Çocuğunuza bilgisayar aldınız, peki bu bilgisayarla ne yapmasını istersiniz“Çocuğunuza bilgisayar aldınız, peki bu bilgisayarla ne yapmasını istersiniz?”

Bilişim çağında olduğumuz sıkça söylenir durulur. Ancak bu çağın gereklerinin ne olduğu, çocuklarımızı sağlıklı şekilde bilişim çağında yönlendirme noktasında pek bilgi verilmez. Esasen bazı kitaplar ipuçları vermekte hatta bazıları (Facebook Çağında Çocuk Büyütmek kitabı mesela) doğrudan reçetelendirilmiş çözümler bile sunar. Bütün mesele bu bilgileri kendi ailemize uyarlamak. Bir baba olarak benim de hepimiz gibi bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları kullanmayla ilgili çocuğumla zaman zaman sorunlarım oluyor! Ne kadar kullanmalı, hangi siteler onun için sakınca doğurabilir. Facebook için asgari yaş 13 ama daha erken üye olursa ne yapabiliriz? Çocuklarımızın dijital ayak izlerini güvenle oluşturabilmeleri için neler yapmalıyız? Mahremiyet ne olacak? Neleri paylaşmalılar neleri paylaşmamalılar? Ergenlik sürecinde sosyal ağların olası fırsatları/tehditleri neler? Sorular, sorunlar sürüp gidiyor…

Çocuğunuza -örneğin- tatilde eğlensin diye hem de karne armağanı olarak bilgisayar ya da tablet aldınız diyelim. Peki bu bilgisayar ile sadece oyun mu oynamasını istersiniz? Yoksa bilişim çağının adına yakışır şekilde bilgisayarında tasarımlar yapmasını, web sayfası oluşturmasını, oynadığı oyunlar gibi oyunlar kodlamasını mı istersiniz? Elbette oyun da oynayacak ancak binlerce liralık bilgisayar sadece birkaç tane oyun için mi alınmalı?

Çin, Hindistan, Güney Kore gibi ülkelerin dünyanın elektronik pazarında ve yazılım sektöründe hakim rol oynadığını biliyorsunuzdur. Çünkü bu ülkeler gençlerin bilgisayar kullanımlarını olumlu yönde değerlendiriyorlar. Üretimi, yazılımı, kodlamayı destekliyorlar. Size de önerim, çocuklarınızın bilgisayarları ile internette “boş” dolaşmaları kadar “dolu” işler yapmalarına da ön ayak olmanız.

Ortaokullarda haftada 2 ders saati Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersimiz var. Bu dersin gerek içerik gerekse süre olarak yeterli olduğunu söylemek hayalcilik olur. Ancak çocuklarımıza gelecek için bir başlangıç noktası verilecekse elimizden geldiğince okullarımızda vermeye çalışıyoruz. Ancak bilmeniz gerekir ki özellikle 5.sınıfın uzun bir süresini doğru bilinen yanlışları düzeltmekle ve bilişimin temel becerilerini vermekle geçirmekteyiz.

Fatih Projesi ile yakında ortaokul ve lisedeki tüm öğrencilerin ellerinde birer tablet olacak. Bu tabletleri etkin kullanmaları önemli. Ülkemizin parası boşa gitmemeli. Küçük de olsa sizden beklentimiz, çocuğunuzun bilgisayarıyla neler ürettiğini sorun, sorgulayın. Ara sıra onlara küçük ödevler verin. Mesela İzmir Konak’ta bulunan “Tarihi Asansör” hakkında küçük bir araştırma raporu, bir powerpoint sunumu isteyin. Bir akrabasına e-posta yazmasını ve kartpostal olarak da resim programında bir çalışma yapmasını isteyin. Google Çeviriyi kullanarak yabancı dildeki bir siteden kısa kısa çeviriler yapmalarını isteyin. Google SketchUp ile bir şekli modellemesini isteyin. Ürettikleri içerikleri blog sayfalarında yayınlamalarını isteyin.

Ayrıca Doç.Dr. Selçuk Özdemir hocamızın kampanyasını destekliyor ve bu yaz çocuklarınızı kod yazmaya teşvik etmenizi öneriyorum. #buyazkodyaz

Sağlıklı, huzurlu, mutlu günler ve şimdiden iyi tatiller dilerim.

* * *

Aşağıda da çocuklarımızı, yaşadığımız dijital çağda nasıl yönlendirebileceğimiz konusunda bilgiler içeren bazı kitap önerilerim var.

Facebook Çağında Çocuk BüyütmekKİTAP : Facebook Çağında Çocuk Büyütmek / James P.Steyer / Doğan Kitap / Anne Baba Akademisi

Özellikle sosyal ağlar üzerinde duran yazar her yaş grubu için reçeteler sunuyor. Kendisi de benzer sorunlar yaşıyor ve denediği çözüm önerilerini kaynaklara atıflarla sunuyor. Kitaptan küçük bir alıntı:

Huysuz bebeğini kucağına alıp onu öperek ya da ten temasıyla yatıştırmak yerine, kalp atışı sesinin yüklendiği iPhone’u beşiğin içine atan ebeveynler var. Bu ebeveynler, çocuklarıyla insanı bir yakınlaşma kurmaktan mahrum kalırlar.

 

KİTAP: Z Son İnsan Mı? / Hakan Senbir/ Okuyan Us Yayınları

zsoninsanX, Y ve Z olarak nitelendirilen kuşaklardan sonuncusu olan Z kuşağındaki insanların hayata bakışları, dijital dünyadaki rolleri, bireysel pazarlamanın etkileri ve benzeri bir çok konuda kendisiyle tartışan yazar, geleceğe dair etkileyici tahminlerde bulunuyor. Z kuşağı 2000 sonrasında dünyaya gelen çocuklarımızın kuşağı ve gerçekten okunası bir kitap. İnternetten sipariş etmek mümkün ancak tedarikte gecikmeler olabiliyor.

 

 

 

KİTAP: İnternet Bizi Aptal mı Yapıyor? Yüzeysellik  / Nicholas Carr / UFUK KİTAPLARI

internetptalYazar kitabın başından sonuna hem kendisini eleştiriyor hem de birçok kaynağa atıf yaparak düşüncelerini ıspatlamaya çalışıyor. Aklımda kalan bir bölümde, kullandığımız bütün alet edevatın (tüm teknolojilerin) bir süre sonra vücudumuz tarafından gerçek bir uzuv muamelesi görmesi meselesi uzun uzun anlatılmış mesela. Çok dikkatimi çekmişti. Bir diğeri de internet ve elbette Google’dan sonra zihnimizi hatırlamak için yormak zorunda olmayışımız. İnternette nasıl olsa her türlü bilgi var ve ulaşmak çok kolay o halde neden ezberleyerek zihnimizi yoralım ki! Kendimizi daha verimli işlere adayabiliriz böylece internet bize kolaylık sağlar. Tabi bunun bir sürü sakıncası da yanında geliyor. Bana da bir bilişim teknolojileri öğretmenimiz (Muhammed Ali Ayaz) önermişti bu kitabı. Şimdi de ben şiddetle okunmasını öneriyorum, Muhammed öğretmenime de tekrar teşekkür ediyorum. Kitaptan kısa bir alıntı:

Birçok gözlemci, sosyal ağ işlevlerinin dijital okuyucuları da içine almasıyla birlikte, okumanın bir tür takım sporuna dönüşmesinin artık sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyor. Elektronik metni okurken sohbet edecek ve sanal notlar alıp göndereceğiz.

 

KİTAP: APP Kuşağı-Dijital Dünyada Kimlik, Mahremiyet ve Hayal Gücü / Howard Gardner, Katie Davis / OPTİMİST YAYINLARI

appkusagiÇeviri yaparken çok zorlanıldığı belli olan bir kitap. Ancak sırf yazarı için okunması gerektiğini düşünüyorum. Konuşur gibi yazılmış ve ana dili İngilizce olan kitabın hemen her sayfasında “-…-” şeklinde ara cümleler var ve eğer açıklamalara fazla takılırsanız kopuyorsunuz:) 60’ın üstünde Howard, 40’ına yakın Katie ve 20’lerine yaklaşan Molly’nin (üç kuşağın temsilcileri) dijital deneyimlerinin de olduğu kitap için yüzlerce insanla bireysel görüşmeler yapılmış. Bu kişiler arasında eğitimciler, psikologlar, ebeveynler, öğrenciler, akademisyenler gibi çeşitli odak grupları var. Özellikle internetin 2.o sürümünden itibaren kullanıcıların katkı yapmaya başlaması, sosyal ağlar ile etkileşimli gelişim kat eden dijital dünya üzerine inanılmaz tespitler ve anıları okuyabilirsiniz. Howard Gardner’ın elinden çıkan bu eser gerçekten değerli çünkü kendisi çok popüler olan –okullarımızda da bakanlığımızın bize uymamızı öğütlediği– çoklu zeka kuramının babası olan profesör.

 

NOT: Bu yazıyı öğrenci velilerim için blogumda yazmıştım.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikCanlı Yayın Uygulamalarının Eğitsel Kullanımı: Periscope & Meerkat Örneği
Sonraki İçerikMystery Skype
Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE 2002 mezunu ve İzmir Aliağa Atatürk Ortaokulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmenidir. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerinin yanında eğitimde teknoloji, mobil öğrenme, programlama, öğretim yönetim sistemleri, öğretimde web 2.0 teknolojileri, kompütasyonel düşünme becerileri, proje tabanlı öğrenme, 21.yy becerileri ile iştigal etmektedir. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Kitabının yazarıdır. Fatih Projesi kapsamında öğretmen eğitimlerinde görev almaktadır. Eşi de kendisi gibi Bilişim Teknolojileri öğretmeni olan Olcay Büyükçapar 9 yaşındaki kızı Tuna'yı çok sevmektedir...