Diigo vs Citelighter

0 344

Citelighter ile ilgili yayınladığım yazıdan sonra internet sitemizi ve beni takip eden öğretmen arkadaşlarım Diigo ile Citelighter’ın karşılaştımasının yapıldığı bir yazı beklentilerini dile getirdiler. Ben de hemen #paylaşmakgüzeldir diyerek bu yazıyı hazırladım.

Diigo nedir?

Diigo için kısaca online çalışma masanız diyebiliriz. İnternet üzerinden araştırmalarınızı yaparken kimi zaman bulduğunuz bir bağlantıyı bilgisayarınıza atmak için yeterli vaktiniz bulunmayabiliyor. Ya da twitterda gezinirken gördüğünüz bir makaleyi kaybetmek istemiyorsunuz ancak o an okuyup not alacak vaktiniz de yok. Ben bunu çok yaşıyordum ve genellikle telefonumun internet sayfasında sayısız sekme birikiyor ve ilk fırsatta okuyup not alıp sekme sayısını azaltmaya çalışıyordum. 🙂

Diigo ile tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkün. İlginizi çeken bir makale ya da ufacık bir satır bile olsa anında seçip Diigo’ya aktarabilirsiniz. Seçtiğiniz bölümleri Facebook ve Twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ki bu bölüm eğitimde sosyal medya kullanımı açısından önemli. Öğrencilerle sosyal ağlar üzerinden paylaşımda bulunarak araştırma verilerini tartışabilirsiniz.

Screen Shot 2014-09-03 at 22.47.17

Diigo’yu Kullanmaya Başlayalım

Diigo’yu kullanmaya başlamak için öncelikle https://www.diigo.com/ adresine giriyoruz ve karşımıza görselde yer alan buton çıkıyor. Ona tıklayarak üyelik işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Screen Shot 2014-09-03 at 22.47.27

İnternet sitesi üzerinden üyeliğimizi açarak da çalışmalarımızı ekleyebiliriz ama Diigo eklentisini indirirsek aşağıdaki görselde gördüğünüz araç sayesinde her an online masamıza veri ekleyebiliriz.

Screen Shot 2014-09-03 at 22.47.34

Diigo, kullanıcılarına kendi kütüphanelerini oluşturma fırsatı verir. Taradığınız bilgileri eklenti sayesinde kütüphanenize kaydedebilir ve online çalışma masanızı zenginleştirebilirsiniz. İnternette dolaşırken en ihtiyaç duyduğumuz anda sayfa hata verir ya, link kırılır ya da düzgün görüntülenemez, işte bu durumdan da yine Diigo sayesinde kurtulmuş oluyoruz. Kaydettiğimiz verilere herhangi bir sorun yaşamadan direkt erişebiliyoruz.

Eğitimciler için Diigo

Diigo, biz eğitimciler için güzel olanaklar sağlaması bakımından gerçekten dikkate değer. Diigo’yu kolaylıkla sınıf ortamına taşıyabilir, öğrencilerimizle birlikte çalışmalar yapabiliriz. Onlara çalışmalarını arşivlemeyi, kendi kütüphanelerini oluşturmalarını öğretebiliriz. Ayrıca iş birlikli öğrenme için grup çalışmalarını Diigo aracılığıyla yaptırabiliriz. Diigo, bizlere istediğimiz konularda gruplar oluşturma imkanları sunar. Bu gruplarla ve aynı zamanda istediğimiz herhangi biriyle bilgi paylaşabilir, ortaklaşa çalışabiliriz.
Öğrencilere geri bildirim vermek için de düşünülmüş araçlar mevcut. Yapışkan notlar ekleyerek, dikkat çekmek istediğimiz yerlerin altını çizerek, ekran alıntılarıyla projenin belli kısımlarını alarak geri bildirim verebiliriz.

Screen Shot 2014-09-03 at 22.47.43

Eğitimciler için Diigo’nun önemli bir noktası daha var. Normal şekilde üye olunduğunda ücretsiz versiyonu kullanıyorsunuz. Sürümü ancak ücret öderseniz yükseltebiliyorsunuz. Fakat siz bir eğitimciyseniz, Diigo’yu eğitim için kullanacaksanız eğitimciler için Diigo diye bir form doldurup ücretsiz sürüm yükseltme ve eğitimci hesabına sahip olma şansı elde ediyorsunuz.
Bu hesaba okulun tamamında kullanmak için de başvurabilirsiniz, bireysel olarak bir öğretmen olduğunuzu beyan edip de başvurabilirsiniz. Bunun için okulunuzun size tahsis ettiği mail adresinizle (k12.tr vs.) üye olmanız ve sürüm yükseltme formunu doldurmanız yeterli oluyor. Diigo’yu eğitim için nasıl kullanmayı planladığınızı anlatmanızı isteyen soruları da cevaplıyorsunuz. Formunuz değerlendirmeye alınıyor ve size bilgi veriliyor.

Screen Shot 2014-09-03 at 22.48.08

Diigo mu Citelighter mı?

Gelelim yazımızı yazma sebebimiz olan iki eklentinin karşılaştırmasına. Tecrübelerimden edindiğim kadarıyla Citelighter, daha az seçeneğe sahip olan bir eklenti. Eğitim için elbette ki kullanabilirsiniz ki kullanan öğretmenlerin paylaşımlarını içeren videoları önceki yazımda paylaşmıştım. Ancak bu biraz da sizin şekillendirmenizle, yaratıcı fikirlerinizle sınıfınıza dahil ettiğiniz çalışmalar şeklinde olur. Diigo ise eğitim için oluşabilecek ihtiyaçları önceden düşünmüş ve ona göre kendini geliştirmiş bir eklenti olarak karşılık buldu bende. Seçenekleriniz çok fazla, kullanım rahatlığı da önemli bir faktör. Ayrıca eğitimciler için ücretsiz sürüm yükseltme imkanı sunması benim gönlümü fetheden özelliklerinden. 🙂

Genel olarak bakıldığında Diigo biraz daha önde diyebilirim. Ancak ben Citelighter’ı da kullanıyorum. Belki okulunuzun hesabıyla, öğrencilerinizle kullanabileceğiniz bir Diigo hesabı alır, çalışmalarınızı oradan yaparsınız. Özel notlarınız ve ilgi alanlarınıza yönelik saklamak istediğiniz bilgiler için Citelighter kullanabilirsiniz. 😉

En güzeli ikisini de deneyin ve sizler de deneyimlerinizi bize yazın.
Biliyorsunuz, #paylaşmakgüzeldir 😉

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.