Eğitimde Google’un Gücü

0 1.651

Google nedir diye sorduğumuzda, birçok insanın verdiği cevaplar genellikle şunlardır:

“www…, arama motoru, her şeyi bilen.. vb”.

Peki nedir Google? 1996 yılının başında, iki arkadaşın ( Larry Page & Sergey Brin ), Stanford Üniversitesinde doktora öğrencisiyken, bir araştırma kapsamında, varolan arama motorlarının haricinde yeni bir arama motoru sistemi üzerinde çalışmasıyla ortaya çıkan bir projedir. O güne dek arama motorları, aranan kelimenin sayfada kaç kez görüntülendiği mantığıyla çalışarak sayfada belli bir sıralama oluşturuyordu. Bu iki arkadaşın üzerinde çalışıp buldukları sistemse; aranan kelimenin diğer sitelerde nerede geçtiği ve kaç kez geçtiğini saymaktı. Bu sayede, aranan kelimeye kaç kez tıklandığına bağlı olarak söz konusu link, arama motoru sayfasında ilk sıralara yerleşiyordu (PageRank).

“PageRank nedir ?”sorusuyla ilgili daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/PageRank linkini ziyaret edebilirsiniz.

Eylül 1998’de resmi olarak Google şirketi kurulmuştu artık. İlk büyük finansman ihtiyacının karşılanmasından itibaren hızla gelişen şirket, çevresinde bulunan küçük şirketleri satın almaya başlayarak büyümeye devam etti. Bünyesine kattığı uygulamaların ilklerinden olan Earth Viewer, geliştirilerek sonrasında Google Earth olarak karşımıza çıkmıştır.

Google zamanla bu tür satın alımları çoğaltmış, birçok ürünü kendi bünyesinde daha da geliştirerek bizlere hizmet olarak sunmuştur. Youtube bunun bir başka örneğidir.

Google Blogger, Google Maps, Google Analytics, Google Adwords, Picasa, Google Photo, Google +, Google Chrome, Hangouts ve daha niceleri…Ve Android.

Google, günümüzde sunmuş olduğu uygulamalar ve programlar ile gerek iş hayatına, gerekse eğitim dünyasına birçok kolaylık ve yenilik getirmiştir.

Eğitim Dünyasında Google:

Farklı uygulamaların kullanımı ile eğitim dünyası yeni bir boyut kazanmıştır. Bunda Google’un payı “olmazsa olmaz”lar arasındadır. Bu uygulamalarla ilgili kısa bir bilgi verip bunları eğitimde nasıl kullanabileceğimizi görelim:

Google Drive: Dosya, resim, belge gibi her türlü bilgiyi içinde barındırabileceğiniz bir depolama alanıdır. Eğitimde ise depolama dışında; yeni belge (Google doc.”Doc”, Google E-Tablo “Excel”, Google Slayt “Ppt”, Google Form “Anket”) oluşturup öğrenci ile paylaşabileceğiniz, paylaştığınız belge üzerinde geri bildirim verebileceğiniz, sınıf ortamında öğrencilere ortak çalışma yaptırabileceğiniz web tabanlı bir uygulamadır. (Google Drive’la ilgili http://www.egitimdeteknoloji.com/google-drive-nedir-gunluk-islerimizde-bize-ne-saglayabilir/ yazıyı okuyabilirsiniz.)

Edebiyat-Dil Anlatım dersinde Google drive kullanımı ile ilgili. http://www.egitimdeteknoloji.com/turk-dili-ve-edebiyati-dil-anlatim-derslerinde-google-drive-ornekleri/

Google Calendar: Google’un takvim uygulaması. Eğitimde takvim uygulamasını hatırlatıcı, etkinlik düzenleme ve etkinliği öğrencilerinizle paylaşma gibi alanlarda kullanabilir, aynı zamanda bu takvime velileri de ekleyip çocuklarını aktif şekilde takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Google Mail: Google Mail kullanarak mail grup oluşturabilir, bir projenin tüm yazışmalarını takip edebilir, öğrencilere ödev olarak göndereceğiniz bir belgeyi Google Drive’a kaydetmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece belgelerin kaybolma ihtimali en aza indirilmiş olur.

Google +: Google’un sosyal medya platformu. Öğretmen olarak burada video paylaşabilir, üzerinde çok katılımcılı tartışmalar yürütebilir, Google Hangouts ile canlı görüşme yapabilir ve geribildirim alabilirsiniz. Böylece öğrenciler hem sosyal medyanın önemini kavramış hem de iletişim, tartışma ve teknolojik becerilerini geliştirmiş olur.

Google Classroom: Sınıflar oluşturup, kodu öğrencilerinize bildirdikten sonra Drive üzerinden belge, video, fotoğraf gibi içerikleri paylaşabileceğiniz, ödev verip ortak çalışma ortamı yaratabileceğiniz, öğrenciye geribildirim verip bunu nota dönüştürebileceğiniz ve öğrencinin süreç içerisindeki gelişimini takip edebileceğiniz bir uygulamadır.

Classroom’la ilgili detaylar için buradaki linklerden faydalanabilirsiniz: http://www.egitimdeteknoloji.com/google-classroom-nedir/ .

http://www.egitimdeteknoloji.com/google-classrooma-bir-ogretmen-gozuyle-bakmak/

http://www.egitimdeteknoloji.com/google-clasroom-ile-siniflarinizi-farklilastirin/

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.