Değişime Direnmek

4 7

Neden direnir insan değişime hiç düşündünüz mü? Bu soruyu okuyan hiç kimse şu an ne direnmesi demedi aksine aklına bir çok neden geldi. İnsan doğası gereği rutini sever. Rutin bedenin daha az yorulmasına ve daha az enerji harcamasına neden olur. Evrim gereği hayata kalma iç güdümüz bizi değişim zahmetine girmememiz konusunda uyarır ki aynı evrim bizi sürekli değiştirerek bugünkü halimize getirmiştir.

Değişim kararı zor bir karardır en basit saçımızın modelini değiştirirken bile 10 kere düşünürüz. Yok şayet bir anda değiştiriyorsak da bu 100 kere düşünüp birlikte olduğumuz sevgilimizden ayrıldığımız içindir. Depresyon insanı değişime iter neden? Çünkü değişim için gereklilik olmalıdır.

Peki gelelim konuya öğretmen olarak derslerimizde teknolojiyi daha aktif bir şekilde kullanmak değişmek demek midir? Sizin yerinize grafiği bilgisayarın çizmesi, test sonuçlarınızı Google ın değerlendirmesi veya ders içinde yapacağınız bir etkinliği bir program yardımı ile görselleşmek değişmek demek midir?

Naçizane okullardaki öğretmen arkadaşlarıma teknolojiyi derse entegre edelim dediğimde ilk şunu söylüyorlar ne yani dersi bilgisayar mı anlatacak bende şunu söylüyorum banka işlemlerini bilgisayar yapıyor bankada memur yok mu? Derse teknolojiyi entegre edin dediğimiz şey derste yaptınız ve zahmeti çok olan, görsellik gerektiren veya etkileşim isteyen bir işi bırakın bilgisayar sizin yerinize yapsın demek istiyoruz. 40 dakikalık bir dersin 5 bilemediniz 10 dakikasını bilgisayarda hazırladınız bir materyale ayırın kalan sürede istediğiniz yöntemi kullanın. Kimsenin öğretmenin elinden tebeşiri aldığı yok, öğrencinin önünden de defteri.

Peki o zaman bu direnç bu korku niye ya kullanamazsam rezil olursam korkusu bence çünkü öğretmen olarak biz her şeyi bilmemiz gerektiğini düşünürüz. Branşımızda çok iyiyiz hepimiz gözü kapalı çizebileceğimiz bir grafiği desmos ile çizmek istersek programı kullanamadığımız için yanlış çizmekten hatta çizememekten korkuyoruz.

Ama işimiz en iyi şekilde öğretmek bunun için bizimde bir şeyleri öğrenmemiz gerekiyorsa yapmak zorundayız. Mesleki gelişimin hizmet içi eğitimin bu kadar az olduğu yegâne meslek öğretmenliktir sanırım. Motor ustaları bile yılda 2-3 kursa giderken öğretmenleri bir seminere katılmaya ikna etmek bile çok zor olabiliyor. Bahanemizde hazır ne işime yarayacak, bizim okulda gerekli ortam yok, çok pahalı mazeretten çok ne var seçin birini. Hani ilim Çinde bile olsa alıyorduk ne oldu.

Özetle arada bir eğitimde öğrenci koltuğuna oturmak 40 dakikalık SIKICI bir dersin nasıl bir işkence olduğunu, sınav stresini, ödev yapmanın ne berbat bir şey olduğunu hatırlamak iyidir. Hafta sonu aldınız bir eğitimde hiç bir şey öğrenmeseniz bile bu duyguları hatırlar pazartesi okula gittiğinizde yazık bu öğrencilere diye bir düşünürsünüz.

Aslında bu yazı ETUSP ile ilgili olmalıydı neden gittim ne kadar çok eğlendiğimle, ne kadar çok öğrendiğimle ilgili yada eğitimde teknolojiyle ama yola çıkmak böyle bir şeydir ne getireceğini bilemezsiniz. Ben ETUSP ye neden gittim bilmem yapacak daha iyi bir işim yoktu sanırım. Tabi ki şaka yapıyorum, geçen sene giden öğretmen arkadaşlar anlata anlata bitirememişlerdi bende ne özeliği varmış diye merakıma yenilip gittim. Ne öğrendim ? zor bir soru şöyle diyebilirim ortalama 7 saatlik bir eğitimde sürekli eğlenen öğrenci olmuş öğretmenler gördüm. Tam çok sıkıldık derken 1 dakika bile sürmeyen bir online aktivitenin ardından pür dikkat öğrenmeye devam edebildiğini gördüm. Çok arkadaş edindim. Şimdi bu yazıyı facebookta paylaşıyorlar mesela ve çoğu kişi onların sayesinde okuyor bunu hepinize çok teşekkürler bu arada ama bence en önemlisi benle aynı amacı paylaşan daha iyi öğretmen olmak, öğrencilerle aynı dili konuşmak, dersim sıkıcı olmasın daha iyi öğrensinler diye çırpınan insanlar gördüm.

Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bir matematikçinin yazdığı bu kadar olur zaten sürçü lisan etiysek af fola

Not : Uğur Mert hocam r leri söyleyemesem de yazabiliyorum. Sesim güzel olsaydı bende video çekerdim 🙂

4 Yorum Yapıldı
  1. Can Diyor ki:

    Söylediklerinize katılmamak elde değil. Maalesef teknolojiden konuşulmaya başladığında herkes gözlerini açıp pür dikkat dinliyor .Ancak konu eğitimde teknoloji denilince o yüzler yere düşüyor. Değişmenin zor olduğuna bu sene çok tanıklık ettim… İnşallah ETSUP a katılmak nasip olur.

  2. asım kuru Diyor ki:

    değişime direnen beynimizin nöroplastite özelliği var 21 gün direnir eski köye yeni adet mi olur der 21 gün sonra aa ne güzel adetmiş der benimser.

  3. Fatih Yılmaz Diyor ki:

    İlker hocam değişime direnç ancak bu kadar güzel ve sade anlatılabilirdi. İşin üzücü yanı bu direnci önce öğretmenlerin göstermiş olmaları. Ülkemizin yarınlarını yetiştirenler değişime direnç gösteriyor yazık. Ama sizin gibi öğretmenler umut vadediyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.