Dünya’nın en büyük robotik yarışması VEX Robotics Türkiye’deki ilk yarışmasını yaptı

0 442

Dünyada 40 ülkede, 18.000 takım ile 1350’nin üzerinde turnuvası yapılan ve Guinnes rekorlar kitabına giren VEX Robotics’in Türkiye’deki ilk yarışması 13 ocak günü yapıldı. Türkiye’nin 6 farklı şehrinden 51 takımın, 310 ilkokul ve ortaokul öğrencisinin ve 500 e yakın katılımcının katılımıyla gerçekleşen VEX IQ off Season Turnuvası’nda 50 gönüllü ve jüri üyesi yer aldı.  Yarışma, Eğitimde İnovasyon Derneği’nin Organizasyonu ve Okyanus Koleji sponsorluğunda, Okyanus Koleji Kemerburgaz Kampüsü’nde gerçekleşti.

6 Farklı Şehirden 51 Takım, 310 İlkokul ve Ortaokul Öğrencisi ve 500 Katılımcının yer aldığı yarışmalar öncesinde ve yarışmalar sırasında öğrenciler oldukça keyifli ve renkli anlar yaşadılar.

Takım kaydını tamamlayıp çalışmalarına başlayan takımlar, robotlarını denetim masasına götürerek katılım için teknik onay aldılar.

Turnuvanın ilk maçının başlamasıyla öğrencilerin heyecanı doruğa ulaştı. Gün boyu toplam 4 sahada 200den fazla maç oynayan ortaokul öğrencileri, ilk defa tanıştıkları yarışma sistemi ile mühendislik, robotik ve kodlama alanlarında becerilerini geliştirdiler

VEX IQ Challenge turnuvası sisteminde 3 farklı maç türü yapıldı:

Ana kategori olarak adlandırılan İş birliği Mücadelesi (Teamwork Skills) maçlarında, turnuva sistemi tarafından rastgele yapılan eşleşmede ittifak olan iki takım sahaya çıkmadan nasıl daha fazla puan alacağına kadar verdi ve 1 dakika içinde en fazla puan almak için birlikte mücadele etti.

Turnuvanın Robot Becerileri bölümünde öğrenciler, verilen görevleri otonom olarak gerçekleştirmek üzere robotlarını tasarlardılar ve kodladılar. Programlama Becerileri (Programming Skills) ve Sürücü Becerileri (Driver Skills) maçlarında bireysel performanslarını sergiledi

 

Turnuva süresince devam eden maçlar sonucunda topladıkları puanlarla ilk 16’ya giren takımlar arasında yeniden yapılan eşleşme ile final ittifakları kuruldu.

Yapılan 8 final maçının ardından İş-birliği Mücadelesi kategorisinin final sıralaması belli oldu ve ödül törenine geçildi.

Takımlar gün boyu robotları üzerinde tamiratlar ve iyileştirmeler yaparak çalışmalarına devam ettiler. Turnuva süresince maçları izleyen, pit alanında takımlarla mülakat yapan ve çalışmaları gözlemleyen jüriler, karar vermekte çok zorlansa da ödül sahiplerini belirledi.

ÖDÜLLER:

Öğrencilere toplam 12 farklı kategoride ödül, törenle verildi.

VEX IQ Off Season Robotik Turnuvası Takım Ödülleri ise şöyle:

 • Takım Çalışması Turnuvası Birincilik Ödülü: Roboto ve Storm Knights
 • Takım Çalışması Turnuvası İkincilik Ödülü: Dinozor ve Robo Man’s
 • Robot Becerileri Turnuvası Üçüncülük Ödülü: RobKod
 • Robot Becerileri Turnuvası İkincilik Ödülü: Era Robotics Team
 • Robot Becerileri Birincilik Ödülü: Çevik
 • Jüri Özel Ödülü: Girl Powered
 • Tasarım Ödülü: Pegasus
 • En Tutkulu Takım Ödülü: Abstract Life
 • Yapı Ödülü: VEX Time
 • Enerji Ödül : A.R.M.Y
 • Düşünülmüş Program Ödülü: Alpha Team
 • Özgün Üretim Ödülü: Mekanik 5’li

Katılımcı takımlara Eğitimde İnovasyon Derneği tarafından katılım sertifikası verildi.

Eğitimde İnovasyon Derneği Başkanı Utku Öztekin de yapılan organizasyonun eğitim sürecinin bir parçası olduğunu ifade ederek, mühendisliğin üniversitede değil, ilkokul ve ortaokulda başlayan bir süreç haline geldiğini ve dernek olarak bunu daha fazla benimsetmek amacında olduklarını vurguladı. Öztekin, şöyle konuştu:

“Bu turnuvada, çocuklarımızın eğitim yılı içinde yaptıkları çalışmaları destekliyoruz. Bugün bu turnuvada İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi farklı şehir ve okullardan gelen 51 takımımız bulunuyordu ve burada birlikte mücadele ettiler. Bu turnuvada birinci ve ikinci olmak yarışmada ikinci planda olan bir konu. Takımlar sahaya çıktıklarında, farklı okullardan gelen takımlar, beraber ortak bir amaç için mücadele ediyorlar. Çocuklar mühendislik-tasarım becerilerini geliştirirken, bir yandan da öğrencilerle birlikte bir dayanışma geliştiriyorlar.”

Ülkemizde 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı ile birlikte resmi ve off-season olarak düzenlenmeye başlanan VEX Turnuvaları, okullarda mühendislik, robotik ve kodlama eğitimini desteklemeye yönelik, eğitim sürecine entegre bir takım performansı değerlendirme aracı olarak görülmektedir.

24 Şubat 2018 tarihinde İstanbulda yapılacak VEX Robotics Competition yarışmasında, ilk, orta ve lise öğrencilerinin oluşturduğu VEX IQ ve VEX EDR takımları yarışacak. Türkiyeden ve yurtdışından katılacak takımların yarışacağı bu organizasyonda çok sayıda gönüllü öğrenci, mentör ve akademisyen görev alacak.

Yarışma ile ilgili duyurular Ocak ayı sonunda www.egitimdeinovasyon.org web sitesinden ve sosyal medyadan duyurulacak.

Şubat ayını izleyen aylarda Ankara, İzmir, Samsun, Bursa gibi büyük şehirlerde de çeşitli VEX yarışmaları organize edilecek.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.