Duolingo bütün dünya için ücretsiz dil eğitimi sloganıyla ortya açıkan ve simgesi şirin mi şirin yeşil bir baykuş olan yabancı dil öğretim sitesi..Sitenin felsefesini ise hakkında bölümüne not düşülmüş olan “herkesin en yüksek kalitede öğrenime erişim hakkı olduğu” düşüncesi oluşturuyor..İlk olarak 2011 yılında ortaya çıkan bu proje başlangıç aşamasında da uluslararası bilim fonu desteği de almış. Uygulama 23 farklı dilde destek veriyor.Aynı zamanda bu web sitesinin tüm tablet ve telefonlarda da rahatlıkla kullanabileceğiniz de bir uygulaması var. Arayüzü ve kullanımı çok basit ve eğlenceli.Yabancı dilimizin baykuşu adeta bol ödüllü bir oscar filmi gibi de : 2013 yılında yılın iPohone uygulaması,yine aynı yıl Google’ın En İyilerinin İyisi,2014 yılında yine Google’ın En İyilerinin İyisi ve TechCrunch’ın En İyi Öğrenim Başlangıcı.

Duolingo’nun eğitimi yoğun veri odaklı olarak tanımlanıyor bu da demek oluyor ki kullanıcılar aşama aşama ilerlerken hangi soruda hata yaptıklarını, hangi soru için ne kadar vakit harcadıklarını ölçüyor.Ölçmekle de kalmıyor sık hata yapılan konuları da her seviyenin sonunda tamamlayıcı alıştırmalarıyla tekrar ettiriyor.Bu da öğretimi aslında farklılaştırıyor çünkü her bireyin kendine özgü bir dil çalışma programı oluyor.Yapılan bir araştırmaya göre ise bu uygulamanın 34 saat içinde herhangi bir üniversitenin dil kursundan iki kat daha hızlı dil öğrettiği görülmüş.

Peki Nasıl Kullanılır Bu Dil Baykuşu?

DuolingoTabi ki önce üye kaydınızı yaptırmanız gerekiyor.Dilerseniz google hesabınızla, mailinizle ya da facebookla kullanıcı bilgilerinizle kaydınızı yapabiliyorsunuz. Facebook hesabınızla üye olursanız uygulamayı kullanan Facebook arkadaşlarınızla iletişime geçebilir,onların başarılarını görüntüleyebilirsiniz.Ancak okullarda  öğrencilerin kullanımı açısından elbette mail ile üye olmak daha uygun olacaktır.

Giriş yaptıktan sonra kendi dilim bölümünden hedef dilimizi seçiyoruz.Bu noktada kendi dilim bölümünü Türkçe seçersek karşısında öğrenebileceğimiz dil seçenekleri ne yazık ki azalıyor.Türkçeden öğrenmek için İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerini tercih edebiliyorsunuz.Ama kendi dilim bölümünden ingilizceyi tercih ederseniz karşınıza daha fazla dil seçenekleri çıkıyor.İkinci yabancı dilde eğitim veren öğretmenler bu vasıtayla öğrencinin hem ingilizce hem de ikinci bir yabancı dili karşılaştırmalı olarak öğrenmesini sağlayabilirler aynı zamanda diğer dilin de öğrenimi pekişmesine katkıda bulunmuş olabilirler. Dili seçtikten sonra ise kendinize bir hedef belirliyorsunuz ve bu sizin günlük çalışma limitiniz oluyor. Limiti her doldurduğunuzda başarı ve ödül kazanıyorsunuz. Önce basitçe öğreneceğiniz şeyler hakkında bilgi alıyorsunuz sonra farklı zorluktaki aktivitelere başlıyorsunuz.Her seviyede dilin dört temel becerisini de ölçen sorular yer alıyor.

Kullanamaya başladığınızda topladığı tüm ödüllerin hakkını veren dil öğretimi için hem eğlenceli hem öğretici hem debasit bir uygulama olduğunu siz de göreceksiniz.Evet size anadiliniz gibi başka bir dilde konuşabilme garantisi vermiyor belki ama günlük hayatta ihtiyacınız olacak kalıpları zevk alarak öğretebildiği kesin.