Flipped ile Blogger Olmak

5 1

 

Blogger olmak” bir dünya trendi olduğunu yıllar öncesinden kanıtladı; bu durumdan kimsenin şüphesi yoktur.

Peki, eğitim teknolojilerini kullanırken blog kullanmak ne kadar faydalı olabilir? Eğitim teknolojilerini kullanan bireyler olarak blogger olmak zorunda mıyız? Öğrenciler blogger olmak konusunda ne düşünüyorlar? Hangi blog sitelerini kullanabiliriz?

Bunların cevabını bulmak için kısa bir araştırma yaptım ve deslerimde de uyguladım. ETP15’de de bu konu hakkında bir sunum yaptım. Bu yazı da onu destekler nitelikte …

Kısaca blog ne dersek, Web (World Wide Web) ve Log (birbiriyle ilişkili kayıtların tümü) kelimelerinin birleşimiyle weblog olarak ortaya çıkan web günlüğü kavramıdır. İlerleyen zaman içerisinde “Blog” adıyla anılmaya başlanmış ve ilk olarak 1999 yılında Blogger’ın hizmet vermesiyle başlamıştır.

Biz günümüze gelirsek, blog siteleri artık her alanda ve konuda karşımıza çıkabilen bazen bir hobi bazen de bir şirket niteliği taşımaktadır. Dünyada 2007 yılında yapılan blog sitesi sayısı 133 milyon olmakla beraber Türkiye’de bu sayı 1 milyondur.

Her konuda blog olabildiğine göre neden eğitimde de blog kullanılmasın değil mi? Eğitimde, teknoloji araçlarını kullanırken blog siteleri ile eğitim trenlerini de yakalamak mümkün. Araştırmacı öğretmen ve öğrenci merkezli bir eğitim sistemini savunuyoruz, bunu blog ile sınıflarımıza nasıl indirgeyebiliriz? Bir kaç örnek ile cevabı bulabileceğimize inanıyorum. Eğitimde teknolojilerini uygularken blogger olmanın hangi eğitim modelini uygulamakta kolaylık olduğunu duymak ister misiniz?
Cevap: “Flipped Classroom”

Peki, neler yapmalıyız adım adım inceleyelim:

 1. İlk önce sınıfınız için bir blog sayfası oluşturun.

Bunun sebebi ise her sınıfın seviyesi ve o sınıftaki öğrencilerin bireysel özellikleri farklıdır. Her sınıf için veya sınıf öğretmeni iseniz kendi sınıfınız için bir blog sayfası oluşturmanız sizin ve öğrencilerinizin işini kolaylaştırır.

 1. Her hafta dersiniz hakkında bir konu belirleyin.

Belirlediğiniz bu konu ders kazanımlarına göre olmalı. Spesifik, araştırabilir ve ilgi çekici bir konu olmalı ki öğrencileriniz kendi blog yazılarını oluştururken sürekli istekli kalsın.

 1. Size kalmış …

Seçtiğiniz konuyu ister önceden araştırsınlar ister ders esnasında … Bu sizin ders planınıza göre yapılandırabilir.

 1. Yaratıcı olun.

Blog yazmak, sadece yazı yazarak bir şeyler anlatmak değildir. Öğrenciyi merkez odaklı yapın. Kendi hazırladıkları projeleri blog sayfalarında anlatsınlar. İlk önce proje yapsınlar, sonra bunu blog yazılarında video veya resimlerle anlatarak oluştursunlar.

 1. Bırakın okusunlar, yorumlasınlar…

Günümüzdeki öğrenci profili, sosyalleşme isteyen bir yapıya sahip. Bırakın arkadaşlarının blog yazılarını okusunlar veya yorumlasınlar. Hatta buna siz de katılın. Bu durum öğrenciyi derse karşı çok fazla motive ediyor.

 1. Portfolyo oluşturun.

Hem siz hem öğrencileriniz portfolyolarını blog olarak oluştursunlar.

Faydaları neler:

 • Öğrenci aktiftir,
 • Öğrenen özellikleri ortaya çıkar,
 • Zaman,
 • Tartışma ve anında geribildirim,
 • Rehberlik,
 • Kitlelere ulaşım,
 • Öğrenmenin iç dünyaya yansıması,
 • Kişiselleştirir,
 • Sınıf ortamını değiştirir.

Eğitimde kullanabileceğiniz bazı blog siteleri: KidBlog, EduBlogs, Weebly, Blogger, Smore gibi.

Özet olarak, hem siz hem öğrencileriniz blogger olarak tüketen değil üreten bir sınıf oluşturuyorsunuz. Unutmayalım; bilgi, paylaştıça çoğalır.

5 Yorum Yapıldı
 1. ahmet Diyor ki:

  Faydalı bir makale olmuş teşekkürler.

 2. ahmet Diyor ki:

  Faydalı bir makale olmuş teşekkürler.

 3. indirbak Diyor ki:

  Bloggerlar sayesinde bir çok konu hakkında bilgi alabiliyoruz.

 4. indirbak Diyor ki:

  Bloggerlar sayesinde her konu hakkında bilgi bulabiliyoruz

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.