Flubaroo ile Google Form Level Atlıyor. Destelerce Kağıt Okumak Yerine Anında Analiz ve Geri Bildirim!

6 1.271

“Flubaroo” nedir? Ne işe yarar?

Bugün; güncellemelerle ve yeni uygulamalarıyla eğitim dünyasının ihtiyaçlarına cevap veren, zamandan ve yerden bağımsız işbirlikçi çalışmayı destekleyen, bir LMS (öğretim yönetim sistemi) olan “Classroom” uygulamasını gerçek hayata geçiren Google’ın,  bir  eklentisi olan “Flubaroo” dan bahsedeceğim.

27 Ekim 2014 cumartesi günü @egitimtek ekibimizle  Türkiye’de ilkini  gerçekleştirdiğimiz Google Education Trainer Camp #TEGoogle ile farklı branştan ve farklı şehirlerden gelen eğitimcilerle Google Uygulamalarının avantajlarını paylaştık. Eğitim süresince meslektaşlarımız ihtiyaçları doğrultusunda sorular da yönelttiler. Günün sonunda bence slogan: “Google her okula lazım!” oldu.

 

stack

 

 

Tabi ki öğretmen ve öğrencilere getirdiği avantajlar saymakla bitmez. Bunlardan biri öğrencilere testler,sınavlar veya anketler oluşturmak. En önemlisi kısa zamanda değerlendirmek, analiz yapabilmek ve bunları öğrencilere bildirmek. Artık deste deste kağıt yığınları arasında sınavları okumak ve değerlendirmek için uzun saatlerini harcayan öğretmenlere paha biçilemez bir önerimiz var. (Daha doğrusu Google’ın var: ) Ben bir aracıyım 🙂

 

 

 

 

Flubaroo “Google Form” ile hazırlanan sınavları, anketleri kısa zamanda değerlendirmek, analiz etmek ve geri bildirim vermek için bulunmaz bir nimet 🙂

Google Form ile bir Konu tarama testi hazırlayıp öğrencilerime gönderdim.

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_35_47

 

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_36_04

 

Yanıtlar gelmeye başladıkça tablo uzaıp gidiyor…

Ekran_Resmi_2014-10-01_01_12_18

 

Bir öğretmen olarak elinizdeki cevap anahtarı doğrultusunda öğrencilerinizin yanıtlarını tek tek kontrol etmeli, sonuçlar doğrultusunda analiz yapıp geri bildirim sağlamalı ve onları bilgilendirmelisiniz. Bu adımda aklınıza şu sorular geliyor…

 • Bunları  dijital ortamda nasıl yapabilirim?
 • Buna kaç dakika ayırmam gerek?

Google bir eklenti ile bu sorulara aynı anda yanıt vereiyor. “Flubaroo”… Bunun için aşağıdaki adımları sırayla uygulayıp sizler de bu avantajdan yararlanabilirsiniz.

 1. Öncelikleri Yanıtların bir liste halinde toplandığı tabloyu açınız. Daha sonra “Eklentiler” sekmesinden “Eklenti edinin” seçeneğini basınız.

Ekran_Resmi_2014-10-01_23_15_04

         2. Açılan menüde arama çubuğuna “Flubaroo” yazınız. ( Çok tercih edilen bir eklenti olduğundan ana ekranda da görebilirsiniz.)

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_38_54

 

3. Flubaroo eklentisi artık tüm “Google e_Tablolar” (Google Spreadsheets) için kullanılabilir duruma gelecektir.

4. Artık oluşan yanıtları değerlendirme zamanı! Bunun için yine “Eklenti” sekmesinden “Flubaroo” eklentisinie daha sonra “Grade Assignment” seçeneğine basıyoruz. Karşınıza birkaç adımdan oluşan tercihler menusu çıkacaktır.

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_39_52 kopya

 

İlk adımda her soru için bize sorunun nasıl değerlendirileceğini soruyor. Böylece

 • Sorunun puanını
 • Sorunun öğrencinin kim olduğunun belirlemek için sorulduğunu (İdentifies Student)
 • Sorunun puanlanmayıp atalanabileceğini  (Skip Grading)

tercih edebiliyoruz.

Ekran Resmi 2014-10-01 00.40.18

 

 

 

 

 

İkinci adımda size cevaplardan hangisinin “cevap anahtarı” (Answer Key)  olarak kabul edileceğini soruyor. Burada önerim sizin de anketi yanıtlamanız ve yanıt satırınızı bu adımda cevap anahtarı olarak seçmeniz.

Ekran Resmi 2014-10-01 00.40.45

 

 

Bir dakikadan az bir süre içinde artık sonuçlar elinizde olacak. Karşııza çıkacak sayfada

 • Sınavdan alınabilecek maksimum puanı (Points Possible)
 • Alınan puanlarının ortalamasını (Average Points)
 • Kontrol edilen sınav sayısını ( Counted Submissions)
 • En çok yanlış yapılan sorunun numarası (Number of Low Scoring Questions)

görebilirsiniz.

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_46_55

 

Sırada öğrencilerinize bu sonuçları bildirmekte. Yine “Eklenti” sekmesinden “Flubaroo” eklentisine daha sonra da “Email Grades”seçeneğine basıyoruz.

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_49_56

 

Açılan bu pencerede dilerseniz öğrencilerinize cevap anahtarı ile kendi cevaplarını karşılaştırabilmleri için cevap anahtarıyla mail gönderme seçeneğini işaretleyebiliriz. Ayrıca bir metin yazarak yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Öğrenciler ister telefondan, ister tabletten, ister bilgisayardan gönderdiğiniz maili alabilirler. Bakın neyle karşılaşıyorlar. Öğrenci gözüyle yanıtlar…

Ekran_Resmi_2014-10-01_00_51_13

 

 

 

 

Ne dersiniz? Google empati konusunda yetenekli değil mi? 🙂 Güncellemlerin son hızla yaşandığı bu uygulamardan niçin faydalanmayalım?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Yorum Yapıldı
 1. Menderes KESKİN (@mendereskeskin) Diyor ki:

  Güzel uygulama. Teşekkürler Dalida hanım. Artık BT derslerinde bu tür uygulamalara yer verilmeli. Eğitim Fakültelerinde verilen Temel BT derslerinde bu konular işlenmeli.

 2. acedia Diyor ki:

  Teşekkürler. Güzel bir çalışma olmuş.

 3. Zarif Babayeva Diyor ki:

  interesan, teşekkürler, Dalida hanım. ben de biologi derslereinde yeni teknolojilerin uyqulamalarını araşdırmaktayım. Kəndim Nahchivan Devlet Üniversitesində doçent-doktorum. sizin yöntemlerinizdeki farklılık dikkatımı çekdi. eger diğer araşdırma və teşrübelerinizi paylaşmak isteseniz sevinirim. bu yıl doktora işimi mudafa etmeye hazırlaşırım. elaqelerimiz gelişsə tecrübələrimizi paylaşmak isterdim.

 4. elekronikhasan fahri Diyor ki:

  ilk formu oluşturdum ama 10 soru içeren tek bir resmin altına nasıl sizin gibi 10 tane cevap alanı ekleniyor bir türlü çözemedim

  1. Mehmet Dusbudak Diyor ki:

   Benim de bu optik form ekleme yöntemi ilgimi çekmişti. Mesajınızı okuyunca merak ettim. Optik form ekleme yolunu bulabildiniz mi?

   1. Mehmet DUSBUDAK Diyor ki:

    Elektronikhasan Fahri Bey;
    Dalida hanım; “Yanitlar icin optik formu eklemek için Google Form’u hazırlarken Resmin altına “Öğe Ekle” seçeneğinden Tabloyu seçip oluşturabilirsiniz. (Satir ve sutunlari)”. dedi.
    Bu şekilde optik form ekleniyor. Denedim, oldu. İyi çalışmalar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.