Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri ile Türkçe Eğitimi Yakın Çağdan Dijital Çağa

Sunulanla yetinmek yerine üretmek için öğretim teknolojileriyle tanışın.Öğretim teknolojileri sadece birer araç değil, fark yaratmak için öğrenmemiz gereken beceriler dünyası.

Her yeni gün bize yeni bilgilerle yeni ve farklı bir yaşam şekli ile birlikte geliyor.

Bilgilerimizi değiştirmek, Üstüne yeni bilgiler koymak ve Bildiklerimizi unutmamak için
21. yüzyılın yeni teknolojileri sizlerle. Yeniliklere açık ve kendini geliştirmek isteyen bir öğretmek ve öğrenci olarak ilk sorumuz “Nasıl kullanacağım?”, “Nasıl üretirim?” soruları değil mi? Şimdi sakin olun ve elinize Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri ile Türkçe Eğitimi kitabını alın. Bu kitap kazanmak ve kazandırmak isteyeceğiniz bütün beceriler için hazırlandı. Harekete geçmek için hazır mısınız?

Sadece bir bilgisayar ve internetin olduğu her yer sizin bir SİLİKON VADİSİ. Akıllı tahtayı sadece var olanı ders kitabını yansıtmak yerine üretmek için kullanmak ister misiniz?

İçinde ne mi var?
Bir Türkçe öğretmeni kazandırmaya çalışacağınız tüm beceri alanları için Öğretim Teknolojileri temalar altında sınıflandırıldı. Kitapta yer alan uygulama örnekleri ile Türkçe dersini teknolojiyle birleştireceğiz ve artık Türkçe dersinde temel dil becerileri teknoloji aracılığıyla gelişecek. En zor gelişen dil becerilerinden yazma becerisi teknoloji yardımıyla çocukların farkında olmadan geliştirdikleri bir beceri hâline gelecektir.
Öğretim Teknolojileri neydi?
Öğrencilerin üreten konuma geçtiği, kendi içeriklerini oluşturduğu ve tüm dünya ile payla ştığı bir teknoloji. Peki ya Öğretim Teknolojileri bunu nasıl başaracak? Haydi, öğrencilerinizle birlikte Storythat’i açın ve öykü yazın, Edmodo ile sınıfı nız dört duvardan kurtulsun, Toondoo ile komik karikatürler hazırlayın, Storybird ile hikâyelerinizi yazın ve satı n, Prezi ile su numun sihirli dünyasına gelin, Powtoon ile etkileyici videolar hazırlayın, Kahoot ile heyecanı doruğa çıkarın ve herkesi bütün bunlarla şaşkına çevirin.

Temalar…
Bir öğretmen olarak hangi temalara ihtiyacımız var? Test, bulmaca ya da zihin haritası mı oluşturmak istiyorsunuz? Her biri için ayrı ayrı temalar ve her biri için çeşitli özelliklerdeki 4 farklı araçla buluşun.
Birinci Bölüm: ZİHİN HARİTALARI
1. Wisemapping
Programın Kullanımı
Programın Türkçe Eğitiminde Kullanımı
2. Pooppet
Programın Kullanımı
Programın Türkçe Eğitiminde Kullanımı
3. SpiderScribe
Programın Kullanımı
Programın Türkçe Eğitiminde Kullanımı
4. Mindmeister
Programın Kullanımı
Programın Türkçe Eğitiminde Kullanımı

Her bir araç için sadece 3 basamak!
Öğretim teknolojilerini öğrenmek için sadece üç kısma ihtiyacınız var. Önce araçların hakkında kısa bir bilgi, ikinci olarak kullanımı ve son olarak da uygulama örneklerini görebilirsiniz.
Öğrencileriniz bütün bunları yaparken yazma becerileri gelişsin, yaratıcılığı en üst seviyeye çıksın. Peki ya tüm bu beceriler sadece Türkçe dersleri için mi? Tabi ki de hayır! Bütün Öğretim Teknolojileri tüm branşlara hitap ediyor.

Kitap ile…
Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri ile Türkçe Eğitimi sadece adımlar içermiyor! Üreticiliğin doruk noktasına çıkmak sizin elinizde. Bizim verdiğimiz örnekleri siz de geliştirin ve paylaşın. Yaptığınız örneklerle diğer öğretmen ve öğrencilere ilham verin!
Bu kitaba ulaşmak için teknolojiveturkce@gmail.com adresine bir e-posta atmanız yeterli olacaktır.

Facebook (https://www.facebook.com/ogretimveturkce/) ve Twitter (https://twitter.com/teknolojivetur1) adreslerimizi de takip ederek bizimle iletişime geçebilir, soru, görüş, öneri ve katkılarınızı paylaşabiliriz.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocukça Bir Felsefe Hikayesi: “Samanadam”
Sonraki İçerikSTEM sınıfınızı daha verimli hala getirmenin 5 yolu
Aydın’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Aydın’da tamamladı. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünde okudu ve 2002 yılında mezun olarak aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 2004 yılında “Türkiye’de Ana Dili Eğitimi Müfredat Programları 1913-1981” adlı teziyle yüksek lisans, 2008 yılında “Fiilde Zaman, Görünüş̧, Kip/Kiplik” adlı teziyle doktora eğitimini tamamladı. 2014 yılında Türkçe Eğitimi alanında Doçentliğini aldı. Hâlen Marmara Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görevini sürdüren yazar, anlama ve anlatma becerileri üzerine dersler vermektedir. Türkçe eğitimi alanındaki çalışmalarının yanı sıra öğretim teknolojileri konusunda bildiri ve makaleleri de bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER