GeoGebra, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine kadar, öğrencilerin matematiği ve bilimi daha iyi anlamaları için geliştirilen bir dinamik matematik yazılımıdır. 2001 yılında Salzburg Universitesi’ nde yüksek lisans öğrencisi olan Markus Hohenwarter’ ın tezi için geliştirilen GeoGebra 62 dile çevrilip 190 ülkede öğrenciler, öğretmenler ve araştırmacılar tarafından kullanılmaktadır (Hohenwarter & Fuchs, 2004; Lavicza, 2014). GeoGebra’ yı kullanarak oluşturulan materyalleri paylaşmak amacı ile farklı ülkelerde GeoGebra Enstitüleri kuruluştur. Bugün 85 ülkede 153 tane GeoGebra Enstitüsü bulunmaktadır (Lavicza, 2014).


https://www.youtube.com/watch?v=w7lgMx8-1c0

Sizin de gördüğünüz gibi GeoGebra’ nın popülerlliği her geçen gün artmaktadır. Bir ay içerisinde 1.000.000’ dan fazla kişi GeoGebra’ nın resmi sitesini ziyaret etmektedir (Lavicza, 2014).Bu noktada,GeoGebra’ nın neden bu kadar popüler bir araç olduğunu merak edebilirsiniz. Aslında bu sorunun beni teşvik etmesi sonucu araştırmalar yaptım ve elde ettiğim ilk bulgularımı aşağıda sizinle paylaşmak istiyorum.

 1. GeoGebra ücretsiz açık kaynak bir dinamik matematik yazılımıdır (Hohenwarter & Lavicza, 2007).
 2. GeoGebra’ yı kullanmak ücretsiz olduğundan dolayı, öğrenciler ve öğretmenler GeoGebra’ yı kullandıkları zaman lisans problemleri ile karılaşmazlar ve hem sınıfta hem de evde GeoGebra’ yı ücretsiz kullanabilirler  (Lavicza & Papp–Varga, 2010).
 3. GeoGebra çeşitli araştırmacılar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Ocak 2014’ te Dr Zsolt Lavicza ile yaptığım röportajda, Dr Lavicza GeoGebra’ yı kullanarak hem veri toplamanın ve hem de toplanan verinin analiz edilmesinin  mümkün olacağından bahsetmiştir.
 4. GeoGebra geometri, cebir, istatistik ve matematiği içeren tek bir pakettir (Lavicza, Hohenwarter, Jones, Allison, & Dawes, 2010).
 5. GeoGebra orta öğretimde bilgisayar bilimi ve fizik arasında bağlantı kurmamıza yardımcı olur (Guncaga, Majherová, & Jancek, 2012).
 6. Haciömeroğlu, Bu, Schoen ve Hohenwarter (2009) “ biz öğretmen eğitimcileri olarak öğretmen adaylarına Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgi’ lerini  (Technological Pedagogical Content Knowledge) geliştirmeleri için nasıl yardım edebiliriz, öğretmen adaylarının uygun aktiviteler dizayn etmelerini nasıl sağlayabiliriz ve matematiğin teknolojiyle beraber etkili öğrenimi ve öğretimi için pedagojik stratejileri nasıl tanımlayabiliriz” sorusunu ele almışlardır. Sonuçlar gösterdi ki sadece matematiksel nesneler ve figürler çizmek değil aynı zamanda dinamik aktiviteler oluşturmak da öğretmenlerin Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgi’ lerini geliştirmelerine yardım etmektedir (Haciomeroğlu, Bu, Schoen, & Hohenwarter, 2009).
 7. GeoGebra’ yı ve etkileşimli beyaz tahtayı beraber kullanmak matematiğin anlaşılabilirliliğini artırmaktadır (Lavicza & Papp-Varga, 2010).
 8. GeoGebra öğrencilerin kavramsal anlayışlarını ve problem çözme becerilerini geliştirmektedir  (Bulut & Bulut, 2011).
 9. Ortaokul ve lise öğrencileri GeoGebra ile gerçek hayat problemlerini araştırabilir

(Bu & Schoen, 2011). Böylece, öğrenciler soyut matematik ile gerçek hayat problemleri arasında köprü kurabileceklerinden dolayı matematik onlara daha çekici ve anlamlı gelecektir.

