En Çok Kullanılan 5 Dijital Hikaye Aracıyla Derslerinizi Renklendirin!

1 56

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan Eğitimde Teknoloji Platformu (ETP)’ nda sunum yaptığım ve uygulayıp anlatmayı çok sevdiğim bir konudur dijital hikaye.

Dersinizin olağan seyrini değiştirip araya farkındalık katmak, öğrencilerinizin dikkatlerini çekmek, onların kendi yeteneklerini keşfetmelerini ve bir şeyler üretmelerini sağlamak istiyorsanız dijital hikaye araçları tam size göre! Metninizi oluşturun, aracınızı seçin ve dijital hikayenizi oluşturun! Işte kurtarıcınız olacak, uygulaması pratik birbirinden keyifli beş dijital hikaye oluşturma  aracı!

Powtoon
Keyifli sunumların göz bebeği Powtoon Web’de çalışan ve online sunumlar oluşturmaya yarayan bir araç. İster hazır şablonlar üzerinden, ister sıfırdan sunumunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sunum içinde size yardımcı olacak birçok araç mevcut. Grafiksel ögeler, karaktersel figürler, geometrik şekiller, çeşitli biçimde textler, müzik ve karaktersel animasyonlar ekleyerek sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz. Powtoon’a girdiiğinizde aşağıdaki tasarım ekranı sizi karşılayacaktır.

dijital hikaye araclari-powtoon

Storyjumper                                                                                                             İlkokul öğretmenlerinin çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bu araçla birbirinden şiirin hikaye kitapları oluşturmanız mümkün. Ister araç içindeki hazır resimleri kullanın, ister bilgisayarinizdan kendi resimlerinizi alin.Metninizi yazın ve kitabınızı oluşturun! Dijital ortamda hikaye kitabı görüntüsünü görmek sayfaları çevirebilmek öğrencilerinizin hoşuna gidecektir. Çok sorulan bir soruya da cevap veriyim. Maalesef, Storyjumper’a ses ögeleri ekleyemiyorsunuz.

dijital hikaye araclari-storyjumper

Slidely                                                                                                         Fotoğraflarınızı müzikle birleştirerek sunumlar oluşturmanızı saglayan kullanımı çok pratik bir web aracıdır. Fotoğraf eklemek için birçok seçenek sunuyor Slidely bizlere. Facebooktan, instagramdan, dropboxtan, flickrdan, bilgisayarınızdan alabileceğiniz gibi yeni eklenen bir özelliği olan kendi kütüphanesindeki fotografları da kullanabilirsiniz. Müzik eklemek için de youtube, soundcloud gibi birçok seçeneğiniz mevcut. Fotoğraflarlarınızı seçin, müziği ekleyin ve temanızı seçip slide showunuzu oluşturun!

dijital hikaye araclari-slidely

Tellagami
Tellagami yalnızca Android ve ios ortamında çalışan ve karakterlere ses, hareket eklemenizi sağlayan bir araç. Karakterinizin fiziki özelliklerini, yüzünde taşıyacağı ifadeyi ve arka planını seçip mesajınızı ekleyebilirsiniz. Mesajınızı yazılı olarak veya ses olarak ekleyebilmeniz mümkün.  Sesinizi kaydedip vereceğiniz bir mesaj öğrencileriniz için daha etkili olacaktır.

dijital hikaye araclari-tellagami

Moovly
Moovly benim yeni yeni tanıştığım ve en az Powtoon kadar keyiflli sunumlar oluşturmanızı sağlayacak bir araç. Sunumunuzu moovly kütüphanesindeki hazır resimleri kullanarak oluşturabilceğiniz gibi, bilgisayarınızdan fotograf, ses, müzik ve -belli bir ücret karşılığı- video ekleyerek de oluşturabilmeniz münkün. Alt kısmında yer alan TimeLine bölümü ise seçtiğiniz karakter, şekil, yazı ve resimlere çeşitli animasyonlar ekleyebilmenizi ve sunumunuzu zaman çizelgesi şeklinde görmenizi sağlar. Bu sayede hangi zamanda hangi ögenin ekrana geleceğini rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

dijital hikaye araclari-moovly

1 yorum Yapıldı
  1. […] eğitimde teknoloji. En Çok Kullanılan 5 Dijital Hikaye Aracıyla Derslerinizi Renklendirin!: http://www.egitimdeteknoloji.com/dijital-hikaye-araclari-nedir-nasil-kullanilir/ adresinden […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.