Kullanılan eğitim araçlarının çeşitliliğini hepimiz biliyoruz. Literatürde bu araçlar farklı şekillerde sınıflandırılıyor. Örneğin, iletişim için kullanılan araçlar, referans için kullanılan araçlar, ve üretim için kullanılan araçlar gibi. Bu yazımda üretim için kullanılan araçlardan kısaca bahsedeceğim.

Neden Üretim Araçları?

Hepimizin de bildiği gibi proje-temelli yaklaşımların beraberinde getirdiği önemli gereksinimlerinden bir tanesi öğrencileri bilgi tüketen konumdan bilgi üreten konuma getirmekti. Bunun sağlanabilmesi için de hem öğretmeni hem de öğrenciyi bu konuda destekleyecek güçlü araçlara ihtiyaç var. Daha önce Indiana Üniversite’sinde verdiğim bir dersin içeriğinden yola çıkarak bu üretim araçlarını sizinle kısaca paylaşmak istiyorum.

USMS_Dell_Classroom_2

Üretim Araçlarını Nasıl Seçmeliyim?

Peki hangi üretim araçlarını kullanmak gerekiyor? Bu soruyu cevaplamak için en başta hangi kazanım, hangi hedef, ve o hedefi karşılayabilmek için yapılacaklara bakmanız gerekecektir. Yani araç seçimi bütüncül bir bakış açısı gerektirir. Bu da demek oluyor ki Glogster aracını seçip bunu nerede uygulayabilirim sorusu yerine, böyle bir öğrenme hedefi için bana en uygun araç hangisidir sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Yani öğrenme ile ilgili amaçların, araç seçimini yönlendirmesi gerekiyor.

Üretim Araçları Örnekleri

Aşağıdaki linklerde eğitimciler tarafından faydalı bulunan üretim araçlarını bulabilirsiniz. Her bir kaynak sizi onlarca farklı araç ile tanıştıracaktır.

Untitled1

Öğrencilerin Üretim Araçları ile Yaptığı Küçük Projeler

Farklı sınıf ve branş için üretim araçlarını kullanarak öğrencilerin tamamladıkları küçük proje örneklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

intel_photoshootMexico10_2.jpg;low

The Elephant Song
Glucose
Photosynthesis
Interview with Christopher Columbus
Geometry and Football
Acceleration Due to Gravity
Microbiology student video

Peki sizin derslerinizde kullandığınız üretim araçları neler? Öğrencilerinizin bu araçları kullanarak ortaya çıkardıkları farklı projeler var mı?

Paylaşımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler!

Referanslar:

Içerik: http://www.indiana.edu/~educw200/?q=schedule/week7

Resimler: © Intel Asset Library

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER