Gulf Educational Supplies & Solutions ve Global Education Forum’un ortaklaşa düzenlediği GESS, bu yıl 4-6 Mart 2014 tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşti. Bu yılki fuar pek çok firmanın katılımıyla ve pekcok sunumla eğitimle ilgili her konunun işlendiği bir etkinlik oldu. Dubai’nin en büyük kongre merkezlerinden biri olan World Trade center’de gerçekleşen etkinliğe dünyanın pek çok ülkesinden gelen uzmanlar, öğretmenler ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki öğretmenler katıldılar . Firmalar başta eğitimle ilgili teknolojik ürünlere yer verirken, yine okullara yönelik mobilya standları da bu tip teknolojik araçların hangi tür mobilayalarla daha rahat kullanılabileceği ile ilgili fikir verdi katılımcılara.

Sunumlardan sözedecek olursak benim ilgimi en çok teknolojik araçların derslerde nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili sunumlar çekti. Bu sunumların yanısıra farklı branşlarla ilgili sunumlar, genel olarak dersleri iyileştirmekle ilgili sunumlar da ilgi çekiciydi.

iPad kullanan öğretmenler bu yıl konferansa öğrencileri ile gelmişlerdi çoğunlukla. Mesela BAE’den bir ilköğretim okulu derslerinde kullandıkları iPad uygulamalarını örneklerle anlattılar. Müzik öğretmeni GArageBand ve dj ve bir karaoeke uygulaması olan midico ile öğrencilerinin kendi şarkılarını yazdıklarını ve bunu Youtube aracılığıyla velilere paylaştıklarını anlattı. Hatta üç öğrencisini sahneye çıkarıp ‘GarageBand’’de seçtikleri müzik aletlerini neden seçtiklerini sorup mini bir müzik dersi yaptı. Yine aynı okuldan bir 4. Sınıf öğretmeni de Öğrencileriyle ‘Edmodo’’yu nasıl kullandığını anlattı. Sınıfın Edmodo duvarına Her gün ‘question of the day-günün sorusu’ gönderdiğini ve öğrencilere yapılan dersle ilgili bir araştırma yaptırdığını anlattı. Kullanılan diğer uygulamalar ise ‘Explain Everything’ ve ‘Bookcreator’ idi. Okul idarecisi de başlangıçta sadece 16 iPad ile başladıklarını ve yavaş yavaş tablet kullanımını okula entegre ettiklerini ve şimdi okullarında 100 adet iPad ile eğitimlerine devam ettiklerini anlattı. Önemli olanın bu tip teknolojileri derslere nasıl entegre etmelelerinin planlanması olduğunu ekledi ki bu benim de tamamen katıldığım bir bakışaçısıydı.

Diğer bir okul ise daha çok ‘augmented reality-artırılmış gerçeklik’ uygulamaları kullandıklarını, en çok da ‘Aurasma ‘uygulamasını sevdiklerini anlattılar. Yine öğrencilerle gerçekleştirilen bu sunumda okulun armasını tetikleyici resim olarak kullanıp okulun web sitesine gittiklerini uygulayarak gösterdiler. İdari işleri için de aurasma uygulaması kullanılabileceğini gösterdiler; okullarındaki tüm departmanları bir tablo üzerine yerleştirip her birinin altına o bölümle ilgili gerekli bilgiyi yerleştirmişler. Müfettiş geldiğinde iPad kullanarak okullarıyla ilgili tüm bilgiye hızlıca ulaşıyormuş. Diğer bir kullanımları ise okuldaki öğrenci etkinliklerini vakit darlığından takip edemeyen velilerle video paylaşımı. Öğrenci futbol karşılaşmaları, drama gösterileri vs kaydedilip iPad aracılığı ile velilerle paylaşılıyormuş.

İzlediğim diğer bir sunumda ise proje tabanlı eğitim iPad aracılığı ile nasıl yapıldığı gösteriliyordu. David Kırtlan buna örnek olarak öğrencilere e-book oluşturma ödevi verilebileceğini ve kitabın içeriğinin hangi uygulamalarla doldurulabileceğini gösterdi. Kullandığı uygulamalar ‘Skitch’ ‘Morfoboothp’ ve ‘iBooks’ oldu. Benzer uygulamalarin e-portfolio olusturmak icin de kullanilabilecegini anlatti. Baska bir sunumda ise Mobile learning icin degerlendirme araci olarak ‘Showbie’ nin kullanimini uygulamalali olarak gosterdi. David’in sunumda katilimcilar iPad ‘lerini kullanarak uygulamalari kullandilar.

Keynote’lardan bir tanesinde ise Huw Jarvis ‘Mesleki Gelisim icin Sosyal Medya Kullanimi’ ni anlatti. Sunumda Twitter’da ‘tweetedeck’ kullanarak belli bir konu lie ilgili tweetlerin birarada bulunabileceğini örneklerle gösterdi. Facebook’ta kapali gruplar kurarak öğretmenlerin her türlü mesleki bilgiyi, makaleyi paylaşabileceğini anlattı. Kendisinin kişisel Facebook ile mesleki Facebook kullanımını da ayrı yaptigini ve bunun mesleki paylasimlar icin daha iyi olabileceğini de ekledi. Kullanilmasini önerdiği diger araçlar ise eğitsel videolariyla ‘YouTube’ , yine aracılığı ile çesitli paylaşimlar yapilabilen ‘Linked in’ idi.

Özellikle BAE ogretmenlerin’in ilgiyle izledigi ‘David Hodgson’un Nlp sunumlari olukça eğlenceli ve bilgilendirici idi. David sınıfta güzel bir ders akışı için yapılmasi gerekenleri gösterdi. Öğrenciler sıkıldığında fiziksel hareketler içeren birkaç etkinliğin sınıfın enerjisini değiştirdiğini anlattı. Tekerlemeler, cesitli oyunlarla gercekten izlemesi cok zevkli sunumlardı. Bu sunumlardan pek çok öğretmen yüzlerinde kocaman bir gülümseme ve ceplerinde birkac küçük etkinlikle ciktilar.

Diger konferanslarda da oldugu gibi burada da öğretmenler sunumlardan sonar birbirleriyle konustu, tecrbübelerini bilgilerini paylasti. Bazilari notlar alırken bazilari sunum yapanlarla hararetli tartismalara girdi. Bazı öğretmenler ise standlara uğrayip yeni malzemeleri inceleyip bilgiler edindiler. Bir konferans daha paylasimlarla, yeni arkadasliklarla, yeni ilgi alanlariyla bitti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER