Dijital Hikaye Oluşturmak İçin 5 Araç

2 147

Dijital hikayeler teknolojinin okullara girmesiyle beraber hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve güzel yerler edindi.

Düşünün! Bir konu için öğrencilerinizde farkındalık yaratmak istiyorsunuz. Anlatarak olmaz, bir kulaklarından girer diğerinden söylediklerinizin yarısından fazlası çıkar gider. ‘Bir video bulayım video anlatımı daha akılda kalıcı olabilir’ dersiniz. Tamam süper fikir! Arıyorsunuz ama istediğiniz gibi bir video bulamıyorsunuz. Sizin istediğiniz mesajı vermiyor veya içeriği sizin öğrencileriniz için uygun değil, hoşunuza gitmedi. ‘Ee ne yapacağım şimdi?’ dersiniz. Dijital hikaye araçları hemen aklınıza gelsin. 2-3 dk içinde çok kısa ve kolay hazırlayacağınız videolar sayesinde artık  öğrencilerinize gösterebileceğiniz istediğiniz gibi harika bir materyaliniz var. Üstelik bu sizin ürününüz.

Aynı zamanda öğrenci yönünden bakarsak, öğrencilerinizden geleneksel şekilde hikaye yazmalarını veya bir konu üzerine kompozisyon yazmalarını istemek yerine daha çok yaratıcılıklarını kullanacakları görselleri, sesleri, videoları uyumlu bir şekilde bir araya getirerek hazırlayacakları bir dijital hikaye hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

İste harika videolar oluşturabileceğiniz 5 araç :

iMovie

Benimde videolarımı hazırlarken en çok kullandığım uygulama iMovie. İçerisinde bulunan hazır temaları, geçiş efektleri ve sesleri ile harika videolar oluşturabilirsiniz. Aynı zaman da hazır bir videoda düzenlemeler yapabilir, videoyu bölüp aralara istediğiniz yazı veya görsel gibi eklemeler yapabilirsiniz. Örnekleri görmek isterseniz Eğitim Teknolojileri Uzmanı Sertifika Programı (Etusp) videolarına göz atabilirsiniz.

Slide.ly

Slide.ly web sayfasına giriş yaparak hemen hikayenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Basit bir şekilde, fotoğrafların fonda bir müzik ve yazılar eşliğinde akışını oluşturmak istiyorsanız Slide.ly harika bir araç. İlk kullandığımda bunları oluşturmak bu kadar kolay ve çabuk olamaz demiştim. İstediğiniz resim  ve müzikleri internetten, sosyal ağlarınızdan alıp 2 dakika içinde kendi hikayenizi oluşturabiliyorsunuz.

Powtoon

Powtoon eğlenceli bir sunum hazırlamak isteyenler için web platformunda çalışan güzel bir araç. Bir öğretmenimiz powtoon ile hazırladığı bir videoyu öğrencilerine izletmiş. Öğrencilerindeki şaşkınlığı anlattığında gerçekten çok eğlendim. ‘Öğretmenim bu adamı siz mi oynattığınız böyle! Nasıl yaptınız?’ Öğrencilerin ilgisi nasılda toplanır hemen ve öğrencilerinizin bu araç ile nasıl yaratıcı videolar hazırlayacaklarını düşünün. Powtoon hazır temaları, karakterleri, sembolleri bir araya getirerek güzel hikayeler oluşturabileceğiniz bir araçtır. Aynı zamanda karakterinize mevcut animasyonları kullanarak hareket katabiliyorsunuz.

Animoto

Animoto değişik efektleri, geçişleri olan mevcut taslaklarını kullanarak videolarınızı oluşturabileceğiniz web platformunda çalışan güzel bir uygulamadır. Kendi resimlerinizi ekleyerek fonda müzik eşliğinde çeşitli konularda çok kısa sürede harika videolar hazırlayabilirsiniz.

Storyjumper

Resimli hikaye kitapları çocukların ilgisini çekmeyi her zaman başarır. Storyjumper, böyle bir kitabı dijital ortamda hazırlamak isterseniz kullanabileceğiniz web platformunda çalışan bir araçtır. Geniş kütüphanesinde bulunan görselleri ve hikaye metninizi bir araya getirerek harika bir kitap oluşturabilirsiniz. Ortaya çıkan ürünün aynı bir hikaye kitabı gibi sayfa sayfa olması ise storyjumper’ın en güzel özelliklerinden biri. Her sayfada yeni görseller ve devam eden bir hikaye sizi bekliyor.

2 Yorum Yapıldı
  1. […] Devamını okumak için: http://www.egitimdeteknoloji.com/dijital-hikaye-olusturmak-icin-5-arac/ […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.