“Din Öğretimine Yenilikçi ve Dijital Bakış Açısı” DinveTeknoloji.Com Yayında

0 1.096
Merhaba Değerli Okuyucu
Eğitimde Teknoloji sitesindeki bu ilk yazım;
“Resmi olmayan Akademik Çalışmam” diye nitelendirdiğim ve belki de bu fani dünyaya kalıcı bir iz bırakabilmek adına “Din Öğretiminde Teknoloji Kullanımı” sloganıyla yola çıkarak, özellikle yenilikçi ve dijital araçlarla din öğretimini öğrencilerimize sevdirebilmek ve kazanımlarımızı daha gerçekçi daha ideal yollarla en doğru şekilde verebilmek adına başta öğretmen ve öğrencilerimiz olmak üzere tüm internet kullanıcılarının hizmetine açtığım www.dinveteknoloji.com adını verdiğim sitemiz hakkında olacaktır.
Şimdilik sadece 11 kategoride içeriklerle beslenen sitemizi, genişleyen evren teorisinden güç alarak, renkli keyifli ve bir o kadar da bilgi verici içeriklerle donatmaya çalıştım. İlerleyen günlerde kategori sayımızı artırmayı, alanda söz sahibi olan köşe yazarlarımızı sitemize misafir etmeyi ve eğitime gönül veren herkesin dikkatini çekecek bilimsel, teknolojik ama özelde de din öğretiminde teknoloji kullanımına yönelik farklı içeriklerimizle alanda söz sahibi olmayı hedeflemekteyim.

Peki dinveteknoloji.com nereden ilham aldı?
Kendisinden her platformda saygı ve hürmetle bahsettiğim Tarih öğretmenimiz sevgili İsmail Hakkı Ergüven’in bana ilham olan şimdilik sadece dergi olarak yayında olan Tarih ve Teknoloji’nin özellikle de teknoloji temelli eğitim içeriklerinin bu sitenin isminin konmasında içeriklerinin oluşmasında düşünce anlamda etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Aynı şekilde her gün en az bir iki kez ziyaret ettiğim Eğitimde Teknoloji sitesinin içerikleri ve pek kıymetli yazarlarının eşsiz değerdeki yazıları, Din Dersleri’nde de kaliteyi yakalama noktasında dijital araçlardan faydalanmamız gerçeğini görmemde ve bu siteyi kurmamda etkili oldu diyebilirim.
Alışılmışın dışında bir site olduğumuzu ve bundan sonra da farklı bir konsepte dijital yayınımıza devam edeceğimizi bu yazıyı okuyan herkesin bilmesini isterim.
“Vazgeçtiğim an kaybederim” korkusu ile daha sıkı ve daha bir aşkla sarıldığım yenilikçi eğitim teknolojilerinin din öğretiminde kullanımına yönelik araştırma istek ve heyecanım, zannımca sadece kendi branşımda değil diğer branşlardaki meslektaşlarımın da katkıları ve destekleriyle artarak devam edecektir.
Bu giriş faslından sonra kısaca sitemizin içeriği hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum:

Sitemizde şimdilik toplam 11 kategori bulunmaktadır.

  • HABER VE DUYURULAR: Başta Din Öğretiminde Teknoloji kullanımına yönelik olmak üzere, bilim teknoloji ve eğitim alanında gerçekleşen haberler ve duyuruların yer aldığı kategorimiz.
  • MATERYALLER: Din öğretiminde örnek olarak hazırlanmış dijital materyaller ile bu materyallerin özellikleri hakkında bilgilendirme yazılarının yer aldığı kategorimiz.
  • YÖNTEM VE TEKNİK: Yenilikçi eğitim öğretim yöntemleri perspektifinde din öğretiminde kullanılabilecek dijital ve teknolojik teknikler başta olmak üzere Din ve Meslek derslerinde öğrencilerin aktif bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik farklı yöntem ve tekniklerin de bilgilerine yer verilen kategorimiz.
  • ALINTILAR: Özellikle Dijital Eğitim-Öğretim konuları olmak üzere dikkat çekici bilimsel makale, yazı ve haberlerin iktibas edildiği kategorimiz.
  • ARAÇLAR: Eğitimcilerimize yönelik Web 2.0 araçları ve Mobil uygulamalar hakkında bilgi verdiğimiz ayrıca bu araçları eğitim öğretimde nasıl kullanabileceğimiz yönünde bilgilerin de yer aldığı  kategorimiz.
  • TANITIMLAR: Şimdilik Web siteleri, Din ve Teknoloji konuları başta olmak üzere Din Eğitimi ve Öğretimi, Yenilikçi Eğitime katkı sağlayan Eğitim Kitaplarının da tanıtıldığı kategorimiz.
  • GALERİ: Video galerimiz içerisinde din öğretimi, bilim ve teknoloji temelli videolar ile Dinde Nedir? adını verdiğimiz kavram bilgilerine yer verilen grafiklerden oluşan kategorimiz.

ÖNEMLİ NOT:
Lütfen sitemizin gelişimine katkıda bulunmak için bizlerle görüşlerinizi paylaşınız.

Son olarak sabırla bu yazıyı okuduğunuz için başta Eğitimde Teknoloji ailesine ve siz değerli okuyucularıma  teşekkürlerimi sunuyor,  bir başka yazıda burada olmak dileğiyle en kalbi  duygularla sizleri selamlıyorum.

Mehmet Fatih BÜTÜN
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.