Geri Bildirim Almak ve Kullanabileceğimiz 4 Harika Araç

1 2.965

Etkili öğrenme-öğretme süreci oluşturmak için en önemli ihtiyaçlardan biri şüphesiz ki geri bildirim almaktır. Günümüzde hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden teknolojik araçların eğitim sistemine entegre edilmesiyle öğrenciye geri bildirim vermek ve öğrenciden geri bildirim almak artık çok kolay!

Geri bildirim denilince ilk akla gelen şey, sonuç değerlendirme oluyor ne yazık ki. Oysa öğrenme sonucunu değerlendirmek kadar öğrenme sürecini değerlendirmek de önemli. Süreç değerlendirme de alınan geri bildirim, etkili öğrenmenin en önemli parçasıdır. Yani geri bildirim sınav sonu verilen notlar veya öğrenci ödevlerine verilen yazılı notlardan ziyade; öğrencilerin öğrenme esnasındaki cevap, düşünce ve motivasyonlarında öz değerlendirme becerisi kazanacakları daha kapsamlı anlık yorumlardır. Aynı şekilde öğretmen de öğrenme esnasında aldığı geri bildirimlere göre ders gidişatını kontrol edebilecektir. Öğrenmeyi geliştirme, hızlandırma ve verim sağlamada geri bildirim almanın katkısı yadsınamaz derecede büyük..

İşte öğrencilerden geri bildirim alabileceğiniz 4 harika araç!

Kahoot!

Dersleri keyifli hale getirmenin, eğlendirerek öğretmenin ve ölçmenin yapılabileceği bir araç mı arıyorsunuz? Öyleyse kahoot tam size göre! Oyun tabanlı bir platform olan kahootla önceden hazırladıgınız soruları sınıf ortamında ekrana yansıtıyorsunuz, öğrencileriniz tablet veya bilgisayarlarını kullanarak sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Kahootla öğrencilerinizin dikkat ve motivasyonunu dinamik tutabilir, verilen cevaplarla anında geri bildirim alabilirsiniz.

Socrative

Diyelim ki online sınav yapmak istiyorsunuz ve cevapları anında görmek istiyorsunuz.. Socrativle bu mümkün! Sınıf içinde veya dışında uygulayabileceğiniz bir test uygulaması olan socrativle; doğru-yanlış, çoktan seçmeli ve kısa cevaplı olmak üzere üç tipte soru hazırlayabilirsiniz. Gelen cevapları anında görebilir, ayrıntılı raporları da e-mail adresinize göndererek inceleyebilirsiniz. Socrative derslerinize entegre ederek sınıfta yaptığınız sınavları daha pratik bir şekilde online olarak yapıp, anlık geri bildirim alabilirsiniz. Yapılamayan soruları Google Hangout kullanarak yine online ortamda çözerek öğrencilerinizle paylaşmanız münkün.

Todaysmeet

Öğrencilerinize beyin fırtınası yaptırmak, herhangi bir konu üzerinden sorular sormak, anlattığınız dersin tartışmasını yapmak istiyorsanız sizin için ideal bir web aracı todaysmeet. Üstelik kullanımı da çok kolay! Kendinize sohbet için bir oda açıp, o odaya belli bir süre veriyorsunuz. Odanızın linkini de öğrencilerinizle paylaştıktan sonra sistemi kullanmaya hazırsınız. Kendinize bir nick belirleyip sohbete katılabilir, öğrencilerinize sorular sorabilir, anında geri bildirip alıp, verebilirsiniz.

Poll Everywhere

Öğrencilerinize anket yapmak istiyorsunuz fakat kağıt üzerinde yapılan klasik anketlerden hoşlarına gitmiyor mu? Öyleyse online anket yapma aracı olan Poll Everywhere’ ı denemelisiniz! Hazırladığınız soruları anında öğrencilere sunabilir ve cevap yüzdelerini anında görebilirsiniz. Toplanan sonuçları Powerpoint ve Keynote gömmeniz de mümkün! www.polleverywhere.com sitesinden “create your first poll” seçeneğini seçerek anketinizi hazırlayıp anında sunabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.