Windows 10 sonunda yayınlandı ve Windows 7 ve 8 kullanıcılarına “süresiz, ücretsiz ve tam destekle” yükseltme imkanı verildi. 2010 yılından bu yana kullandığım Windows 7  bilgisayarım artık yavaşlamaya başladığından temiz bir başlangıç yapmak istedim ve gördümki Microsoft biz eğitimcilerin de işine yarayabilecek bazı özellikleri yeni işletim sistemi Windows 10’a eklemiş.

Dosyalarınız “Phone Companion” ile heryerde ulaşılabilir: Bilgisayarınız ile cep telefonunuzu veya tabletinizi (iPhone, iPad, Android and Windows) senkronize edebilir ve dosyalarınıza her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Proje / Görev tabanlı bir yol izlemeyi düşünüyorsanız tam size göre. Senkronizasyon oldukça kolay, adım adım sizi yönlendiriyor.

Cortana: Dijital asistan Cortana şimdilik sadece İngilizce kurulumlarda karşımıza çıkıyor. Aşağıdaki işlemleri eğitimcilerin seveceğine inanıyorum.

 • “Tell me a joke” sesli komutu ile size kısa nüktedan yada komik bir fıkra anlatarak tebessüm ettiriyor. İngilizce derslerde kullanabilirsiniz.
 • İngilizce Konuşma (Speaking) pratiği yapabilirsiniz. İstediğiniz kadar sinirlenin, istediğinizi söyleyin herşey ikiniz arasında…
 • Basit matematik işlemleri yada döviz çevirme işlemleri yaptırmak isterseniz buyurun. Tabi yine İngilizce. 50 %  of 220x 25 + 879…..
 • İngilizce bir makale okuyorsunuz ve en heyecanlı yerinde bilmediğiniz bir kelime beliriyor, panik yok! Kelimeyi çift tıklayarak seçin “Ask Cortana” tıklayın ve Oxford sözlükleri tarafından güçlendirilen kelime anlamı karşınıza gelsin.

Edge (Yeni Web Gezgini/Tarayıcı):

 • Web Sayfasına Not Almak: Internet Explorer hala hayatta ama yerine daha hızlı ve güvenli bir tarayıcı geldi. Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan kalem ve kağıt ikonuna (Make a Web Note) tıklayın ve gezdiğiniz web sayfası üzerine notlar alıp öğrencilerinizle paylaşın.
 • Okuma Listesi Oluşturmak: Okumak için çok iyi makaleler buldunuz ama servise yetişmeniz gerek. Sağ üst tarafta yıldız şeklinde olan ikona tıklayın. Evet bu aynı zamanda favorileriniz ama Edge bir yenilik sunuyor, isterseniz “okuma listesi oluştur” diye bir sekme sunuyor ve daha sonra metroda, otobüste… istediğiniz yerde okuyabiliyorsunuz.
 • Dikkatinizi Dağıtmayın: Okurken sizi rahatsız eden resimler ve reklemlardan kurtulmak için “yıldız” ikonunun yanında bulunan “kitap” ikonuna tıklayın (Reading View) ve daha sadeleştitilmiş bir sayfada dikkatiniz dağılmadan istediğinizi okuyun. Aşağıda her iki halinin verildiği resmi bulabilirsiniz.

windows10-yukleme-egitimde-windows

Sanal Masaüstü (Task View): Mac bilgisayarımda sürekli kullandığım özellik nihayet Windows 10 ile de geliyor. Sınıfta projeksiyondan birşeyler yansıtmak istiyorsunuz ama öğrencilerinizin görmesini istemediğiniz e-posta, oyun, Facebook gibi size özel bilgiler geçiş sırasında ifşa oluyor. Sanki iki farklı bilgisayarda çalışıyormuşsunuz gibi sanal bir(kaç) masaüstü oluşturabilirsiniz. Sol alt tarafta Windows ikonu yada eğer kullanıyorsanız Cortana’nın hemen yanında Task View ikonuna tıklayın. “+” işaretine basarak yeni masaüstleri oluşturun. Ekranlar arasında klavye ile geçiş yapmak için CTRL + Windows ve sağ/sol ok tuşlarını kullanın. Ekrandaki tüm aktif pencereleri görmek için Windows + Tab yada eski hep iyidir diyorsanız ALT + Tab tuşlarına aynı ayna basın.

