Türkiye’de Eğitim Teknolojileri’nin adını sıkça duymaya başladığımız ilk zamanlar Fatih (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi ile başladı diyebiliriz. Devlet okullarında Fatih Projesi ile Smart Board (Akıllı Tahta) ve Tablet kullanımının başlaması teknolojiyi eğitime nasıl entegre edeceğiz sorularını akla getirdi. Özel okullar ise zaten farkını Smart Board kullanımı ve yüksek standartlardaki bilgisayar laboratuvarları ile koyuyorlardı. Buna rağmen kimse eğitim ile teknolojiyi birlikte nasıl verimli kullanacağını bilmiyordu…

Eğitim Teknolojilerini kullanmak sadece tablet ile Pdf dosyası açmak ve video izlemek miydi?
Yoksa öğretmenler için bir yandan müfredatı yetiştirme, öğrencileri sınavlara hazırlama gibi çabalarının yanında bir yük müydü?
En önemlisi gerçekten teknoloji eğitimde verim sağlıyor muydu?

Birçok özel okul öğrenci çekmek amacıyla teknolojiyi kendi okullarında uygulamaya koydu, devlet okullarında pilot okullar seçildi. Eğitimde teknoloji birden bire Türkiye’de bir trend haline geldi. Her okul şu sözü ağzına almıştı, “Okulumuz teknolojik okul.”

Bunu duyan herkes şunu diyebilir: “Yatırım yapmışlar, ne güzel işte …”.
Maalesef öyle olmuyor bu durum…
Eğer teknoloji herhangi bir dersteki bir kazanımı desteklemiyorsa veya bir verim sağlamıyorsa; o derste teknolojiyi kullanmanın bir faydası olmuyor.

O zaman senelerdir “Eğitimde Teknoloji nedir?” diyoruz. Peki, esas şu soruyu soralım kendimize Eğitimde Teknoloji ne değildir? Çünkü bunu bilmeden birçok okul hala kendini teknolojiyi çok iyi kullanabiliyor sanıyor!

 • Eğitimde teknoloji sadece Smart Board alarak onu beyaz tahta gibi kullanmak değildir.
 • Okullarda Smart Board kullanmayı bilmeyen öğretmenlere eğitim vermeden kullanmalarını istemek hiç değildir! Çünkü hala kullanmayı bilmeyen ve hatta açmayı bilmeyen öğretmenlerimiz mevcut ve bu çok normal bir durum. Hem de bu okullar tablet kullanmaya başladıkları zaman bir öğretmen tabletini tahtaya nasıl yansıtacağını düşünmemeli, uygulamaya geçmekten korkmamalıdır. Bunun için de öğretmen eğitimleri en düşük seviyeden akıllı tahta kullanımının verimli olduğu kısımlar planlarak yapılmalıdır.
  • Bu eğitimlerde içerik olarak, öğretmenlerin branşları için uygun olacak uygulama ve programlar seçilmeli,
  • Teknik aksaklıklar kontrol edilmeli,
  • Kullanacakları uygulamalar üzerinde ders öncesinde tecrübe edinmeleri ve uygulamaları gerekmektedir.
 • Teknik alt yapı olmadan teknoloji kullanılmamalıdır. Çünkü bütün ürünler Smart Board, tablet, 3D Printer, 3D Lab hepsi elinizde işe yaramadan kalabilir. En önemlisi de çok iyi bir internet ağınız olmalı.
 • İnternetin olmadığı Teknolojik aksaklıkları anında müdahale edebilecek teknik destek ekibi olmalı.
 • Öğretmenler teknolojiyi nasıl kullanmalıyım diye düşünmemeli. Öğretmenlere teknolojiyi derslerine entegre etmelerine yardımcı olacak uzman bir ekip olmalı. Özellikle bu ekip bilgisayar ve öğretim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış olmalı.
 • Tabletleri aldık, evet hadi başlayalım olmamalı. Tabletler satın alınmadan önce yapılması gerekenler:
  • Demo sınıflar oluşturulmalı, ilk tabletli eğitim denemeleri bu sınıflarda uygulanmalı.
  • Önceden hazırlanmış bir plan olmalı. Bunun anlamı derslerde tablet kullanılmadan önce sınıflarda hangi uygulamalar (appler) ve eğitim modelleri kullanılacak bunlar belirlenmeli, bir sıraya dizilmeli bu sıra da basitten karmaşığa doğru olmalı.
  • Güncel, erişimi ve kullanımı kolay uygulamalar veya Web 2.0 siteleri seçilmeli.
  • Bu uygulamalar, her sınıf veya branş öğretmeninin kullanım şekli farklı olacağından, öğretmenlerle toplantılar yapılmalı ve onaylarına sunulmalı.
  • Öğretmen eğitimleri planlamalı ve öğretmenlerle birlikte tabletli eğitimleri gerçekleşmeden önce bu dersler için ders planları hazırlanmalı.
 • Tablet kullanımı sadece kitapların Pdf halini açmak ve video izlemek hiç değildir. Pdf kullanımı yapılabilir fakat öğrenci bunu sadece açıp okuyorsa bu eğitimde teknoloji kullanımı değildir.

Bir okulun teknolojiyi doğru şekilde kullandığından emin olmak istersiniz şu soruları sorun:

 • Akıllı tahta ile gerçekleştirilen etkinlikleriniz mevut mudur? Hangi web sitelerini kullanıyorsunuz?
 • Öğrenci ve öğretmenlerin belli eğitim sitelerine üyelikleri mevcut mudur? Dersin içeriğine uygun olarak nasıl kullanılıyor?
 • Tablet uygulamalarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Bunun için öğretmen eğitimleri gerçekleşiyor mu?
 • Tablet uygulamaları için kullanılan appler ve web 2.0 siteleri hangileridir?
 • Tablet ile gerçekleştirilen etkinliklerinizden görselleri görebilir miyim?

Okul seçimi yaparken her okulun teknolojik okul demesine inanmayın. Önemli olan o aracın ders içerisinde nasıl kullanıldığı, bunu unutmayalım.

1 YORUM

 1. Yazınızın nihilistik temasını bir adım öteye götürmem gerekirse:

  “Şiirini yazmakla uğraşan bir şaire gidip ‘ne yapıyorsun’ diye sordunuz diyelim. Alacağınız cevabın ‘kalem kullanıyorum’ olması sizi hayli şaşırtırdı değil mi? Şair elbette şiirini kalem kullanarak yazmaktadır, ancak bu tabloda kalem görünmez bir hal almıştır. Ayrı bir nesne olarak mevcudiyete sahip olmadığı gibi, şairin yaşamının ve dünyanın kendisinin bir parçası hale gelmiştir. (Şiiri okuyan) kimse kalem hakkında kafa yormayacaktır. (Eğitimde) bilgisayar kullanımı da buna benzer. Kendimizi ancak bilgisayar “görünmez” olduğu zaman başarılı sayabiliriz.” – Seymour Papert, A Critique of Technocentrism in Thinking About the School of the Future, 1990.

  Eğitimde teknolojinin etkisi, şiirde kalemin etkisi kadar olmalıdır. Bakın, bu laf bundan tam 25 sene önce söylenmiş. Ve biz edebiyat dergilerinde “son model kalemler”i tartışmıyorsak, benzer şekilde bugün “eğitimde teknolojinin” ne olduğu kadar ne olmadığının veya nasıl olması gerektiği kadar nasıl olmaması gerektiğinin falan bizi artık çok ilgilendirdiğini sanmıyorum. Son dijital göçmen de eğitim sahnesinden emekli olduktan ve bugün ne yapacağımızı bilemediğimiz “oyuncaklar” niteliğindeki araçlar/kavramlar kanıksandıktan sonra, yani 15-20 yıl içerisinde, bu tip mevzulara kafa yormak şimdikinden bile daha absürd, daha “kitsch” bir nitelik alacak, inanın bana.

CEVAP VER