Eğitim Teknolojileri ile Eğitim ve Öğrenme Kültürünün Oluşması

2 824

Merhaba değerli öğretmen arkadaşlarım ve eğitim teknolojilerine gönül vermiş tüm eğitimciler.  Sizlere yine bir online sınıf yönetim aracı olan Sembly’den bahsetmek istiyorum.  Hem bir Sosyal Antropolog hem de Eğitim Teknolojileri  Uzmanı olarak, bu araçta ilk dikkatimi çeken şey, “Passionate about education and creating a culture of learning” cümlesi oldu.  Eğitim Antropolojisi  ve Eğitim Teknolojileri  Antropolojisi  üzerinde çalışmakta olduğum için sanırım algıda seçicilik diyebiliriz. Başka bir yazıda daha ayrıntılı yazmak üzere bu konuyu, hepimizin çok sevdiği sunum aracı PowToon ile hazırlanmış Anthropology of Education Technology *sunumuyla şimdilik  noktalıyor ve “Passionate about education and creating a culture of learning”  cümlesiyle kendini ifade eden Sembly online sınıf yönetim aracına geri dönüyorum.

12Sembly sınıf yönetimi aracı; mobil araçlarla, uygulamalarla tüm işletim sistemlerinde
kullanılabiliyor. Sembly başlangıç sayfasındaki “I am a Teacher” seçeneğini seçerek kayıt olursanız;  öğrenci girişinden farklı olarak kendi sınıflarınızı oluşturabiliyorsunuz.  Sınıflarınızı oluşturduktan sonra öğrencilerinizi ekliyor ve onlara sınıfa girmeleri için bir sınıf kodu alıyorsunuz.  Öğrencileriniz de öğrenci girişi ile kayıt olduklarında ve giriş yaptıklarında bu kodu almış oluyorlar ve sizin izin verdiğiniz paylaşımlara erişebiliyorlar.14

Bu kullanımı kolay ve çok işinize yarayacak araç ile sizler de kontrol panelinden sınıflarınızı oluşturabilir, öğrencilerinizi ekleyebilir, paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz sınıfa girdiğinizde üst kısımdaki kontrol panelinden  öğrencilerinize, ödev  ve projeler atayabilir; bitiş tarihleri belirleyebilir, sınıf takvimi oluşturabilirsiniz.  (Hatırlatma bildirimleri bir takvim oluşturduğunuzda otomatik olarak oluşur. ) Bu oluşturduğunuz sınıflardan biri de zümre arkadaşlarınız olabilir ya da işbirlikçi çalışmalar yaptığınız diğer branşlardan öğretmen arkadaşlarınız olabilir. İnteraktif ve işbirlikçi bir program olma özelliği sayesinde öğrencilerinizle etkileşim sağlayabildiğiniz gibi velileriniz ile de bilgi paylaşabilirsiniz. Tatillerde kaynak olarak tartışma özelliğini kullanabilir, işleyemediğiniz ders içeriklerinizi, ödevlerinizi, ders videolarınızı paylaşabilirsiniz. Örneğin okuduğunuz bir kitap hakkında online olarak tartışma, yorum yazma, bir matematik probleminin çözümü, bir sunumun tamamlanması, ders içeriklerinizi hazırladığınız bir uygulamanın linkini paylaşmak, duyuru yapmak  gibi pek çok işleminizi yapabilirsiniz.  Bilgisayarınızdaki veya  Google Drive, DropBox, Evernote gibi depolama alanlarındaki dosyalarınızı kolaylıkla bu araç sayesinde bilgisayarınızdan, mobil araçlarınızdan, tüm işletim sistemleri ile paylaşabilirsiniz.Yapmış olduğunuz ayarları Settings seçeneğinden değiştirebilir, sınıflarınızı silebilirsiniz.

Bu anlattığım özelliklere farklı sınıf yönetimi araçlarından aşina olduğunuzu biliyorum.  Ben yeni başlayanlar veya kalabalık menüler, seçeneklerle uğraşmadan hızlı ve kolayca paylaşımlar yapmak isteyenler için Sembly kolay bir sınıf yönetim aracı diye düşündüm.  Umarım faydalı olmuştur. Peki başka nasıl içerikler paylaşabilirsiniz? Onlar da bir sonraki yazımda. Herkese etusp li günler dilerim.

https://sembly.io

 

2 Yorum Yapıldı
  1. matasoy Diyor ki:

    Başarılı bir yazılım, bilgilendirme için teşekkür ederiz. Kaynak dosyalarının kullanımlarının geliştirilmesi, ek açıklamaların eklenebilmesi gibi özelliklerin eklenmesi lazım ama yine de çok başarılı bir uygulama olmuş.

  2. Ayşin Albayrak Diyor ki:

    Ben teşekkür ederim. Yeni oldukları için eminim bahsettiğiniz konularda gelişeceklerdir. Öğrendiğime göre şimdilik web den öğretmen ve öğrenciler için Sembly Messenger uygulaması başlamış, birkaç hafta içinde mobil araçlarla da kullanılabilecekmiş. 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.