Sekiz sene boyunca temel bilgi ve becerilerle donanan öğrencilerimizin artık bir üst öğretim kurumunda araştıran, sorgulayan, üreten, problem çözen ve herşeyden önce okuduğunu anlayan bir nesil olarak devam etmesini temenni ediyoruz. Nitelikli liseler dediğimiz bir grup devlet ve özel liseler de bu profilde öğrenci arayışı içindeler. TEOG sınavına iki ay kala kaldırılıp yerine konan LGS sınavı bu nitelikli okullara yaraşır öğrenci profilini seçme hayaliyle önümüze geldi. Türkçe ve Matematik örnek soruları yayınlandığında LGS’nın üst bilişsel düzeyde düşünme becerilerini ölçen bir sınav olması yönünde TEOG’a göre farklılık göstereceğini ön görsek de, asıl sınavda ne yazık ki sadece Matematik sorularında bu farklılığı gözlemleyebildik. Sınavın süresi, soru sayısı, kapsamı değişirken soru niteliği anlamında Matematik alanı haricinde TEOG’u aratan LGS, sadece öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini ölçmedeki yetersizliğini kanıtlamadı. Bunun yanında 60 dakikada Matematik ve Fen alanındaki 40 soruyla karşılaşan öğrencilerimiz her bir sorunun okunmasının neredeyse 1 dakika sürdüğü sayısal bölümde yüksek düzeyde kaygı yaşadı. Dolayısıyla öğrencilerimizin kaderini belirleyen sayısal bölümdeki netler ve katsayılar oldu. Geçen seneki gibi 17 bin birinci yerine LGS’de bu sene sadece 18 birinci çıkardık. Bu sayı bile iki sınav sistemi arasındaki büyük farkı görmemizi sağladı.

Şimdi önümüze bakalım. 2-13 Temmuz’da devlet ve özel okullara yerleştirmelerin yapılacağı kritik bir dönemdeyiz. Pazartesi gününden itibaren tüm veliler tercih ekranına yığılacaklar ve sistem kilitlenecek; anneler, babalar, dayılar, teyzeler özel okulların bahçelerinde yatacaklar ve sıranın onlara gelmesini kah heyecanla kah kaygıyla bekliyor olacaklar. Neredeyse okul açılıncaya kadar sürecek olan esas yerleştirmeler, ek yerleştirmeler ve nakil işlemleri, tüm sene boyunca öğrencileri ağlatan değişen sınav sisteminden sonra şimdi de velilerin belini bükecek. 8. Sınıf velileri bu yaz size rahat yok.

Çok bilinmeyenli bir denklem olan LGS’nin elbette yerleşim süreci de buna yakışır olacaktı. Katsayılar ilk etapta en büyük tartışma konusu oldu. Standart sapma ile değişen katsayılar puanların hesaplanmasında, dolayısıyla yerleşmede belirleyici oldu. Özellikle Almanca ve Fransızca eğitim yapan kurumlardan iki gündür yoğun itirazlar geliyor. Elma ile armutun karşılaştırıldığı ve farklı dil alt yapısında olan öğrencilerin aynı puanlama sistemine göre sıralandığı bu sınav sistemi aslında daha önceki sistemlerde deneyimlediğimiz hataları tekrarlıyor. Almanca ve Fransızca’daki net sayılarının İngilizceye göre daha yüksek olması dolayısıyla katsayıların farklılık göstermesi itirazların temel sebebi. Bu durumun birkaç sebebi olabilir. İngilizce’den sınava giren öğrenci sayısının fazla olması, Almanca ve Fransızca eğitim veren okullarda akademik başarı düzeyi daha yukarıdaki dilimdeki öğrencilerin yoğunlukta olması, 3 yabancı dil sınavının zorluk derecelerinin farklı olması gibi. Ancak bu durum ön görülebilir bir sonuçtu ve istatistiksel olarak önlem alınması gerekirdi. Ne yazık ki bu durumdan en çok öğrencilerimiz madur oldular. Aralarında Almanca ve Fransızca eğitim veren okulların da olduğu özel okullar birliğinin ortaokul komisyonu gerekli itirazlarda bulundular. Bu itirazların veliler tarafından da yapılması çok önemli. Veliler  https://eitiraz.meb.gov.tr/ adresinden aşağıdaki metne benzer bir metin yazarak itirazda bulunabilirler.

“Oğlumun/ Kızımın sınav sonucunda gelen Merkezi Sınav Puanının birebir aynı hataları yapan arkadaşlarından daha düşük gelmesi nedeniyle yanlış hesaplanmaya tabii tutulduğunu düşünüyorum. Aynı hataları yapan arkadaşları İngilizce dersinden; oğlum/kızım Almanca yabancı dil dersinden sınava girdi. Sonuçlara baktığımızda puanları arasında 8,42 gibi yüksek bir fark gözlemledik. Sizden ricamız, bu durumu dikkate alarak oğlumun/kızımın sınav sonucunun tekrar hesaplanarak tarafımıza ivedilikle geri dönülmesidir. Zira kritik bir puan ile hedefi olan okula  1. kayıt döneminde ön kayıt olamadı ve diğer arkadaşları yapabildi. Bu durumda pazartesi günü kayıt olabiliyorken şu anda beklemek durumundayız. İlgilerinizi saygılarımla rica ederim.”

Peki önümüzdeki kritik 10 gün içinde nelere dikkat etmelisiniz? İşte sizler için liseye yerleştirme ve kayıt süreci ile ilgili bilgileri bir araya getirdim:

  • Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacak.
  • Tercihlerinizi e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalı.
  • Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmaz.
  • Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.
  • 02-13 Temmuz 2018 tarihlerinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonları tarafından talep eden öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti veriliyor.
  • Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; 1. Ortaokul Başarı Puanına (OBP) 2. Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 3. 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, 4. Okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına 5. Tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.
  • Yerel Yerleştirme Okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara 1. öğrencilerin ikamet adresleri, 2. ortaokullarda bulunuşlukları, 3. tercih önceliği, 4. okul başarı puanları, 5. devam-devamsızlık 6. yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek. Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018’de www.meb.gov.tr ve – okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.
  • Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek.
  • Sınava giren öğrenci sayısı 971 bin 657, sınavla öğrenci alacak liselerin kontenjanı ise 126 bin 510. Bunların 78 bin 480’i Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler lisesi kontenjanı.

Özel okullar için yarışan öğrencilerimiz için ise durum daha da karmaşık. Özel okul ön kayıtları 27 Haziran’da başladı. Kayıtlar 13 Temmuz’a kadar devam ediyor olacak. Öğrencilerimiz birden fazla okula kayıt yaptırabilecekler ancak bir özel okula kaydını yaptıran öğrencilerimize tercih ekranı açılmayacak. Özel okullar taban puanlarını açıkladı. Her sene olduğu gibi Robert Kolej bu sene 450 puanla taban puanını belirledi ve diğer özel okullar bu puana göre konumlandılar. Özel okul taban puanlarını tabloda görebilirsiniz. Özel okullara kayıtla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Özel Okullar Birliği sitesinden kılavuzu inceleyebilirsiniz. Bu zorlu dönemde öğrencilerimize bol şans, ailelere sabır diliyorum.

Önceki İçerikOyuncak Şehir
Sonraki İçerikSTEMÖğretmen Sertifika Programı ve Okul Danışmanlığı
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here