Dergiler Dijitalleşiyor!

0 1

Eğitimde teknoloji kullanımı kavramı bu kadar hızlı ilerlerken yaşamımıza sürekli yeni kavramlar girmeye devam ediyor. Mobil uygulamalar, Google Education, online araçlar, gamification, flipped learning derken artık dijital dergiler karşımızda.

Dijital dergiler, bilgisayar ya da mobil cihazlarla okunabilen e-dergilerdir. Şuan popüler olan PDF dökümanlarının e-dergi formatına dönüştürülerek okunmasını sağlamaktır. Ancak video, gif, görsel ve ses ekleyebileceğiniz de pek çok uygulama ve program mevcuttur.

www.flipsnack.com, issuu.com, www.flashpageflip.com, www.scribus.net gibi sitelerin uygulamalarını kullanarak dijital dergiler hazırlanabilir ve hazırlanan dergiler de yayınlanabilir. InDesign ve Corel Draw gibi programlara hakimseniz eğer e-derginizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Mac kullanıcısıysanız da iBook kullanarak dijital dergi oluşturabilir, iTunes aracılığıyla da yayınlayabilirsiniz.

Peki dijital dergileri okulumuzda nasıl kullanabiliriz?

Herhangi bir derste, belirlenen bir konu üzerinde farklı yöntem ve teknikleri kullanarak öğrencilere çeşitli ürünler hazırlatabilir ve bu ürünleri de bir dergide toplayıp, aylık ya da dönemlik sınıf e-derginizi oluşturabilirsiniz. Bu oluşturulan dergileri okul web sayfanızdan ya da Moodle – iTunes gibi platformlardan paylaşabilirsiniz. Öğrencilerin kendi ürünlerini bu şekilde görmeleri çok hoşlarına gidiyor ve bir sonraki ürün hazırlama süreci için motivasyonları yükseliyor, özgüvenleri artıyor.

Eğer video, ses ve görsel ögeleri de ekleyebileceğiniz bir e-dergi hazırlama platformu seçerseniz, dijital derginiz daha keyifli hale gelecektir. O vakit öğrencilerinize çizgi roman oluşturabilecekleri Pixton, animasyon Toontastic – Sock Puppets – TeleStory – Zaption – Stop Motion ve interaktif poster hazırlayabilecekleri Thinglink gibi uygulamaları önerebilirsiniz. Ayrıca dijital derginizde artırılmış gerçeklik uygulamalarından QR Kod’u ve Aurasma’yı kullanarak okuyucularda sanal gerçeklik duygusu oluşturabilirsiniz 🙂

Görsel Kaynağı: http://moyism.com/wp-content/uploads/2014/02/E-Magazine-Software.jpg

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.