Son zamanlarda “çocuklar için programlama dili” konulu başlıkları eskiye nazaran çok daha sık görüyoruz. Çocuklar için programlama dilini yani değişkenleri, koşulları, döngüleri ve daha birçok kavramı öğrenmek zor olabilirdi ama artık değil çünkü öğrenmeyi zevkli hale getiren uygulamalar ve platformlar gün geçtikçe artıyor.  Bunlardan bazıları:

www.code.org
www.codeacamy.com
www.coderdojo.org

Örneğin code.org’ta görsel blokları kullanarak belirlenen hedefe ulaşmaya çalışıyoruz. Blokları sürüklemek ve bırakmak yeterli. Daha eğlenceli hale getirmek için angry birds ve zombi gibi karakterler kullanıyor. Uygulamalar adım adım ilerliyor ve her adımda yeni bir programlama dili kavramı ile karşılaşılıyor. Her yeni adımda bir önekinde kaç satır kod yazdığınızı söylüyor ve öğrencilerinizin de çok hoşuna gideceği bir şey düşünülmüş. Öğrenci tüm adımları bitirdiğinde sertifika kazanıyor. Sertifika Hadi Partovi yani code.org’un bulucusu tarafından imzalı.

Örnek bir sertifika:
ornek_sertifika

Programlama dilinin çocukluktan itibaren öğretilmeye başlanmasının asıl ve en önemli sebebi insana düşünmeyi, bir probleme farklı açılardan yaklaşmayı, hatalar ile karşılaşılsa da sabırla sonuca ulaştırmayı öğretmesi. Öğrencilerime söylediğim gibi programlama dilini öğrendiklerinde diğer derslerindeki başarılarının arttığını göreceksiniz.

Günümüzde çocukların teknoloji ile her türlü şeyi yapabildikleri düşünülüyor. Zaten çocuklar Google kullanıyor tablet ve telefonlarını eline aldıklarında çok hızlı kullanıyor, oyunlarda yüksek skorlar yapabiliyorlar. Önemli olan bu dijital çocukların teknolojiyi nasıl kullandıkları. Çocuklarımız teknolojiye aşinalar ve kullanabiliyorlar ama teknolojiyi kendileri yazabiliyorlar mı? Yoksa zaten birilerinin onlar için düşünüp kodladığı oyunları mı oynuyorlar?

Kodlama sadece bilgisayar dehaları için değildir diyor MIT Medya Laboratuarından Mitch Resnick – ve ekliyor herkes içindir. Mitch Resnick MIT Medya Labaratuarı’nda  araştırma grubu ile Scratch programını geliştiren kişi.

Scratch 8 ila 16 yaş grubu için tasarlanmış bir grafik programlama dili.  Scratch ile yapabileceğiniz bir çok şey var. Çocuklar kendi hikâyelerini tasarlayıp oyun ve animasyonlar yapabiliyorlar. 150 farklı ülke tarafından kullanılıyor. Scratch web sitesinde milyonlarca proje var. Animasyonlu hikâyeler, eğitim projeleri, klasik video oyunları, trigonometri dersleri vb.

scratch_ornek

Bu uygulamalar ile programlama dilinde bulunan kavramları nerelerde kullanıldığını uygulayarak görmüş oluyorlar. Yani öğrenmesi için bir sebebi oluyor. Bu konuyla ilgili Mitch Resnick’in “Haydi çocuklara kodlamayı öğretelim” videosu:

[ted id=1657]

 

Yurtdışında çocuklar için programlama uygulamaları ve portalları gün geçtikçe artarken Türkiye’den de güzel haberler var. Türkiye’de çocukların programlamaya yönelik kendini geliştirmesi ve teşvik amacıyla yarışmalar ve etkinlikler düzenlemekte. Türkiye Bilişim Derneği çatısı altında bulunan “Çocuk ve Bilişim” uzmanlık grubu ve “TBD Genç” tarafından “Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı” etkinliği organize ediliyor. 2014 Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirilen etkinlikler 5 gün sürdü ve etkinliklere ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri katıldı. Etkinlik içerikleri Scratch, Small Basic ve HTML/DHTML kapsamında hazırlandı. Öğretmenler okullarını sisteme kaydettirdikten sonra onlar için hazırlanmış poster, broşür gibi materyallere ulaşarak öğrencileri etkinlikten haberdar ettiler. En çok dikkatimi çeken yanı ise etkinlik haftası boyunca Intel, Microsoft, Google ve Amazon’dan konuşmacılar ile her gün canlı video konferans etkinliği düzenlemeleriydi. Bu etkinlik ile öğrenciler kendi bilgisayar programlarını yazdı, web sitelerini hazırladı, oyunlar tasarladı.

Detaylı bilgi almak isterseniz web sitesini ziyaret etmenizde fayda var. http://programlamacocukoyuncagi.org/

5 YORUMLAR

  1. code.org gerçekten başta BT öğretmenleri olmak üzere buna meraklı her bireyin, öğrencilerini, çocuklarını siteyi kullanmaları yönünde teşvik etmesi gereken bir proje.
    Ben de kendi öğrencilerim için bir sınıf açtım, öğrencilerimin çoğunluğu büyük bir istekle uygulamaları yapmaya başladılar. Her ne kadar çoğu için eğlence gibi görünse de proje çocuklara programlamayı arka planda öğrettiğini düşünüyorum.

CEVAP VER