Eğitimde teknoloji entegrasyonu uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir konudur. Bunlardan bir tanesi eğitsel bilgisayar oyunlarının eğitim ortamlarına entegrasyonudur. Bilgisayar oyunları insanlar tarafından gönüllü olarak oynanan, eğlenceli, gerçek dünyadan bağımsız ve içerisinde bulundurduğu kurallar ile sınırlandırılmış eğlence ortamlarıdır (Garris, Ahlers ve Driskell, 2002). Bilgisayar oyunları bireylere eğlence amaçlı vakit geçirtirken kendileri için önemli olan bilgileri öğrenebilecekleri ortamlar sunarlar. Bilgisayar oyunlarının bu özelliğinden dolayı eğitim ortamlarında kullanımı günden güne artan bir eğilim göstermektedir. Eğitim sürecinde karşılaşılan teknik destek ihtiyacı da üstünde durulması gereken bir sorun olarak görülmektedir (Ahmet, Mustafa, Denizer ve Hakan, 2010). Bunun gibi olumsuzluklara Milli Eğitim Bakanlığı kazanımlarının uygunluğunu, okulların laboratuvarlarda yaşadıkları sıkıntılarda ilave edilebilir. Lakin Minecraft gibi büyük teknik destek ve altyapı istemeyecek oyunların, eğitime ve sınıf ortamına entegrasyonu bunun dışarısında tutulabilir. Çünkü Minecraft temel gereksinimleri bakımından son derece basit bir oyundur. Basit olduğu içinde yüksek teknik özelliklere ve yazılımlara sahip pahalı bilgisayarlar ile donanmış bir bilgisayar laboratuvarını gerektirmez. Yine de devlet okullarındaki bütün bilişim öğretmenlerinin korkulu rüyası olan bilgisayar laboratuvarı sıkıntısı Minecraft içinde geçerli olacaktır.

Her şey 8-Bit!

Minecraft’ın içerik olarak öğrencilere sunabileceği seçenekler o kadar zenginki! Oyun evlerimizdeki Legoları bilgisayar teknolojisi ile buluşturup sınırsız kaynaklar sunuyor. Her şey 8-Bit! İçerisinde kümes kurmak, tavuklara yem vermek, at ehlileştirmek, balık tutmak, ev yapmak, ağaç kesmek ve dikmek, fırın, sandık gibi eşyalar yapmak gibi seçenekler sunan bu oyunu, uygun kazanımları arka planında tutarak kullanabiliriz. Bu zengin ortamın tam ortasında ise öğrencinin olduğunu düşünün. Öğrenciler arasında grup çalışması ve yarışmaların yapılabileceği, önceden hazırlanmış bir program ışığında ders çok daha verimli geçecektir. Minecraft’in öğretmenler tarafından çeşitli komutlarla kontrol edilebilmesi, kurallar konulabilmesini mümkün kılıyor. Öğrencilere talimatlar ve uygun bir zaman aralığı vermek, rekabet içerisinde yaratıcılığı ortaya çıkaracaktır. Örneğin Amerika’da Pittsburgh şehrinde yer alan Elizabeth Forward Ortaokulunda:

  • Öğrencilerin iletişim becerilerini,
  • İş birliği becerilerini,
  • Dijital okur-yazarlıklarını

geliştirebilmek için Minecraft kullanılmış (10 Aralık 2013). İki sene kadar sonra ise bir Minecraft kulübü kurulmuş. İsterseniz okulun 3 Şubat 2015 tarihli gazetesinde yayımlanan duyuruyu buradan okuyabilirsiniz. Okulun Uzaktan eğitim uzmanı olan ve eğitim danışmanlığı yapan Andrew Miller, bizlere Minecraft’ın ders içerisine entegrasyonu konusunda birkaç fikir sunuyor. Metinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

  1. Gerçek yapıları keşfetmek: İster tarih dersi için düşünün ister coğrafya, Minecraft içerisine kolaylıkla atabildiğiniz birçok yapı hali hazırda mevcut. Mesela Roma’da ki Kolezyum, Shakespeare’in Londra’da ki Globe Tiyatrosu gibi. İsterseniz öğrencilerden bunları yapmalarını bile isteyebilirsiniz! J
  2. Simetri, Oran-Orantı: İstenen her şeyin yapımına olanak sunan Minecraft, öğrencilerin ölçüm ve hesaplama bilgilerini geliştirebilecekleri bir ortam olarak neden kullanılmasın?
  3. Hayatta Kalma Kuralları: Oyunun sunduğu ‘Survival Mod’ ile öğrencilere temel hayat kurallarını kazandırabilirsiniz. Örnek olarak ‘dağ içinde buldukları madeni erittiklerinde demir elde etmeleri’ verilebilir.
  4. Görselleştirme ve Okuduğunu Anlama: Öğrencilere çeşitli yapılar inşa etmeleri veya bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiğini söyleyen şemalar ve komutlar ile bunları somutlaştırmalarını sağlayabilirsiniz.

mc1

Öğrencilerin ‘oyun isteği’ artık bir sorun olmaktan çıkar

Her öğrenciye bir bilgisayarın sağlanabildiği okullarda Minecraft tam bir eğitim çılgınlığına yol açabileceği kanaatindeyim. Bu düşüncemin kaynağında ise öğrencilerin bilgisayar oyunlarına olan ilgileri yatıyor. Bilgisayar derslerine öğrencilerin ne kadar motivasyonları yüksek bir şekilde geldiklerini biliyoruz. O halde ders esnasında da bu motivasyonu gittikçe düşürecek monotonluğa sokmamamız gerekir. Çoğunlukla dersi eğlenceli hale getirmek öğretmenin kendi yeteneği ve becerisine bırakılmıştır. Bu durumda öğretmenlere araçlar sunmak ve bu araçları en pratik yollarla derslerine entegre etmelerini sağlamamız gerekecektir. Öğrencilere oyunu bir ödül olarak sunmanın yanında oyunun kendisini dersin içeriği haline bu şekilde getirebiliriz. Böylece öğrencilerin ‘oyun isteği’ artık bir sorun olmaktan çıkar. Öğrenciler madem bu kadar oyun oynamak istiyor, onların bu isteklerini neden eğitim sürecinin bir parçası haline getirmeyelim?

 

Kaynaklar:

Akıncı, A., Sırakaya, M., Yıldırım, D., & Tüzün, H. (2010). Eğitsel bilgisayar oyunlarının eğitim ortamlarına entegrasyonu. 4th International Computer Education and Instructional Technologies Symposium Proceedings, Konya, Turkey (57-62).

Andrew Miller, Ideas for Using Minecraft in the Classroom, April 13, 2012.
E-Resources: “http://www.edutopia.org/blog/minecraft-in-classroom-andrew-miller”

Elizabeth Forward Middle School, Using Minecraft as an Educational Tool.
E-Resources: “https://www.youtube.com/watch?v=SSimHPmZ0hA”

Elizabeth Forward Middle School, February Newsletter, Feb 3, 2015.
E-Resources: “http://www.edlinesites.net/pages/EF_MiddleSchool/News/October_Newsletter”

Garris, R., Ahlers, R., & Driskell, J.E. (2002). Games, motivation, and learning: A research and practice model. Simulation and Gaming, 33.

1 YORUM

CEVAP VER