Devlet Okulunda Google Classroom ve Eğitimde Teknoloji Kullanımı

6 414

Ümraniye’de MEB’e bağlı bir ortaokulda matematik öğretmenliği yapmaktayım. Eğitim Teknolojileri Uzmanı Sertifika Programında (ETUSP) öğrenmiş olduğumuz Flipped Classroom uygulamasını okulumda bir dönem boyunca kullandım.Okulumuzu Google Okulu yaptık ve Google uygulamalarını kullandık. Sizlerle bu konuda edindiğim bilgileri paylaşacağım.

Okulumuza, Fatih Projesi kapsamında Etkileşimli tahtalar geldi. Fakat öğrencilerimize tablet vermediler. İnternet altyapısını döşemedikleri için okulumuzdaki hali hazırda var olan internet hattını kullandık.

Öğrencilere ilk olarak, internet ve Google uygulamaları hakkında eğitimler verdik. Bölgedeki öğrenciler internet ve sosyal medyayı oldukça sık kullanıyorlar fakat, en basit mail gönderme ve alma konusunda bilgileri yok. Bu bağlamda Google Drive ve Classroom uygulamalarını öğrenmeleri biraz zor oldu. Öğrenciler bilgisayarlarını okula getirme şansları olmadığından derslerin bir kısmında konu ile ilgili eğitimler verdik. Çocuklar eve gittiklerinde verdiğimiz uygulamaları yapıyorlar geliyorlar, bir sonraki derste ise diğer aşamaya geçiyoruz. Bu şekilde bir hafta gibi kısa bir sürede eğitimlerimizi tamamladık. Bu eğitimlerin daha verimli geçmesi açısından infografik hazırlayıp öğrencilere dağıtırsanız, karşılaşacağınız sorunları daha kolay ve daha hızlı çözebilirsiniz.

Bu eğitimleri verdik fakat bütün öğrencileri sisteme dahil edemedik. Çünkü bir kısmının evinde internet yok. Yaklaşık sınıfların %70’i ancak internete girebiliyordu. Bu internete girenlerin bir kısmı ise cihazlar ile ilgili sorunlarla uğraştığı için katılım %50 ye kadar düşüyordu. Bu durumu çözmek için veli toplantılarında velilerle konuşuldu bir çoğu gerekli desteği verdi ama zaten evinde interneti olmayan veli toplantıya bile gelmiyordu. Öğrencilerin sürekli oyun merakları yüzünden velilerin çoğu internet kablosunu bile kesmişti.

Bu anlamda sınıfın geneli ile ilgili yapılacak uygulamalar sıkıntıya giriyordu. Elimizdeki öğrenciler ile devam etmeye karar verdik.

Derslerde işleyeceğimiz konuları videoya çektik. Her konu sonrası bir test hazırladık ve değerlendirdik. Bütün bunları Google Classroom’a ekleyerek gerçekleştirdik.

İlk başlarda öğrencilerin bir çoğu katılımcı oldular. Derslere daha istekli ve daha bilgili geldiler. Başarısı düşük olan öğrencilerim derslere daha aktif katılmaya başladı. Diğer öğrencilerin izleyememesi, sizin konuyu sanki hiç öğrenmemişler gibi tekrar anlatmak zorunda bırakıyor. Bu durum, diğer öğrencilerinde videoları izlemeden gelme durumuna dönüştü. Tabi bu videoları izleyenlere ve testleri çözen öğrencilere teşvik edici bir not yada bir ödül vermek zorundasınız. Yoksa bir iki yapıyorlar sonrası gelmiyor.

Öğrencilerin alışık olmadığı bir şeyi yapmanız sizi gerçekten çok zorluyor. Bir de okulda tek siz uyguluyorsanız. Bu yüzden diğer öğretmen arkadaşlarınız da Google Classroom kullanırsa daha kolay olacak gibi geliyor.

Sistemi öğrenen öğrenciler sizinle aynı dili konuşabiliyorlar ve de paylaşımda bulunabiliyorlar. Verimli kullanıldığında çok şey katabiliyor. Bu işi daha eğlenceli hale getirebiliyor. Ne olursa olsun çalışmanızı yapmaya devam etmelisiniz. Karşınıza bir çok engel çıkacaktır fakat bu engeller aşılamayacak engeller değil.

6 Yorum Yapıldı
 1. Nezahat Akbaba Diyor ki:

  Çok teşekkürler..

 2. olcaybuyukcapar Diyor ki:

  Serdar hocam, inanılmaz gerçekçi ve samimi bu yazınız için teşekkür ederim. İyi ki deneyimlerinizi paylaşmışsınız. Okul ortamında öğretmenler hep birlikte iş yapmadıkları takdirde sonuca ulaşmak imkansızlaşır. Ekran parlaklığında harika görünen öğrenme yönetim sistemleri, pratiğe geçirildiğinde o kadar fazla hazırlık ve takip gerektiriyor ki! Hele ki bilgisayar okuryazarı olmayan çocuklara [ facebook’u whatsapp’ı hariç tutuyorum:) ] bir üst aşama olan bilgisayar yardımıyla öğretmek…

 3. Ayhan Kesicioğlu Diyor ki:

  Serdar hocam bende aynı sorunları okulumda Edmodo sosyal ağını kullandırmaya çalışırken yaşıyorum. Daha pes etmedim?ama zor oluyor. Şu an bilişim teknolojileri dersinde aktif kullanıyoruz ve senin anlattığın sorunları aynen yaşıyorum. Ama sizin gibi öğretmenlerin sayısı ancak böyle artacak. Buna inanıyorum. Başarılar diliyorum. Okuluma tanışmaya beklerim. Üsküdar Burhaniye Ortaokulu

 4. Mehmet Akyol Diyor ki:

  Deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz Serdar hocam. Başarılar dilerim..

 5. M. Emin Diyor ki:

  Öncelikle teşekkür ederim Serdar Hocam. Yazınızda kendimi buldum. Aynı şeyleri yaşıyorum. Gaziantep’te bir İHL’de Meslek Dersi öğretmeniyim. İki yıldır Edmodo kullanıyordum. Çok faydasını gördüm ama çocuklar açısından sürdürülebilirlik zor oluyor. Şimdilerde Classrom’a dönüyorum. Aslında edmodo daha işlevsel ve mobil. Ama google’nin depolama, mail hizmeti ve stabilitesi ağır basıyor. Bir de kurumsal e-posta olayı var.
  Şunu söylemek istiyorum ki; değişim ve gelişim, onu sırf başaramayacağını düşündüğü için ya da emek vermekten çekindiği için direnen ve muhalefet edenlerin rağmına, ideal sahibi azimlilerin mücadelesiyle gerçekleşecektir. Pes etmek yok. Selamlar.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.