Dersimiz: Artırılmış Gerçeklik

0 1

Artırılmış gerçeklik, gerçekte var olan bir nesnenin üzerine, bilgisayar tarafından üretilmiş ses, görüntü ve GPS verilerinin eklenmesi, böylece var olan içeriğin zenginleştirilerek sunulması olarak tanımlanabilir. Örneğin 2 boyutlu olan kaynağınızı, bu teknoloji ile 3 boyutlu hale getirmek, ya da kağıt ortamındaki resim ve yazılarınızı  video haline dönüştürmek artık mümkün.

​Artırılmış gerçeklikle ilgili örnekleri görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=oH_LfXnklRw]

 

Eğitim hayatımızda da yavaş yavaş yerini almaya başlayan “Artırılmış Gerçeklik” kavramı; öğretilmek istenen konunun daha etkileşimli, öğrenme sürecine katkı sağlayan, kullanması kolay ve kullanıcı doyumunu artıran öğrenme malzemeleri sunabilmesi açısından değerli.

Sizlere bu teknolojiyi derslerinizde ücretsiz ve kolayca kullanabileceğiniz 2 güzel uygulamadan bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki Aurasma.

Aurasma ile, istediğiniz bir nesneyi kaynak olarak tanımlıyor ve bu nesne ile var olan ya da hazırlayacağınız bir videoyu ilişkilendiriyorsunuz. Bunu yapmak için Aurasma uygulamasının web sitesinden ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz. Öncelikle kaynağınızı, (kaynağınız bir poster, resim ya da metin halinde bir soru olabilir) ardından bu kaynak görüntülendiğinde ekranda oynatılacak videoyu belirliyorsunuz. Uygulamayı telefonunuza ya da tabletinize yükleyip, kaynağınızın üzerine tuttuğunuzda, videonuz çalışmaya başlıyor. 

Peki Aurasma’yı eğitimde nasıl kullanabilirsiniz?

​Aurasma sayesinde panolarınıza video desteği ekleyebilirsiniz. Örneğin öğrencinizin yaptığı örnek bir projeyi anlatmak için, panoya o projeyle ilgili resim ve yazı içeren kağıtlar astınız. Bu resim ve yazılara bir video tanımlasanız, ve o videoda öğrenciniz proje adımlarını, o projeyi yaparken karşılaştığı zorlukları, projeden neler öğrendiğini kendisi anlatsa, panoda yer alan bilgi, daha etkili, ilgi uyandıran ve sonraki projeler için teşvik edici olmaz mı? 

​Ya da bir matematik öğretmeni olduğunuzu varsayalım. Öğrencileriniz için Geometri dersindeki Benzerlik konusu ile ilgili bir çalışma kağıdı hazırladınız. Eğer soruların çözümlerini video halinde çekip, soru ve çözümü anlatan videoyu Aurasma ile ilişkilendirirseniz, öğrencileriniz zorlandıkları anda hazırladığınız videoyu izleyerek sorunun çözümünü öğrenebilirler.
Aurasma Müzik dersi için de kullanılabilecek etkili bir araç. Örneğin sınıf duvarlarınıza notalar asıp, öğrencilerinizin akıllı cihazlarıyla nota kağıtlarını okuttuklarında, notaların oluşturduğu müziği duymalarını sağlayabilirsiniz. Ya da panonuzda yayınlayacağınız okul korosu ile ilgili bir haberde, haberi okuyan kişinin koronun performansını dinlemesini sağlayabilirsiniz.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=EGMjsYHD7Ak]

Derslerinizi daha etkileşimli ve heyecanlı hale getirmenizi sağlayacak bir diğer uygulama ise Quiver.
Quiver, özellikle küçük yaş gruplarında 3 boyutlu düşünme becerisi kazandırmak için kullanılabilecek bir uygulama. Quiver uygulamasının web sitesinde çeşitli boyama kağıtlarını bulunuyor. Boyamalardan bir kaçı ücretsiz. İstediğiniz boyamayı çıktı alarak, istediğiniz boya kalemi ile, istediğiniz renkte, desende, hatta üzerine yazılar da ekleyerek boyama kağıdını tamamlıyorsunuz. Sonunda kağıda Quiver uygulaması yüklü olan tablet ya da akıllı telefonunuzla baktığınızda, sizin eklediğiniz boya, desen ve yazılarla birlikte, resminizin 3 boyutlu hale geldiğine, adeta “canlandığına” şahit oluyorsunuz. 

Sonuç olarak, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yapabilecekleriniz, sizin hayal gücünüz ile sınırlı! Teknoloji elvermiş, gerisi bize kalmış..

Kaynakça:

  • http://www.egitimbilisim.net/
  • http://quivervision.com/
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Artırılmış_gerçeklik
    http://ekampus.orav.org.tr/blogger/volkanbal/page/43298/sinifta-teknoloji–arttirilmis-gerceklik—augmented-realityhttp://quivervision.com/

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.