Dijital Detoks

1 417

 

Merhabalar, Yasemin Küçükyılmaz ben,

Eğitimdeteknoloji.com’ da ilk yazım ve bu yüzden çok heyecanlıyım. Yıllardır beğenerek takip edip, yararlandığım sitede yazar olmak benim için büyük bir mutluluk.

İlk yazımda günümüzde sadece çocukların değil yetişkinlerin de büyük bir sorunu haline gelen ekran bağımlılığını konu alan bir yazıya değinmek isterim.

Evet artık dünya internet ve teknoloji sayesinde küçük bir köy, iletişim hızı muhteşem. Bir de benim gibi alanınızda uzman herkesi, her çalışmayı takip edip anında haberdar olayım derseniz iş başka tarafa doğru kayıyor. Dijital bağımlılık.

Twitter’da anında bildirimler, Facebook, Whatsapp grupları, İnstagram hikaye ve paylaşımları derken anlık mesajlaşma ve sosyal medya mecralarında farkına varmadan zaman su gibi akıp geçiyor.

Tamam çok şey öğreniyoruz. Gelişmeleri kaçırmıyor, bilgilerimizi güncel tutuyoruz. Çok güzel işlere imza atıyor ve bunları da tüm sevdiklerimizle paylaşıyoruz. Ama bunları yaparken dışarıdan nasıl göründüğümüzün ve telefon, tablet ekranlarına nasıl gömüldüğümüzün farkına varamayabiliyoruz.

İşte tam da yukarıda değindiğim şekilde Twitter’ da takip ettiğim bir hesabın paylaştığı dijital detoks konulu yazıyı çevirerek sizlerle paylaşmak istedim.

Geçen Cuma günü Twitter’ da paylaşılan bir makaleyi okuduktan sonra ilk dijital detoksumu yapmaya karar verdim. Bu iş için yaklaşık bir yıllık bir düşünsel hazırlık yaptım ve son bir haftada ise hızla harekete geçtim…

İlk olarak sanal dünyadan bir hafta boyunca uzak kalacaktım ancak daha sonra bir hafta sonu kadar uzak durabildim.

Peki ne öğrendim ve neyin farkına vardım?

Sosyal medyayı (özellikle Twitter) çok fazla kullanıyordum!

Gelişmeleri kaçırıyormuş gibi hissetme ruh haline düştüğümü tam olarak söyleyemeyebilirim, ancak basitçe birkaç tweete bakmak, paylaşılan bireysel ve grup konuşmalarını takip etmek hoşuma gidiyor.

Sürekli dikkat halindeyim:

Twitter alarmlarını almak için kaç tane cihaz ayarladığımı görünce şaşırdım. Bu cihazlar sürekli bir zihin dağınıklığına yol açıyor ki buna alışmış durumdayım. 5 farklı cihazın alarmlarını kapatmaya çalışmak benim için Cuma günü eğlenceli bir faaliyet oldu.

Dijital detoks kolay değil:

İlk gün çok zordu, çünkü ben her iki cep telefonuma gelen sosyal medya mesajlarını kontrol etmeye çok alışmıştım.

Daha fazla ‘zihin alanına’ sahip oldum:

Sanal dünya ile etkileşimi durdurmak zihnimde daha az işlem yapmak demekti. Bu açıdan bilişsel yük azalmıştı. Detoksun üçüncü gününde zihinsel olarak özgürleşmiş olmam olağan bir şeydi. Düşüncelerimle daha az meşgul olmak kendime özgü tam zihin dolgunluğu sağladı.

Yenilenmiş bir kontrol duygusu oluşturdum:

İnternete bağlı olmamak için kendime izin vermiş olmam çok güçlü bir duygu olarak sanal dünyadan geri durmamdan dolayı suçlu hissetmemi engelledi. Twitter’ ı ve eğitim ile ilgili her şeyi sevdiğim kadar sanal dünyaya ara vermek ve sürekli iletişim halinde olma mecburiyetinde olmadığımı hissetmek de harika bir duygu idi.

Üç günlük tecrübenin ışığında, dijital detoksun sağlığım için düzenli bir uygulama olacağına karar verdim.

How about a…Digital Detox Weekend? by @rondelle10_b

 

1 yorum Yapıldı
  1. Emre Diyor ki:

    Kesinlikle herkesin denemesi gereken bir şey. Özellikle sanallaşan bu dünyada git gide bizler de sanallaşiyoruz. Çok güzel bir konuya değinilmiş.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.