Çocuklar Neden Cep Telefonunu Elden Düşürmüyor? Tek Suçlu Onlar mı?

0 186

Oyun, çocuğa hiç kimsenin öğretmeyeceği konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi yöntemidir. Oyun, sonucu düşünülmeden, eğlenmek amacıyla yapılan hareketlerdir (Yavuzer, 2010). Özellikle okulöncesi ve ilköğretim döneminde oyunlar, çocukların sosyal, kültürel, zihinsel, psikolojik ve biyolojik gelişiminde fayda sağlamaktadır. İletişim ve dil becerisi geliştirme, kendini ifade etme, paylaşma alışkanlığı kazanma, çevresini tanıma, merak duygusunu tatmin etme, problem çözme becerisi kazanma (Horzum, 2011); el-göz koordinasyonunu sağlama, uzamsal yetenekler, hayal etme, şekillerin nedenleri, geometri ile matematiksel yüksek düşünme, kimya ve fizikle ilgili nesneleri göz önünde canlandırabilme, uzaydaki şekillerin bütünleşmesini sağlamak gibi faydaları vardır

Oyunların beyinde mutluluk hormonu salgılattığı, ödül ve başarı duygusu uyandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler, internet teknolojisinin ve evlerde bilgisayar kullanımının yaygınlaşması çocuklarında oynadığı oyun türlerini de değiştirmiş ve DİJİTAL OYUN kavramı ortaya çıkmıştır. Erişim kolaylığı, değişen sosyal ve ekonomik şartlar, aile yapısının değişmesi gibi pek çok faktör nedeniyle DİJİTAL OYUNlar geleneksel oyunlardan çok daha fazla tercih edilir hale gelmiştir.

Peki Neden dijital oyunlar oynuyorlar?

Neden 80-90lı yıllarda olduğu gibi sokakta değiller, bisiklet sürmüyorlar?

Tek suçlu çocuklar mı?

  1. İzole / Steril Yaşam

Kentleşmenin getirdiği mekânsal sınırlılık mahalle kültürünün site ya da apartman hayatına yenik düşmesi nedeniyle çocukların seçenekleri kısıtlanmış, adeta eve hapis durumdadırlar. Onlara bu hayatı biz büyükler sunduk.

  1. Kentleşmenin Getirdiği Ulaşım Sorunları

Eskiden her çocuk kendi evine en yakın okula gider, bunu yaparken tek başına değil de gruplar halinde gider, sosyalleşirdi. Bugün ise kentleşmenin getirmiş olduğu ulaşım sorunları nedeniyle servisler ile alınıp servisler ile evlere teslim edilmektedir. Sosyalleşmenin bir adımı daha atlanmış oldu. Onlara bunu da biz büyükler sunduk.

 

  1. Hem Anne Hem de Babanın Çalışması

Eskiden evin geçimini çoğunlukla sadece baba sağlar, anne ise hem ev hem de çocuklar ile ilgilenir, daha fazla zaman geçirme şansına sahip olurdu. Ancak günümüzün ekonomik koşullarında hem anne hem de baba çalışmakta, çocuk ile sosyalleşme süreleri oldukça kısalmaktadır. Ayrıca kariyer hedefleri olan anne ve baba evdeki zamanını dahi genelde işe verirken, çocuğun zaman geçirebileceği pek de bir araç kalmamakta, tablet ya da cep telefonuna yönelmektedir. Bunu da biz yaptık.

 

  1. Kardeş ( Arkadaş) Sayısının Azlığı

Eskiden aileler kalabalık, çocuk sayısı fazla idi, arkadaş sayısı da keza oldukça fazla iken, günümüz şartlarında aileler daha iyi ilgilenmek, daha iyi imkanlar sunmak adına ya 1 çocuk ya da en fazla 2 çocuk yapmaktalar, şehirleşmenin getirdiği zorluklar nedeniyle, çocuklar arkadaşlarından uzak, akranlarıyla ( kuzen vb.) fazla zaman geçirememektedirler. Bu durum çocuğu yine tablet, cep telefonu gibi dijital platformlara yönlendirmektedir. Bu da bizim eserimiz…

 

  1. Benlik ( Kimlik) Kazandırması

Sanılanın aksine çocuklar oyun oynarken aslında sadece oyun oynamıyorlar. Dijital dünyada kendi yarattıkları, belki hayallerinde olan bir kimliğe bürünüyor. Belki hayal ettikleri şekilde kendilerini tarif ediyorlar. Hatta pek çoğu özellikle rumuz ya da mail adreslerinde bunu dışa vurmaktadırlar. İşte size birkaç örnek;

  1. Boşanma Sayılarının Artması

Gün geçmiyor ki etrafımızda bir çift daha boşanmasın… Bu durumda herkes mağdur evet ama en çok da çocuklar mağdur. Boşanmış ailelerde çocuklar yaşamış oldukları duygusal süreçleri kendi başlarına çözerken, bu süreçte daha içe kapanık, daha asosyal hale gelebilir. Bu durumda yine en çok tercih ettikleri araç, tablet ya da telefonlar olmaktadır. Bunu da biz yaptık…İşte size, 2001 – 2015 yıllarının karşılaştırmalı boşanma sayıları….

Evli Kalma Süresi 2001 2015
1 Yıl 8.597 13.073
2 Yıl 7.405 10.368
3 Yıl 6.905 9.013
4 Yıl 6.377 7.753
5 Yıl 5.453 6.868
6 Yıl 4.901 6.442
7 Yıl 4.518 6.225
8 Yıl 3.985 5.840
9 Yıl 3.462 5.173
10 Yıl 3.223 4.704

 

SONUÇ

Yeter ki sussun, aman ağlamasın, ses çıkarmasın da bir dizi izleyelim derken ellerine verdiğimiz tabletler, yukarıda sayılan sosyolojik nedenlerle beraber hayatımıza bir sorun olarak döndü. Etrafımız çocuğunun elinden telefon almaya çalışan ebeveynlerle dolu, ancak biz onlara belki de başka bir seçenek bırakmadık… 

PEKİ NE YAPMAK LAZIM…

Onların bu teknolojik aletlere ve oyunlara olan ilgillerini üretmeye sevk etmek gerekiyor… Sadece oyun oynamayıp artık oyun yazmaları gerekiyor. Kulağa korkutucu geldiğinin farkındayım ancak onlar siz büyüklerden çok daha fazla bu işe meyillidir ve asla sandığınız kadar korkutucu değildir.

TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN BİREYLERE DÖNÜŞTÜRÜN…. 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.