 1. Öğretmenler GeoGebra’ yı matematiksel kavramları açıklamak, görselleştirmek ve zenginleştirilmiş materyaller hazırlamak için kullanabilir.
 2. Dinamik geometri yazılımı fareyi, çeşitli geometrik araçları ve menü öğelerini kullanarak geometrik yapıları ve diğer dinamik figürleri (örneğin fonksiyon grafikleri) oluşturmamıza yardımcı olur(Prenier, 2009, p. 32). Böylece öğrenciler geometrik şekillerdeki değişimleri fark edebilir ve GeoGebra’ nın sürükleme özelliğini kullanarak onların özelliklerini keşfedebilir.
 3. Yukarıda açıklanan nedenlere ek olarak, kullanıcılar aynı zamanda yapılarının renklerini, şeffaflıklarını, kalınlıklarını değiştirebilir ve GeoGebra dosyalarına resim ekleyebilirler.

http://wiki.geogebra.org/en/Toolbar

Screen Shot 2014-08-08 at 14.09.53

Menü Çubuğu,  Araç Çubuğu, Cebir Görünümü, Grafik Penceresi, Hesap Çizelgesi Görünümü,  Giriş Çubuğu

Figür 1. GeoGebra’ nın ana bölümleri

Bir sonraki yazımda GeoGebra kullanarak hazırlanan bazı aktiviteleri sunacağım. GeoGebra’ nın kullanımı ile ilgili sorularınız olursa, benimle mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

Teşekkür ederim,

Hamide Akkoca, MA
Mathematik Öğretmeni-Araştırmacısı
Tarsus Amerikan Koleji
Email: hamideakkoca@gmail.com

 

Referans

Bu, L., & Schoen R. (2011). Model centered learning: pathways to mathematical understanding using GeoGebra. In Lingguo B. & Robert S. (Eds.), Using dynamic geometry to bring the real world into the classroom (p. 41–46). Boston, USA: Springer.

Bulut, M., & Bulut, N. ( 2011 ). Pre service teachers’ usage of dynamic mathematics   software. The Turkish Online Journal of Educational Technology, 10(4),   294–299.

Guncaga, J., Majherová, J., & Jancek, M. (2012). GeoGebra as a motivational tool for teaching and learning mathematics, informatics and physics. In M. Billich (Ed.), Mathematical IV: scientific issues (p. 53-62). Ruzomberok, Slovakia: Verbum.

Hacıömeroğlu, E. S., Bu, L., Schoen, R. C., & Hohenwarter, M. (2009). Learning to develop mathematic lessons with GeoGebra. MSOR Connections, 9(2), 24-26.

Hohenwarter, M. 2004. Bidirectional dynamic geometry and algebra with GeoGebra. Retrieved from

http://class.pedf.cuni.cz/katedra/yerme/clanky_ucast/Hohenwarter.pdf

Hohenwarter, M., & Fuchs, K. (2004). Combination of dynamic geometry, algebra and calculus in the software system GeoGebra. In Computer algebra systems and Dynamic Geometry Systems in Mathematics Teaching Conference.

Hohenwarter, M., & Lavicza, Z. (2007). Mathematics teacher development with ICT : Towards and international GeoGebra Institute. In D. Kuchemann (Ed.), Proceedings of the British society for research into learning mathematics (p. 49-54). University of Northampton, UK: BSRLM.

Lavicza, Z. 2014: http://prezi.com/5c29843f3lgq/serbia-community-research- geomatech-april-2014/.

Lavicza, Z., Hohenwarter, M., Jones K., Allison L., & Dawes M. (2010). Establishing a professional development network around dynamic mathematics software in England. International Journal for Technology in Mathematics Education, 17(4), 177-182.

Lavicza, Z., & Papp – Varga Z. (2010). Integrating geogebra into IWB equipped teaching  environments: preliminary results. Technology, Pedagogy and Education, 19(2), 245-252.

