortamının tasarlanması üzerine. Sınıf içinde kullanılacak yöntem ve teknikler, faydalanılacak uygulamalar, bunları kullanırken teknik problemlerle nasıl başa çıkılacağı, dünyada uygulanan güncel ders içi etkinliklerle birçok ders örneği kitapta yer almış.

Beşinci adım kitabın isminin de yer aldığı kısım, kitabın can alıcı bölümlerinden birisi. En güncel uygulamalar, en iyi sınıf uygulama örnekleri bu bölümde anlatılmış.

Son adımda ise bir öğretmenin yapması gereken öğrencilere öğrenme ortamını hazırlayıp onlara danışmanlık yapma konusu işleniyor. Eğitimci olarak en keyif aldığımız bölüm. Zira öğrencilerinizin harikalar ortaya çıkarmasına tanık olacaksınız ve onları takıldıkları yerde yönlendireceksiniz. Yani mikrofonu elinden düşürmeyen öğretmen modeli yerine öğrencilerine gerekli direktifleri verdikten sonra onlara bir hayat deneyimi sürmeleri için sahneyi öğrencilere bırakan eğitimci modeli.

Bu bölümde harika çocukların başarı hikâyelerini okuyacaksınız. Kim bilir belki ileride sizin öğrencilerinizin hikâyeleri de buna benzer ortamlarda yer alır. Daha 18’ine girmeden kendi şirketini kuran, akranlarına dersler veren harika çocukların hikâyeleri cidden ilham verici.

Son bölümde ise kitapta verilen örneklerin kaynakçası yer alıyor. Hayli kabarık bir liste var.

Kitap Neyi Amaçlıyor?

Öğretmen 2.0, tebeşir tozunu yutmaya alışmış öğretmenlerin rahatını bozmayı hedeflemiş. Yazar, öğretmenleri bildiğimiz standartların dışına taşımayı, öğrenme ortamlarını zenginleştirmeyi ve öğrencileri sahneye alan bir anlayışı sınıflara getirmeyi amaçlıyor.

Bulunduğumuz yer itibariyle büyük şehirlerde düzenlenen eğitim konferanslarına, etkinliklere katılma şansımız pek olmuyor. Bu nedenle, dünyada yer alan halihazırdaki uygulamaları deneyimlemek ve sınıfımızda uygulamak hayli zorken Öğretmen 2.0 ile düzey atlayıp imkansızlıklar içinde de olsanız teknolojinin nimetlerinden elverdiği sürece bu kitap sayesinde faydalanabilirsiniz.

Bu kitapta, bu zamana kadar hiç duymadığım uygulamalara şahit oldum. Bu uygulamaların sınıf içinde nerede, nasıl ve ne kadar kullanılacağı detaylı bir şekilde örnekleriyle anlatılmış.

Kimlere Tavsiye Ederim?                                                                                               Teknolojiyi sınıfında kullanmak, hem kendini hem öğrencilerini geliştirmek, sıkıcı ders anlatımlarından uzaklaşıp dünya genelinde kullanılan güncel eğitim uygulama örneklerini kullanmak isteyen, gelişime, öğrenmeye ve öğrencilerine öğrenme yolunda eşlik etmek isteyen heyecanlı eğitim neferlerine en iyi yol arkadaşı olarak tavsiye ederim.

Senelerdir öğretme taktiğini değiştirmeyen, sürekli konuşan ve anlatan, öğrencisini anlamayan, onlara söz hakkı tanımayan demode eğitmenlere de aynaya bakma fırsatı verdiği için tavsiye ederim.

Alın, okuyun, uygulayın. Hem siz farkındalık oluşturun hem de sizin öğrencileriniz!.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.