Windows 10 Kurulumu için:

 1. Eğer bilgisayarınız otomatik güncellemelere açıksa görev çubuğunuzda bir Windows ikonu belirecek. Bu ikona tıkladığınızda bilgisayarınızdaki sürümün orjinal olup olmadığını ve buna göre yükseltme rezervasyonu yapıp yapamayacağınızı söylüyor. Bilgisayar kullanma konusunda kendinizi yetersiz buluyorsanız bile bu şekilde telefonunuzu günceller gibi işlemi yapabilirsiniz. (Bir Windows (Hotmail) hesabı açmanızı öneririm, kurulumda sizden bir Windows hesabı isteyecek)
 2. Windows size daha sonra bilgisayarınızın yükseltme işlemi için hazır olduğu zamanı bildirecek. 3 gb civarında bir dosya indirecek ve sonrasında çalıştırdığınızda
  • Var olan dosyalarınızın ve Windows sürümünün üzerine yazmasını isteyip istemediğinizi soracak. (ben var olan programlarımı kaybetmemek için “Keep Windows setting, files and apps” seçeneği ile devam ettim)
  • Use express setting veya Customise menüsünde kolay olanı şeçtim yani Express.
  • Dil ve Klavye ayarlarını kullanacağınız şekilde değiştirin. (Siri benzeri bir asistan olan “Cortana” Türkçe kurulumda yer almıyor)
  • Windows hesabınız ile giriş yapın.

Ve Windows 10 hazır.

Fakat ben bu şekilde eski Windows sürümünün üzerine yazılan Windows 10 ile iki farklı bilgisayarda meşhur “Mavi Ekran” hatası aldım.

Windows bana bu hatayı çözmek için bir kaç öneride bulundu:

 1. Refresh (tazeleme) yani var olan dosyaları silmeden sistemi yeniden yükleme.(Ne yazık ki bu seçenek hata verdi)
 2. Reset yani tüm var olan programlar ve dosyaları sil. (Temiz başlangıç yapmak için bunu denedim ve oldu “ama”…)

windows-kurulum

Bilgisayar reset işleminden sonra bir türlü kendisini tam olarak başlatamadı.

Microsoft Yardım ile yazıştım, ekrana gelen hata mesajını ilettim. Pek yardımcı olamadılar, o zaman baştan Windows 10’u yükleme yapabileceğim bir sayfaya yönlendirin lütfen dedim. Windows 10 ISO formatında Microsoft’un sitesinden indirilebilir.( https://goo.gl/OHcUIP)

windows-10-kurulum-hatasi-mavi-ekran

ISO Formatı ile Windows Kurmak:

 1. Yukarıdaki bağlantıdan Windows 10’u yükleyin. (Akademik ürünler şu linkten indirilebilir https://goo.gl/qooRlQ )
 2. Boş bir DVD yada 4GB kapasiteli bir USB edinin. (Sağ tıklayıp Format – FAT 32 şeçin ve formatlayın)
 3. Bootable DVD vada USB oluşturmak için:
  • Microsoft’un linkine gidin http://goo.gl/iTFMiS. Adım adım yapılması gerekenler anlatılıyor.
  • Yukarıda yer alan link sizi bir linke (http://wudt.codeplex.com/ )yönlendirecek, programı indirin ve kurun. (Windows XP desteğine rağmen ben XP bilgisayara kuramadım) Programı çalıştırıp USB yada DVD seçin.
   • Alternatif olarak Power Iso indirin ve yükleyin. Tools (Araçlar) menüsünden Create Bootable USB Drive seçin.
   • MAC bilgisayar kullanıcıları Windows kurmak için Applications – Utilities – Boot Camp Assistant ile bu işlemi yapabilirler.
 4. Bootable DVD yada USB ile Windows 10 kurmak için:
  • Bilgisayarın açma tuşuna bastıktan hemen sonra sonra “Delete” tuşuna birkaç defa basarak Bios ekranına ulaşın.
  • Boot sekmesine ok tuşlarını kullanarak gidin,
  • Boot Device Priority yada benzer bir başlık yanında CD Rom yada Hard Drive seçenekleri vardır.
  • 1st Boot olarak CD Rom / DVD yada USB (Removable Device) şeçeneğini işaretleyin. Eğer USB seçeneği yoksa aşağıdaki satırlarda Add/Create Boot Options gibi bir seçenek ile USB/Removable Device ekleyin. (Her Bios ekranı aynı olmadığından kesin bir seçenek veremiyorum)
  • Boot seçeneğini CD yada USB olarak değiştirdikten sonra Save & Exit (F10) basarak çıkış yapın.
  • Bilgisayarınız kurma (set up) işlemini başlatacaktır. Bundan sonraki işlemler “sonraki/next” tuşuna basmaktan ibaret.
 5. Veee Windows 10 yaşıyor….