Prenier, J. (2008). Introducing dynamic mathematics software to mathematics teachers: The Case of GeoGebra (Doctoral dissertation). Retrieved from Google Scholar.

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikAR (Augmented Reality) ile Öğretmenler Artık Gerçek Üstü Güçlere Sahip :)
Sonraki İçerikGoogle Glass ile Eğitimde Giyilebilir Teknolojiler Devri
1990 yılında Mersin' in Tarsus ilçesinde doğdu. 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Matematik Bölümü' nden mezun oldu. 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretmen Yetiştirme Bölümü' nde MA in Curriculum and Instruction with Teaching Certificate programını tamamlayarak yüksek lisans derecesini elde etti. 2014 yılında Tarsus Amerikan Koleji' nde matematik öğretmeni olarak göreve başladı. İlgi alanları matematik eğitiminde teknolojinin kullanımı, GeoGebra' nın çeşitli kullanım alanları ve öğretmenlerin mesleki gelişimidir.

5 YORUMLAR

 1. […]    Her geçen gün bilgi toplumlarının değer kazandığı dünyada, sorgulayıcı ve keşfeden bireylerin değeri artmaktadır. Bu durum da klasik eğitim anlayışını yok etmekle beraber öğretmeni öğrencileri bilgiye yönlendiren rehber durumuna getirmiştir. Öğrenciyi merkeze alan yaklaşımların önem kazandığı öğretim ortamlarında, öğretmenin sınıfa iyi yapılandırılmış etkinliklerle gelmesi beklenmektedir. Bu beklenti elbette ki matematik öğretimi için de geçerlidir.Matematik öğretiminde yeni yaklaşımların, farklı öğrenme ve öğretme ortamlarının görüldüğü günümüzde, çeşitli matematik yazılımları matematik eğitimcilerinin iyi yapılandırılmış bu etkinlikleri oluşturmasına yardımcı olur. Bu hafta sizlere bahsedeceğim Geogebra da bu yazılımlardan biri. Geogebra, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine kadar tüm öğrencilerin matematiği ve bilimi daha iyi anlayabilmeleri için geliştirilmiş bir dinamik matematik yazılımıdır. Geogebra denklem ve koordinatları direkt girebilme,fonksiyonları cebirsel tanımlamanın yanı sıra nokta, doğru parçaları,doğrular ve konik kesitleri gibi kavramlar arsındaki dinamik ilişkileri görmeyi sağlar. Geogebra, öğrencilerin matematiği deneyimlerle, keşif yoluyla öğrenmesini destekleyerek, öğrencilerin daha anlamlı bir matematiksel öğrenme kazanmalarına yardım eder. Başta da bahsettiğim öğrenci-öğretmen işbirlikli öğrenme için de iyi fırsatlar sunan ve ücretsiz bir şekilde kolayca indirilebilen bu yazılımla ilgili daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. […]

 2. […] Merhaba sevgili okurlarım, bu hafta sizlere eğitim hayatında kolaylık sağlayan geogebra dan bahsetmek istiyorum. Geogebra matematiği istatistiği ve geometriyi en anlamlı şekilde öğrenilmesine yardımcı olan bir proğramdır.Öğretmenler bu uygulamayı kullanarak öğrencilerin anlamada zorlandığı kavramları kolay bir şekilde öğrenciye aktarabilir.Öğrenciler kafasında şekillendirmediği geometrik cisimleri bu program yardımıyla en ayrıntılı şekilde görüp kolayca kavrayabilirler.Öğretmenler bu programı en iyi şekilde öğrenip sınıf içinde çeşitli etkinlikler yaparak öğrencinin dikkatini derse vermesini sağlayabilir ve onlar için sıkıcı ve zor olan dersleri eğlenceli ve görsel hale getirebilirler.Bu program ücretsiz bir şekilde indirilip kullanılabilir herkes tarafından.Günümüzde öğretmenler öğrencilere soyut kavramları anlatmakta hayli zorlanmaktadır eğer bu gibi teknolojileri derslerine entegre etmiş olurlarsa dersin sonunda öğrenci başarıları kesinlikle yükselecektir.Daha fazla bilgi almak için tıklayınız. […]

CEVAP VER