Eğitimciler olarak, öğrencilerin “21. yüzyıl becerilerini ” geliştirmek için bir çaba içindeyiz. Fen Bilimleri derslerinde teknoloji kullanımı kısmında tartışılan konulardan biri laboratuvar dersleri olmadan öğrenciler bir yönde eksik kalacağı görüşüdür. Laboratuvar dersleri Fen Bilimleri derslerinin olmazsa olmazı olduğu konusunda zaten hepimiz hem fikiriz. Bizler teknoloji aracılığıyla gençlere ulaşmak konusunda nasıl farklı çözümler bulabiliriz sorusu ile yola çıktık ve laboratuvar derslerinde kullanılabilecek uygulamaları araştırdık. Laboratuvarda öğrencilerimizle daha verimli zamanlar geçirip aynı zamanda yaratıcılıklarını da geliştirebileceğimiz çalışmaları aşağıdaki programlarla yaptık.

Laboratuvar için 5 ipad uygulaması;

upad icon

Upad-Lite: Deney raporu oluşturmak için PDF dosyalarını içine atarak üzerinde yazı yazmaya ya da çektiği bir fotoğrafı dosya üzerine eklemeye izin veren bir uygulamadır. Hazırlamış olduğumuz rapor şablonunu içine attıktan sonrası boşlukları doldurmak öğrenciye kalıyor. Öğrenciler tekrardan hazırladıkları raporları pdf haline dönüştürüp bizlere gönderebiliyor.

Not: iPad kamerasını mikroskobu odakladıktan sonra fotoğraf çekimi yapmak için kullanabilirsiniz, gerçekten etkili resimler elde edeceksiniz.

https://itunes.apple.com/us/app/upad-lite/id409143694?mt=8

Numbers icon

Numbers: Bazı deneylerin sonuç kısımlarında öğrencilerin grafik oluşturmaya ihtiyaçları oluyor bu durumun çaresi Numbers. Uygulama excel benzeri mantıkla öğrencilerin verileri girerek sütun yada çizgi grafiği oluşturmasını sağlıyor. Hazırladıkları grafiklerin ekran görüntüsünü alıp raporlarına ekleyebilirler.

https://itunes.apple.com/us/app/numbers/id361304891?mt=8&ls=1

mzl.uhrktare

iMovie: Laboratuvarda yapmış oldukları deneylerin videolarını birleştirmek, yazı eklemek, kesmek, hatta bir film fragmanı olarak düzenleyerek etkili videolar hazırlamak öğrenciler için çok kolay hale gelebiliyor.

https://itunes.apple.com/us/app/imovie/id377298193?mt=8&ls=1

SkitchMac

Skitch: Çekmiş olduğumuz fotoğrafları düzenlemeye, üzerine yazılar yazmaya, işaretlemeler yapmaya imkan sağlar. Örneğin mikroskoptan ipad ile çekilen görüntünün üzerine işaretlemeler yapmak için müthiş bir uygulamadır.

https://itunes.apple.com/us/app/skitch-snap.-mark-up.-send./id490505997?mt=8

mzl.hhirbgjb

ScreenChomp: Öğrencilerin sizlere kendisini ifade etmesi için fırsat. Ücretsiz olan bu uygulamada öğrenciler beyaz tahta gibi ekranı kullanıp video kaydı oluşturabilir ya da çektikleri bir fotoğraf üzerinde işaretlemeler yaparken video kaydı oluşturup paylaşabilirler. Deney raporlarının üzerinde anlatım yaparak sizlere sunumlarının videolarını hazırlayabilirler, buda sizlere zaman kazandıracaktır.

https://itunes.apple.com/us/app/screenchomp/id442415881?mt=8

Fen Bilimleri derslerinde kullanılabilecek uygulamalar ile yazımızın devamı gelecektir. 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER