Edtechist’e son 17 gün. Birbirinden değerli eğitimcileri biraraya getirmek için yazılan sayfalarca emailler, saatlerce yapılan telefon konuşmaları. En ince ayrıntısını düşünerek bir yıl boyunca geçirilen uykusuz geceler. Beyin fırtınası eşliğinde tüketilen binlerce kahve bardakları. Edtechist için verilen emeği, zamanı ve değeri sayılarla ifade etmek çok güç. Edtechist eğitimci, öğrenci ve destekçilerden oluşan kocaman bir ailenin eğitimi bir adım öteye götürmek vizyonu ile ortaya çıkardığı benzersiz bir konferans. Konferanstan daha fazlası.

Neden konferanslara gidiyoruz? Arkadaşlarımızı görmek ve sohbet etmek için mi? Ne kadar güzel çalışmalar yaptığımızı diğerleri ile paylaşmak için mi? Yoksa diğerleri neler yapmış takip etmek için mi? Peki deneyimlediklerimiz ne kadar hedeflerimizi karşılıyor? Sınıfımıza ne kadarı geri dönüyor? Gidip, görüp, öğrendiklerimiz öğrencilerimizin başarısını, motivasyonunu, ilgisini ne kadar arttırıyor? Kendi profesyonel gelişimimize ne katkısı oluyor?

İşte hem sizin profesyonel gelişiminize katkı sağlaması, hem de sınıfınıza ve öğrencilerinize öğrendiklerinizin ve deneyimlediklerinizin yansıması için, Edtechist’de ve daha sonraki katılacağınız konferanslarda geçirdiğiniz zamanı en etkili kılacak tavsiyeler:

 

Zamanınızı nasıl kullanacağınızı planlayın!

Merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz konulardaki oturumları kaçırmamak, etkinliklerden faydalanmak için konferansa gelmeden önce gününüzü planlayın, takviminizi oluşturun! Oturumlar kaçta başlıyor, ne kadar sürüyor, nerede ve hangi formatta yapılıyor? Katılacağınız oturum bir çalıştay mı, yoksa sunum mu? Edtechist’de Cumartesi ve Pazar sabahı uzmanlar eşliğinde 2,5 saatlik 17 çalıştay, öğleden sonra da birer saatlik 90+ paralel oturum yer alacak. Bu zengin menüde kaybolmamak için gelmeden önce gününüzü planlamak en iyisi.

 

Katılacağınız oturumlara karar verin, programınızı belirleyin!

Gelmeden önce konuşmacıları ve sunumları inceleyin, ilginiz dahilinde olan oturumları işaretleyin. Hangi konularda daha çok kendinizi geliştirmeye ihtiyacınız varsa, o konulardaki oturumları seçmek en doğru yaklaşım olacaktır. Eğer Edtechist’de olduğu gibi konferansın bir iPad uygulaması varsa katılacağınız oturumları elektronik takviminize işleyebilirsiniz. Alan November, Gary Stager, Bernajean Porter, Suzie Boss, Elizabeth Helfant, Connie White ve diğer uzmanlarımız liderlik, maker hareketi, tasarım odaklı düşünme, proje tabanlı öğrenme, eğitimde iPad, dijital hikayecilik, harmanlanmış/online öğrenme, yaratıcılık ve inovasyon, araştırmacı öğretmen yaklaşımı, öğrenmeyi ölçme, 21. yüzyıl becerileri, koçluk ve FeTeMM (STEM) gibi konular üzerine hazırladıkları çalıştaylarda sizi bekliyor olacaklar.

 

Çalıştaylara ve etkinliklere katılın, öğrenen, uygulayan, paylaşan olun!

Unutmayın konferanslar sadece dinleyip çıkacağınız sunumlardan ibaret değildir. Yeni yaklaşımları, fikirleri öğrenebileceğiniz, etkinliklere katılarak öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz ve meslektaşlarınızla tanışıp, tartışabileceğiniz ortamlar da sunar. Uzmanlara sorularınız varsa sorun, tanımadığınız kişilerle tanışın, uygulamak için etkinliklere katılın. Edtechist’de sabah yapılacak çalıştaylarda aktif öğrenen, üreten ve paylaşımcı olacaksınız. 4. katı ziyaret etmeyi unutmayın. Birbirinden eğlenceli etkinliklere katılıp maker ve FeTeMM yaklaşımlarını daha yakından tanıma fırsatı yakalayacaksınız. Farklı okullardan gelen birbirinden yetenekli ve girişimci genç liderlerle tanışacaksınız. Türkiye’de ilk kez yapılacak Edtechistwall’da, ünlü çizerimiz Oğuzhan Seçir ve iki öğrencimiz sizin duygu ve düşüncelerinizi biraraya getirerek Edtechist ruhunu yansıtacaklar.

 

Yeni meslektaşlarla tanışın, profesyonel gelişim ağınızı genişletin!

Çalıştaylardaki etkinliklere aktif katılın, öğle yemeğini kaçırmayın ve oturum aralarını değerlendirin. Zira bu tür ortamlarda yeni meslektaşlarınızla tanışabilir, profesyonel gelişim ağınızı genişletebilirsiniz. Aynı kurumdan geldiğiniz arkadaşlarınızla aynı oturumlara girmekten kaçının. Böylece konferans sonunda toplamda daha fazla oturuma katılıp, birbirinizle öğrendiklerinizi paylaşarak konferanstan daha çok fayda sağlayabilirsiniz. Farklı okullarda ve mesleklerde çalışan kişilerle tanışın. İletişiminizi sadece konferans ile sınırlamayın, birlikte çalışabileceğiniz yeni iş birliği fikirleri kurgulayın. Edtechist’de oturum araları 30 dakikadır. Bu sürede yeni bağlantılar edinebilir, eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz. Hem sosyal gece hem de gala gecesi birbirinden eğlenceli etkinliklere sahne olacak. Gala yemeği ve Alan November’in ana konuşmasının öncesinde, öğretmenlerin iyi örneklerini 5 dakikalık sürelerde sahnede tüm katılımcılarla paylaşacakları Teachmeet Türkiye’de yine ilk defa düzenleniyor! Bu kez mikrofon sizde!

Sosyal medyayı takip edin, gelişmelerden haberdar olun!

Konferans süresince yüz yüze olduğu kadar sosyal medyadan da konferans akışını takip edin. Düzenlenen etkinlikler, sponsorların promosyonları ve katılımcıların fikirleri ile zenginleşecek #edtechist hashtagi ile yapılan online sohbeti kaçırmayın. Unutmayın bu hastagi en çok kullanan twitter kullanıcılarını konferans öncesinde ve konferans süresince güzel süprizler bekliyor!

 

Konferanstan sonra meslektaşlarınızla paylaşımda bulunun!

Konferans bitti demeyin! Bu bir öğrenme deneyimi. Devamlı olması sizin elinizde. Konferansta edindiğiniz bilgi ve tecrübeyi konferansa katılan ya da  katılamayan meslektaşlarınızla paylaşın. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır, paylaşmak güzeldir. Edtechist sürekli beslenen bir öğrenme ağı oluşturmak vizyonu ile düzenlenen bir konferanstır. Paylaştığınız her öğrenme deneyimi Edtechist dostları için değerlidir.

 

Ve son olarak keyfini çıkarın!

YAZIYI PAYLAŞ
Önceki İçerikKalabalık Sınıflarda Tüm Öğrenciler Aktif!
Sonraki İçerikBir Öğrenmeyi Öğretme Aracı Olarak WebQuest
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.