Sınıflarında farklılaştırılmış öğretim yapmak isteyen öğretmenlerin yardımına QR kodlar yetişiyor! Açılımı “Quick Response” olup, “Hızlı Yanıt” şeklinde Türkçeye çevirilebilir. Aşağıda bir örneği bulunan QR kodun öncelikle sınıfta ne şekillerde size yardımcı olacağından bahsedip, sonrasında QR kod oluşturma ve okutma metodlarına bakalım:

qrcode.22054205.png

QR kodunu herhangi bir akıllı telefon ya da tabletden kolayca okutabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki QR kod okutulduğunda sizi otomatik olarak http://www.egitimdeteknoloji.com sitesine götürmektedir.

İki türde farklılaştırılmış öğrenme örneğini paylaşmak istiyorum:

Örneğin yabancı dil sınıfınızda farklı seviyelerde öğrencileriniz mevcut. Bu öğrencileriniz ile aynı metni paylaşmak istiyorsunuz fakat aynı zamanda da seviyelerine göre farklı sorular sormak ya da aktiviteler paylaşmak istiyorsunuz. QR kodlar bu noktada yardımınıza koşuyor: Farklı seviyelerdeki öğrenciler için hazırlayacağınız QR kodları öğrencilerinizle paylaşabilir, sınıf içerisinde gruplar oluşturabilirsiniz. Bu etkinlikte tüm öğrenciler aynı metne yönlendirildiklerini düşünecekler fakat seviyelerine göre faklı aktiviteler önlerine çıkacaktır.

İkinci bir uygulama da grup çalışmaları için yapılabilir. QR kod oluşturmak için  http://www.qrstuff.com/ sitesini kullanırsanız farklı renkte ve hatta farklı şekillerde QR kodlar elde edebilirsiniz. Böylece grup çalışmaları daha kolay ve eğlenceli hale gelebilir.

Örneğin coğrafya dersinde öğrencileri yedi gruba bölüp, her birine farklı bir bölgeyi QR kod şeklinde verebilirsiniz.

Aynı şekilde sınıfınızda istasyonlar oluşturup, her istasyona farklı QR kodları yapıştırarak öğrencileri gruplar halinde çalışmaya yönlendirebilirsiniz. Her grup istasyonları tamamladığında bulgularını diğer gruplar ile paylaşabilirler.

Birçok kütüphanede kitap raflarının yanlarında QR kodlar görmeye başladık; bu kodları taratarak yazarın diğer eserleri, biyografisi ve birçok farklı bilgiye de ulaşılabilmektedir.

QR kodları sınıfınızda hazine avı, yön bulma gibi birçok aktivitede de kullanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda, sınıf içinde QR koduygulamalarının öğrenci başarısını ve motivasyonunu arttırdığı gözlemlenmiştir.

Peki QR kod nasıl oluşturulur?

http://qrstuff.com size tavsiye edebileceğim kullanımı en kolay QR kod oluşturma sitesi.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi adımları takip edebilirsiniz. Birinci adımda paylaşılacak veri tipi seçiliyor. Eğer web sitesi adresi ise “website URL” yi seçeniz yeterli. İkinci adımda web adresini yazmanız gerekiyor. Buradaki ilk seçeneği seçerseniz oluşturacağınız QR kod hep aynı kalacaktır. Fakat öğrencilerinize sürpriz yapıp, ertesi gün QR kodu okuttuklarında farklı bir adrese gitmelerini istiyorsanız ikinci seçenek olan dinamiği seçmeniz gerekiyor. Üçüncü adımda isterseniz renk ekleyip, hemen yanındaki “Download QR Code”a basarak QR kodunuzu indirebilirsiniz.

Diğer adımlar opsiyonel olup, yazının üst kısımlarında bahsettiğim QR kodu şekilli yapma işlemine yarıyor. Daha çok ilköğretim kısmında okuyan öğrencilerin ilgisini çekebilir!

http://www.qrstuff.com

Diğer bir QR oluşturma aracı da http://goqr.me/ Çok hızlı bir şekilde QR kodunuzu oluşturup, öğrencileriniz ile paylaşabilirsiniz!

http://www.goqr.me

Peki öğrencileriniz bu QR kodları nasıl okutacaklar?

QR kodları oluşturup öğrencilerinize e-posta olarak yollayabilirsiniz, blogunuzda yayınlayabilirsiniz ya da en kolayı ve sıkça kullanılanı, çıktı alıp sınıfta tahtaya ya da duvara yapıştırabilirsiniz. Öğrencilerin QR kodlarını rahat okutabilmeleri için A4 boyutunda basmanızda fayda var!

Öğrencilerinizin tabletlerinde ya da akıllı telefonlarında i-nigma, QRReader tarzı ücretsiz bir QR okuma uygulamasının bulunması yeterlidir!

Sizlerden de QR kodların sınıfınızda kullanım şekilleriyle ilgili geri bildirimler bekliyoruz!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER