ÖĞRETMEN 2.0 6 ADIMDA TEKNOLOJİYLE SINIFINIZI DÖNÜŞTÜRÜN

Her gün yaptığım şeyleri bırakmak ve yenisini denemek,

Öğrencilerimin derse ilgisini artırmak,

Öğrencilerimi 21. yüzyıla hazırlamanın yollarını bulmak,

Teknolojinin iyi uygulandığı sınıf örneklerini incelemek,

Kendi öğrenme ortamımı yeniden tasarlamak,

Son teknolojileri ve trendleri yakından takip etmek ve uygulamak,

Sınıfımı 21. yüzyıl sınıfına dönüştürmek,

Kendi öğrenmelerine sahip çıkan öğrenciler yetiştirmek istiyorum.

Her gün onlarca dileğiniz var. Öğrenme ve öğretme üzerine durmadan kafa yoruyorsunuz. Ama bir türlü ilerleyemiyorum diye endişeleniyorsunuz değil mi? Hızlı değişen trendler, yaklaşımlar ve araçları takip etmek ve uygulamak ise 21. yüzyıl öğretmeni olmanın getirdiği zorluklardan sadece bir tanesi. Umudunuzu kaybetmeyin. Öğretmen olmanın en eğlenceli, en maceralı, en umut verici dönemine giriyorsunuz. Değişime ayak uydurun ve öğretmen 2.0 olmanın heyecanını yaşayın.

Öğretmen 2.0 da ne demek?

Yeni bir yüzyılda yepyeni bir öğretmen profili var karşımızda. Yeni öğrenme ortamları, yaklaşımları ve araçlarıyla öğretmenin rolü de değişiyor ve dönüşüyor. “21. yüzyıl becerilerini özümseyen, eğitim teknolojilerini ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını uygulayan ve bunları kullanarak öğrenme senaryoları tasarlayabilen; öğrenme topluluklarının bir parçası olabilen ve içinde yer aldığı toplumu yükseltebilen liderlerdir yenilikçi öğretmenler.” İşte Öğretmen 2.0 öğretmenin gün geçtikçe sıradanlaşan ve değersizleştirilen kimliğine meydan okuyor ve öğretmenin yeniden doğuşunu kutluyor. Öğretmen bir nevi versiyon atlıyor. Yenileniyor, bir üst seviyeye geçiyor.

Kitapta Neler Var?

Öğretmen 2.0 kitabımda 21. yüzyılın öğretmeni olmanın getirdiği zorluklarla başa çıkmanın püf noktalarını ve öğretmenlerdeki değişim sürecini ele aldım. Amacım öğretmenin profesyonel kimliğini tanıması, geliştirmesi ve meslektaşlarına model olması konusunda onları adım adım cesaretlendirmek. Kendi öğrenmelerine sahip çıkan, öğrenme tutkularının peşinden koşan ve liderlik eden öğrenciler yetiştirmek için öğretmenlere nasıl bir öğrenme ortamı kurgulayabilecekleri, onların yeteneklerini ve bireysel öğrenme ihtiyaçlarını nasıl keşfedebilecekleriyle ilgili ipuçları sunmaya çalıştım. Öğretmen senaryoları, iyi örnekler ve uygulamalar, stratejiler ve kaynaklara yer verdiğim kitap öğretmenlerin yol haritası ve baş ucu kitabı olması için tasarlandı.

6 Adımda Teknolojiyle Sınıfınızı Dönüştürün!

Bu kitapta; yenilikçi öğretmenin sınıfını 21. yüzyıl sınıfına dönüştürmesi için ona yol gösterecek 6 adıma yer veriliyor. Rutinlerinizi ve iş yükünüzü kontrol altına alıp rahatlık çemberinden nasıl çıkabileceğinizi, yeni bir nesilin öğretmeni olmanın zorluklarıyla nasıl başa çıkabileceğinizi, bu nesili yepyeni bir dünyaya hazırlamak için hedeflerinizi nasıl gözden geçirebileceğinizi, öğrenme ortamı tasarımı yaparken tersten tasarımla başarıya nasıl ulaşabileceğinizi, yeni ve hızlı değişen teknolojilere ve yaklaşımlara nasıl ayak uydurabileceğinizi ve öğrencilerinizi öğrenmeden keyif alan ve sahiplenen yeni rolüne nasıl hazırlayabileceğinize dair somut ve deneyimlenmiş stratejileri, örnekleri ve kaynakları bulacaksınız.

  • Adım 1: Rahatlık çemberinizden çıkın
  • Adım 2: Öğrencilerinizi tanıyın
  • Adım 3: Hedeflerinizi gözden geçirin
  • Adım 4: Öğrenme ortamı tasarımı yapın
  • Adım 5: Teknolojiyle sınıfınızı dönüştürün
  • Adım 6: Öğrencilerinize öğrenmenin sahipliğini verin

Kitap Sizin için bir Çıkış Noktası

Kitabı yazarken 21. yüzyılın öğretmeni olmanın heyecanını ve merakını size yansıtmayı, öğrenmeye dair yeni sorular ve çözümler üretmenizi teşvik etmeyi ve endişlerinize cevap verecek çözümlerle sizi tanıştımayı hedefledim. Sevgili çizer Oğuzhan Seçir’in bir birinden harika çizimlerinin de yardımıyla karmaşık ve anlaşılmaz bulduğumuz çeşitli yaklaşımların ve teknolojilerin aslında çok da öyle olmadığını vurgulamaya çalıştım.

Bu Kitap Sizin Sayenizde Var!

Bu kitabın, öğretmenin öğrenmesinin hiç bitmeyeceğini vurgulayan bakış açısını yansıttığına inanıyorum. Bu yüzden sizleri sürekli öğrenmeye, gelişmeye, üretmeye, öğrendiklerinizi ve ürettiklerinizi paylaşmaya davet ediyorum. www.ogretmen20.com da bu kitapla ilgili güncel bilgilere ve seçilmiş kaynaklara ulaşabileceğiniz gibi, bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabileceksiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. #paylaşmakgüzledir.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikBir Online Eğitim Şirketi Neler Yapar?
Sonraki İçerikOyunlaştırmada bir Türk firması ürünü : QuizGame
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER