Citelighter nedir?

Citelighter, internet üzerinden yapmış olduğunuz tüm aramalara dair verilerinizi, kaydetmek istediğiniz bilgileri organize etmek için kullanabileceğiniz bir eklentidir.

Çalışmalarımızı yaparken internet üzerinden elde ettiğimiz verileri ayrıca kopyala+yapıştır seçeneğiyle bir yerde arşivliyor, ardından gerektiği şekilde kullanıyoruz. Ancak artık bunu yapmanın daha kolay bir yolu var.

Citelighter nasıl kullanılır?

Öncelikle http://www.citelighter.com adresine giderek üye oluyoruz. Daha sonra citelighterı bilgisayarımıza eklenti olarak indiriyoruz. İşte bu kadar basit. Artık girmiş olduğumuz sitelerde eklenti otomatik olarak karşımıza çıkıyor ve seçtiğimiz metinleri citelighter üzerinde hazırlamış olduğumuz projemize aktarıyor. Proje hazırlamak da çok kolay. Alttaki resimde gördüğünüz +create butonuna basarak yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

Screen Shot 2014-08-25 at 12.45.37

Citelighter Google Drive bağlantısı nasıl yapılır?

Citelighter ile yukarıdaki eklenti çubuğunda Google Drive seçeneğini kullanarak direkt bağlantı kurabilir, dokümanlarınıza erişebilir, çalışmalarınızı Google Drive’a kaydedebilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz tüm çalışmaları dilerseniz tek bir tuşla word belgesine de çevirebilirsiniz.

Screen Shot 2014-08-25 at 12.45.47

Citelighter ile araştırma verilerine yorumlar ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki görselde olduğu gibi bir site üzerinden aldığımız ve projemize eklediğimiz metinlere yorum ekleyebiliyoruz. Yaptığımız alıntıların kaynakçasının da detaylıca yazılmış olması ayrıca faydalı bulduğum bir özellik.

Ayarlar butonuna tıkladığınızda bu metin hakkında yapabileceklerinizi gösteren bir menü açılır. Düzenleyebilir, kopyalayabilir, yer değiştirebilir ve silebilirsiniz. Özellikle yer değiştirme sayesinde farklı zamanlarda ve farklı kaynaklardan projenize eklediğiniz metinleri düzenli hale getirebilirsiniz.

Citelighter Sınıfta

Peki, citelighterı sınıfta nasıl kullanırım? İşte bu sorunun cevabı bir videoda ancak ondan önce benim de önerilerim var: Öğrencilerinize verdiğiniz araştırma ödevlerini citelighter ile daha düzenli şekle sokabilmeyi öğretebilirsiniz. Yapılacak proje için veri toplamayı öğretebilecek güzel bir araç olan citelighter, öğrencilerin de sevebileceği bir eklenti.

 

Citelighterın eğitimde kullanımı hakkındaki video için:

Citelighter Video 3_23 from Citelighter on Vimeo.

 

Öğrenci deneyimi hakkındaki video için:

Citelighter: 8 Year Olds Writing Research Papers – Norwood Elementary from Citelighter on Vimeo.

 

#paylaşmakgüzeldir – 22 Ağustos 2014

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER