Google Education Summit dünyanın farklı bölgelerinde EdTechTeam tarafından sıklıkla düzenlenen bir etkinlik. EdTechTeam hem istek üzerine sertifikalı eğitim hizmeti veren hem de çoğunlukla uluslararası okullarda iki günlük sertifikalı eğitmenler ile birlikte çalıştaylar düzenleyen bir organizasyon. Ekim ayında ATC ile aynı hafta sonuna geldiği için Prag International School’daki etkinliğe katılamamıştım. İyi ki Bombay’dakini tercih etmişim diyorum. ASB’nin yeni binasını okul dışından ziyaret etme fırsatı yakalayan ilk grubun içinde yer aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Üzerinde yıllardır konuştuğumuz teoriler, öğrenme yaklaşımları, stratejiler ve teknolojiler mekan ve zamanlama ile uyum sağladığında ne kadar etkili olur bir düşünün. ASB bu bağlantıyı kurmuş gibi görünüyor ancak ilk öğretim müdürü yeni okul tasarımın etkinliğini değerlendirebilmek için en az 5 sene uygulama yapmaları gerektiğini söylüyor.

Etkinlik Suan Yeo’nun pek de yabancısı olmadığımız fikirleri sıralaması ile başladı fakat ısınma turu olduğunu düşünürsek herkesin aynı pencereden bakması için faydalı oldu diyebilirim. Bilginin çokluğundan fakat önemli olanın onu nasıl kullanacağımız fikrinden tutun da öğrencilerimizi bizim bile göremeyeceğimiz bir geleceğe hazırladığımıza ve öğretmenin rolünün değiştiğine kadar pek çok klişe fikir ile bir saatlik keynote’u doldurmayı başardı. Gösterdiği videolar ve akıcı sunumu ile izleyicileri sabahın ve jet lag in etkisinden kurtarmayı başardı. Daha sonra storybuilder uygulaması ile yapılacağını öğrendiğim ve çok beğendiğim videoyu bizimle paylaştı. Son olarak da Youtube’un eğitimde kullanımının neden bu kadar önemli olduğuna değindi. Eğitimcilerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir sayfa olan eğitimde google kullanımı ile ilgili sayfayı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Katıldığım ilk oturum Google Earth ile ilgili oldu. Bu konuda uygulama fırsatı yakalayamamıştım bu yüzden oldukça faydalı bir seçim oldu diyebilirim. Sunum akışını ne yazık ki ülkemizde Google Sites yasaklı olsa bile sizlerle paylaşmak istedim. Google Earth özellikle sosyal bilimler alanında kullanılabilecek çok etkili bir araç. Konuşmacı özellikle iş birliği içerisinde oluşturulan haritalara değindi ki bence bu Google Earth’in en önemli özelliği olmalı. Google Maps ve Google Earth’in birlikte çalıştığını da bizlerle paylaştı. Ayrıca Google Earth’in bir sunum aracı niteliğinde kullanılabilmesi çok etkileyiciydi.

Rushton oturumunda  ise form, uyarı, gelişmiş arama, youtube, sites gibi google uygulamaların paylaşımı arttırıp, stresi azalttığını ve böylece  bir topluluğun bireyleri arasındaki bağı güçlendirdiğini vurguladı. Youtube ile ilgili pek çok aktivite örneği verilen diğer bir oturum oldukça verimli geçti. Bu örnekleri sonraki blog mesajımda paylaşmak isterim. Bir başka üzerinde tartışmak istediğim araç ise hapara tarafından geliştirilen Teacher Dashboard. Bu uygulama kesinlikle Google Apps okullarının kullanması gerek bir eklenti. Bir süre sonra yönetilmesi zor olacak dosya ve klasörlerin dinamik olarak organizasyonunu sağlayan müthiş bir uygulama. Dyknow gibi sınıf yönetim sistemlerinin web tabanlı özelliklerini de yapabilmesi beni etkiledi.

Son oturum SLAM adını verilen ve tüm Google sertifikalı eğitmenlerin 3 dakika içerisinde herkes tarafından bilinmeyen yepyeni bir özelliği göstermesi gerektiği bir etkinlikti. Çok etkileyici olması yanında inanılmaz eğlenceliydi. Suan’ın Storybuilder eklentisi ile Rushton’ın Youtube’de  tavsiye edilen videolar kısmını çıkarabildiğimiz chrome eklentisi favorilerim oldu diyebilirim. Oylarım sizden yana. İkinci gün ile ilgili yazımı en kısa zamanda sizlerle paylaşmak istiyorum.

ASB’yi organizasyon için tebrik etmek gerek. Her yönden dört dörtlük bir ekip çalışması olmuş diyebiliriz. Onlar da bir SLAM! i hakettiler.

Önceki İçerikDijital Göçmenlerin Dikkatine!
Sonraki İçerikGoogle Drive nedir? Günlük işlerimizde bize ne sağlayabilir?
Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 16 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 5. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını aldı. 40’tan fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve öğretmen profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here